Zmatek v nových rychlících. Lidé si pletou první třídu s druhou, průvodčí je musí vykazovat pryč

Petr Koděra Petr Koděra
2. 5. 2016 10:10
České dráhy přiznávají po necelém půlroce provozu první potíže s moderními rychlíky InterPanter za 2,5 miliardy korun, které jezdí na tratích Praha - Brno a Brno - Břeclav - Olomouc. Kromě omylů cestujících, kteří si pletou střídavě namixované sedačky první a druhé třídy napříč vlakem, není ve vozech občerstvení. A příliš citlivá fotobuňka stále otvírá vnitřní automatické dveře, aniž by kolem nich procházel člověk. Stačí jen pohyb rukou v blízkosti dveří. Národní dopravce prý pracuje s dodavatelem Škoda Transportation na nápravě a odmítá, že by šlo o nadměrně poruchové vlaky. Argumentuje tím, že zpočátku selhávala i pendolina, která dnes patří k nejspolehlivějším vozidlům.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Paní, tady je první třída, vy jste si ale koupila jen druhou. Přesedněte si, prosím. A vy také, pane. Vás se to bohužel také týká, slečno.

Snad ještě nikdy nebyli čeští cestující ve vlacích tak zmatení jako v nových rychlících InterPanter, které České dráhy nasadily před půlrokem na trati Brno - Břeclav - Olomouc a letos v lednu pak mezi Prahou a Brnem.

Ve čtrnácti soupravách, za které národní dopravce zaplatil svému tradičnímu plzeňskému dodavateli Škoda Transportation přes 2,5 miliardy korun, jsou oproti dosavadní praxi oddíly první a druhé třídy v jednotlivých vozech střídavě namixovány. A třebaže jsou sedačky rozlišeny modrou a červenou barvou, pasažéři si je stále pletou.

První nebo druhá třída? České dráhy tvrdí, že označily oba oddíly výraznými piktogramy. Cestující ale vidí obě číslice a mohou se snadno splést.
První nebo druhá třída? České dráhy tvrdí, že označily oba oddíly výraznými piktogramy. Cestující ale vidí obě číslice a mohou se snadno splést. | Foto: Petr Koděra

"Prakticky každou jízdu musím několik lidí upozorňovat, že sedí špatně. Oni pak jsou rozmrzelí a já poslouchám, jak jsou České dráhy šíleným podnikem," tvrdí průvodčí, který se představí jako Jaroslav. Příjmení odmítá říci, prý z obavy před možným postihem kvůli otevřenému hovoru s novinářem.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský potvrdil, že k omylům dochází. Střídavé rozložení sedadel první třídy po celém vlaku však hájí. Náročnější pasažéři, kteří si za jízdenku připlatili, prý nově nemusí při vyhledání kvalitnějších míst pobíhat kolem celého vlaku.

Cestující si ale průvodčím stěžují i na jiné potíže moderních vozidel. Na úzkou uličku mezi sedačkami, kudy neprojede vozík s občerstvením, nebo na stále rozsvícené světlo, které během jízdy v noci nejde ztlumit a ruší ty, kdo chtějí zdřímnout. "Zažil jsem už i poruchu výstupních dveří z vlaku. Jen o pár milimetrů se nedovřely a počítač neumožnil strojvedoucímu, aby se rozjel. Musel jsem dveřní systém restartovat," dodal průvodčí Jaroslav.

"Na vnitřních automatických dveřích je také příliš citlivá fotobuňka, která reaguje i na pohyb rukou v jejich blízkosti, nejen na procházejícího člověka. Zbytečně často tak dveře otvírá," přidává se ke kritice Kamil Krč, který tímto vlakem jezdí na Moravě v první třídě dvakrát denně a své výtky popsal Českým drahám i v oficiálním dopise. "Přišla mi ale odpověď pouze na jednu část stížnosti - na nízkou teplotu. Prý je v pořádku, že cestujícím stačí 18 stupňů Celsia," podotkl Krč.

Dáme automaty s jídlem

České dráhy i výrobce přiznávají, že ne vše se povedlo. Třeba citlivost fotobuněk u dveří nebo chybějící občerstvení, kvůli kterému se dodatečně budou instalovat automaty. Odmítají však, že by šlo o nadměrně poruchové vlaky. "Jednalo se pouze o drobné vady, které náš servis bezodkladně odstranil," řekla Lubomíra Černá z plzeňské Škody.

"Nezaznamenali jsme žádné mimořádné komplikace vybočující od jiných nově dodaných vozidel. Občas dojde k nějaké technické závadě stejně jako u jiných nových a také již delší dobu běžně provozovaných vozidel," podotkl Petr Šťáhlavský s tím, že se zkrátka jen vychytávají "mouchy" v prvních měsících provozu, což je obvyklé i v západních zemích.

O jaké konkrétní závady jde, ovšem neupřesnil. "Není obvyklé tyto záležitosti obzvlášť komentovat, pokud nepřesahují běžný rámec," dodal Šťáhlavský. Připomněl přitom velké potíže při spuštění rychlovlaků Pendolino před více než deseti lety. Tehdy postupně všech sedm nakoupených italských souprav vypovědělo službu. Stávalo se, že ani nedojely do cíle.

"Po vyřešení 'dětských nemocí' se ale jedná o nejspolehlivější a nejvytíženější typ vlaku. Z toho je zřejmé, že ani případné komplikace při spuštění vlaku do provozu nemusí nic vypovídat o kvalitě jeho budoucího provozu," dodal mluvčí.

Pravdou je, že ne všechno je v InterPanteru špatně. Vlak, jehož konstrukce vychází z regionálních vlaků a na první pohled je také připomíná, se stal například prvním bezbariérovým českým rychlíkem. Pohodlně do něj nastoupí vozíčkáři i rodiče s kočárky. Cestující podle Petra Šťáhlavského pozitivně hodnotí i přehledný interiér, čalouněné sedačky, wifi a elektrické zásuvky.

Další nákupy a obří ztráta

InterPantery nejsou posledními vlaky, které České dráhy chtějí nakupovat. V polovině dubna státní železniční firma oznámila, že ve třech soutěžích chce vybrat desítky elektrických a naftových jednotek za deset miliard korun. Nové vlaky bude potřebovat pro budoucí výběrová řízení, v nichž ministerstvo dopravy bude hledat dopravce na domácí i mezinárodní rychlíkové tratě.

Investice do obnovy vozového parku přitom přicházejí v nepříliš příznivé době. V pátek České dráhy zveřejnily výsledky loňského hospodaření, které ukázaly na prohloubení jejich celkové ztráty na 1,4 miliardy korun. Nelichotivou bilanci roku 2015 srazila zejména prohraná arbitráž s dvorním dodavatelem Škodou Transportation o pozdě dodané lokomotivy. Dráhy zaplatily 1,2 miliardy, o peníze se ale chtějí soudit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy