reklama
 
 

Živě: Šéf ČEZ se politicky neangažoval, jen přišel podpořit prezidenta, vysvětluje podnik

Aktualizováno 29. 1. 2018 18:12
Zeman znovu na Hradě. Sledujte zásadní okamžiky volby prezidenta | Video: |  02:35
reklama
Miloš Zeman v historicky druhé přímé prezidentské volbě obhájil funkci, jeho soupeř Jiří Drahoš už mu pogratuloval. Vše podstatné kolem povolebního dění sledujeme v on-line reportáži.

Živě: Šéf ČEZ se politicky neangažoval, jen přišel podpořit prezidenta, vysvětluje podnik

reklama
18:11

Blahopřejný dopis Miloši Zemanovi  zveřejnil Jean-Claude Juncker krátce předtím, než se v Bruselu setkal s premiérem Andrejem Babišem. "Ve stále polarizovanějším a komplexnějším světě je třeba budovat mosty mezi státy i uvnitř nich. V tomto kontextu se těším na naši další spolupráci ve věcech společného zájmu, stejně jako na naší pozitivní agendě pro Evropu," napsal Zemanovi Juncker.

17:19
Miloš Zeman

Předvolební kampaň staronového prezidenta Miloše Zemana, kterou s jeho svolením vedl hlavně spolek Přátel Miloše Zemana, podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neporušila zákon. Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček řekl, že úřad v kampani vedené prostřednictvím spolku nebo Zemanovi blízké Strany přátel občanů (SPO) nespatřuje porušení zákona. Styl kampaně však podle něj popřel smysl transparentnosti.

Na prezidentův transparentní účet přišlo 4,5 milionu korun, které v kampani nevyužil. Zřízení transparentního účtu a webových stránek o financování kampaně ukládá kandidátům zákon.

Podle Ústavy ČR prezident není z výkonu své funkce odpovědný, proto by s ním podle zjištění ČTK správní řízení nebylo možné zahájit ani v případě pochybení. Dohledový úřad však zkontroluje náklady kampaně s reálným počtem propagačních materiálů.

15:21
Miloš Zeman

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. Řekl to v pondělí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací byla účast soukromou aktivitou Beneše.

"Skupina ČEZ a jeho představitelé se vždy chovají apoliticky. Jednání generálního ředitele společnosti pana Daniela Beneše nelze považovat za politicky angažované. Nijak se osobně neangažoval v prezidentské volební kampani, byl pouze podpořit po skončení voleb prezidenta republiky a následně i pogratulovat k jeho znovuzvolení. Prezident republiky je hlavou státu - jedné z nejvyšších ústavních funkcí, ve které zastupuje všechny občany České republiky a stojí nad politickými stranami," řekl Kříž.

15:00
Aktuálně.cz

Lidé, kteří Zemanovi znovu pomohli na Hrad, jsou prý ti sociálně slabší, s nižším vzděláním atd. "Povýšená" pražská kavárna je prý nemá podceňovat, má s nimi mluvit, brát je vážně, píše Jiří Pehe a dodává:
"Dobře. Začněme tedy sdělením, že případné negativní ekonomické a politické dopady českých sněmovních a prezidentských voleb na rozdíl od vzdělanější, kosmopolitnější a jazyky vládnoucí části společnosti dopadnou především na ně. Měli by se začít připravovat na horší časy." 

14:45
Aktuálně.cz

Kdo vyčítá Drahošovi špatnou kampaň, nevidí si na špičku vlastního nosu, píše v blogu na Aktuálně.cz David Klimeš.

14:00

Zemanovi blahopřál ke znovuzvolení prezidentem i předseda Evropské rady Donald Tusk. Věří, že Česko bude dal hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli.

13:58

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl po oznámení výsledků voleb vyzval k rychlému zakopání příkopů mezi tábory příznivců obou prezidentských kandidátů. Podle plzeňského biskupa a Přibylova předchůdce Tomáše Holuba výsledek volby ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš.

13:55
Miloš Zeman

Ke znovuzvolení českým prezidentem Miloši Zemanovi v neděli poblahopřál pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Jeho dopis na svém webu zveřejnila Česká biskupská konference, jejíž je Duka předsedou. Na rozdíl od některých jiných představitelů české katolické církve i jiných křesťanských společenství Duka před volbou nedal věřícím konkrétní doporučení, koho by měli volit. S Milošem Zemanem mají dobré vztahy.

"Přeji Vám do dalších let především zdraví a vědomí, že vaše funkce prezidenta republiky znovu potvrzená, je službou. Službou všem občanům bez rozdílu. A nám společně, všem občanům této země přeji, aby to byla služba v duchu lásky a pravdy, tak, jak to připomíná prezidentská standarta," uvedl Duka ve svém dopise.

12:34
Miloš Zeman

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker gratuluje českému prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení do funkce a těší se na pokračování dobré spolupráce s ním. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale dostane ho i staronový finský prezident Sauli Niinistö.

"Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil své odhodlání dál pokračovat s oběma v dobré spolupráci," prohlásil Schinas.

11:49

Už o víkendu poslali Zemanovi blahopřání čínský prezident Si Ťin-pching či šéf Kremlu Vladimir Putin. Gratuloval ale i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. "Toto vítězství svědčí o tom, že český lid uznal vaše zásluhy. Občané svou volbou podpořili kurz směrem k zajištění stability, postupnému rozvoji státu a dalšímu upevňování jeho autority na mezinárodním poli," napsal Zemanovi Lukašenko.

11:34

Zemanovi ke znovuzvolení gratuloval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Německo a Česko se jako sousedé v srdci Evropy dnes těší ze spolupráce, která je přátelská a plná důvěry. To není samozřejmost vzhledem k historickému pozadí plnému zvratů," napsal Německý prezident.

"Smlouva o dobrém sousedství a česko-německá deklarace zůstávají nadále směrodatnými pro utváření našeho partnerství, nadto jsme úzce propojeni v rámci EU a NATO. Spojuje nás také závazek k demokracii, právnímu státu a zachování důstojnosti člověka v otevřené společnosti. Chceme utvářet budoucnost našich zemí společně v duchu skutečného partnerství," dodal Steinmeier s tím, že rád vzpomíná na svou loňskou návštěvu Prahy.

Rád vzpomínám na svou návštěvu Prahy vloni v září a na Vaši pohostinnost. Těším se na příští příležitost k pokračování našich diskuzí. 

11:02

Volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) fungovaly při sobotním finále prezidentské volby podobně jako při prvním kole výběru nové hlavy státu bez problémů. 

"Z pohledu Českého statistického úřadu proběhly volby bez sebemenších problémů. Zpracování výsledků běželo řádně a hladce," sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. 

11:01
 

Vážení čtenáři, on-line přenos z dění po prezidentských volbách pokračuje dalším dnem. 

20:25

Sobotní potyčku mezi novináři a příznivci prezidenta Miloše Zemana ve volebním štábu v pražském Top Hotelu policie vyšetřuje pro podezření z výtržnictví. Trestní oznámení v případu podal jeden z novinářů, uvedla večer na policejním webu mluvčí Andrea Zoulová. Současně nevyloučila, že během vyšetřování mohou policisté právní kvalifikaci rozšířit nebo změnit.

20:15
Aktuálně.cz

Nemocná společnost vyvolila svého reprezentanta. Nerozumím, proč bych se s tím měl smířit, píše v blogu k prezidentské volbě psychiatr Radkin Honzák.

17:30
Aktuálně.cz

Přečtěte si blog Petra Janyšky: Šokující záběr: Okamura po prezidentově pravici.

17:06

Zemana volilo podle agentury devět desetin jeho voličů z prvního kola, u Drahoše to byly zhruba čtyři pětiny, což může být důsledek negativní kampaně, uvedl Median.

Drahoš získal také hlasy zhruba dvou třetin voličů Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, ale zhruba 20 procent voličů těchto tří kandidátů z prvního kola k finále nepřišlo.

16:36
Miloš Zeman

Zeman podle agentury Median získal ve finále hlasy 23 procent nevoličů z prvního kola, jeho rival Drahoš jen 12 procent.

15:50

Znovuzvolení "nejtrumpovatějšího" prezidenta v Evropě ukazuje, že populistická vlna na tomto kontinentu nekončí, komentuje dnes bruselský server Politico.eu vítězství Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb v České republice. Jeho výhra, byť jen těsná, nad Jiřím Drahošem je podle serveru ranou těm, kteří doufali, že volební prohry antiunijních uskupení ve Francii a Nizozemsku byly signálem mizící podpory populismu.

15:36

Organizace obhajující svobodu tisku Reportéři bez hranic (RSF) vyzvala české úřady, aby odsoudily sobotní útok na novináře ve volebním štábu Miloše Zemana. Ve svém nedělním prohlášení RSF popisují incident, kdy prezidentovi podporovatelé slovně i fyzicky napadli několik novinářů, kteří chtěli natáčet zásah záchranářů uvnitř štábu. "Důrazně odsuzujeme útoky proti novinářům v době, kdy bylo ohlášeno prezidentovo znovuzvolení," uvedla šéfka pro oblast EU a Balkánu Pauline Adès-Mévelová.

"Je nepřijatelné, aby podporovatelé tak vysoce postaveného politika fyzicky napadali novináře, kteří dělají svou práci, tedy přinášejí zpravodajství. Takové chování je nehodné demokracie a Zemanův tábor musí toto násilí veřejně odsoudit," dodala.

Chceš ji dostat? Dokumentaristé ve štábu Miloše Zemana dostali pěstí | Video: Petr Salaba

autoři: Domácí, ČTK | 27. 1. 2018 14:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy