"Očkování virus nezlikviduje." Imunolog Hel o mýtu, který ohrožuje nejzranitelnější

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
16. 6. 2021 19:05
Nedostatečná proočkovanost mezi staršími ročníky je největším problémem, který tu nyní máme. Někdo si může myslet, že virus z populace zmizí. To bohužel není pravda. Virus zůstane v lidské populaci dlouho a bude dál představovat nějaké riziko zvláště pro starší občany a rizikové skupiny. Proto je velmi důležité, aby každý z nás měl určitou míru imunity, uvádí pro Aktuálně.cz imunolog Zdeněk Hel.
Život v pandemii - imunulog Zdeněk Hel o proočkovanosti starších věkových kategorií proti covidu-19. | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

"Někteří lidé si mylně myslí, že cílem očkování je virus zlikvidovat a zcela vymýtit z lidské populace. Ale tak to není," míní Hel a současně zdůrazňuje, že očkování člověku především poskytne určitou míru ochrany při případném setkání s virem.

"Při absenci této ochrany totiž dojde k rapidnímu šíření viru v organismu a současně napadne mnoho buněk najednou. Tím dojde k přehnané reakci imunitního systému, která je nebezpečná pro naše zdraví a může případně způsobit i úmrtí," dodává Hel, který je profesorem na lékařské fakultě University of Alabama v americkém Birminghamu.

Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v Česku ve věkové kategorii mezi 65 a 69 lety plně očkováno přibližně 45 procent obyvatelstva. Ve skupině od 70 do 74 let se plná proočkovanost pohybuje kolem 60 procent.

Hel také komentoval nedávno zveřejněné studie, o nichž informoval server Novinky.cz, říkající, že imunita po covidu-19 může trvat i rok, v některých případech může být i celoživotní. V této oblasti je ale podle něj klíčové si uvědomit, že existují dva typy imunity - takzvaná protilátková a buněčná. Zmíněný článek z časopisu Focus zkoumal pouze složku buněčnou.

"Tento článek se zabýval pouze takzvanými b-buňkami v kostní dřeni pacientů, kteří prodělali covid, a zjistili, že opravdu tyto buňky přetrvávají po dlouhé roky. To ale není nové zjištění, to jsme věděli vždy," komentuje Hel. Pro ochranu při setkání s virem je ale podle něj především důležité, jak účinná bude i druhá složka - čili protilátková imunita.

"Není to tedy tak, že by se jednalo pouze o protilátkovou nebo pouze o buněčnou odpověď. A jedna by byla lepší než druhá. V žádném případě to není o tom, že bychom se mohli spolehnout pouze na buněčnou odpověď v ochraně proti viru SARS-CoV-2. Obě dvě stránky hrají důležitou roli a vzájemně spolupracují," vysvětluje Hel.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy