Živě: Šéf ČEZ se politicky neangažoval, jen přišel podpořit prezidenta, vysvětluje podnik

Živě
Miloš Zeman v historicky druhé přímé prezidentské volbě obhájil funkci, jeho soupeř Jiří Drahoš už mu pogratuloval. Vše podstatné kolem povolebního dění sledujeme v on-line reportáži.
Zeman znovu na Hradě. Sledujte zásadní okamžiky volby prezidenta | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
18:11

Blahopřejný dopis Miloši Zemanovi  zveřejnil Jean-Claude Juncker krátce předtím, než se v Bruselu setkal s premiérem Andrejem Babišem. "Ve stále polarizovanějším a komplexnějším světě je třeba budovat mosty mezi státy i uvnitř nich. V tomto kontextu se těším na naši další spolupráci ve věcech společného zájmu, stejně jako na naší pozitivní agendě pro Evropu," napsal Zemanovi Juncker.

17:19

Předvolební kampaň staronového prezidenta Miloše Zemana, kterou s jeho svolením vedl hlavně spolek Přátel Miloše Zemana, podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neporušila zákon. Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček řekl, že úřad v kampani vedené prostřednictvím spolku nebo Zemanovi blízké Strany přátel občanů (SPO) nespatřuje porušení zákona. Styl kampaně však podle něj popřel smysl transparentnosti.

Na prezidentův transparentní účet přišlo 4,5 milionu korun, které v kampani nevyužil. Zřízení transparentního účtu a webových stránek o financování kampaně ukládá kandidátům zákon.

Podle Ústavy ČR prezident není z výkonu své funkce odpovědný, proto by s ním podle zjištění ČTK správní řízení nebylo možné zahájit ani v případě pochybení. Dohledový úřad však zkontroluje náklady kampaně s reálným počtem propagačních materiálů.

15:21

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. Řekl to v pondělí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací byla účast soukromou aktivitou Beneše.

"Skupina ČEZ a jeho představitelé se vždy chovají apoliticky. Jednání generálního ředitele společnosti pana Daniela Beneše nelze považovat za politicky angažované. Nijak se osobně neangažoval v prezidentské volební kampani, byl pouze podpořit po skončení voleb prezidenta republiky a následně i pogratulovat k jeho znovuzvolení. Prezident republiky je hlavou státu - jedné z nejvyšších ústavních funkcí, ve které zastupuje všechny občany České republiky a stojí nad politickými stranami," řekl Kříž.

15:00

Lidé, kteří Zemanovi znovu pomohli na Hrad, jsou prý ti sociálně slabší, s nižším vzděláním atd. "Povýšená" pražská kavárna je prý nemá podceňovat, má s nimi mluvit, brát je vážně, píše Jiří Pehe a dodává:
"Dobře. Začněme tedy sdělením, že případné negativní ekonomické a politické dopady českých sněmovních a prezidentských voleb na rozdíl od vzdělanější, kosmopolitnější a jazyky vládnoucí části společnosti dopadnou především na ně. Měli by se začít připravovat na horší časy." 

14:45

Kdo vyčítá Drahošovi špatnou kampaň, nevidí si na špičku vlastního nosu, píše v blogu na Aktuálně.cz David Klimeš.

14:00

Zemanovi blahopřál ke znovuzvolení prezidentem i předseda Evropské rady Donald Tusk. Věří, že Česko bude dal hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli.

13:58

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl po oznámení výsledků voleb vyzval k rychlému zakopání příkopů mezi tábory příznivců obou prezidentských kandidátů. Podle plzeňského biskupa a Přibylova předchůdce Tomáše Holuba výsledek volby ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš.

13:55

Ke znovuzvolení českým prezidentem Miloši Zemanovi v neděli poblahopřál pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Jeho dopis na svém webu zveřejnila Česká biskupská konference, jejíž je Duka předsedou. Na rozdíl od některých jiných představitelů české katolické církve i jiných křesťanských společenství Duka před volbou nedal věřícím konkrétní doporučení, koho by měli volit. S Milošem Zemanem mají dobré vztahy.

"Přeji Vám do dalších let především zdraví a vědomí, že vaše funkce prezidenta republiky znovu potvrzená, je službou. Službou všem občanům bez rozdílu. A nám společně, všem občanům této země přeji, aby to byla služba v duchu lásky a pravdy, tak, jak to připomíná prezidentská standarta," uvedl Duka ve svém dopise.

12:34

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker gratuluje českému prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení do funkce a těší se na pokračování dobré spolupráce s ním. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale dostane ho i staronový finský prezident Sauli Niinistö.

"Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil své odhodlání dál pokračovat s oběma v dobré spolupráci," prohlásil Schinas.

11:49

Už o víkendu poslali Zemanovi blahopřání čínský prezident Si Ťin-pching či šéf Kremlu Vladimir Putin. Gratuloval ale i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. "Toto vítězství svědčí o tom, že český lid uznal vaše zásluhy. Občané svou volbou podpořili kurz směrem k zajištění stability, postupnému rozvoji státu a dalšímu upevňování jeho autority na mezinárodním poli," napsal Zemanovi Lukašenko.

11:34

Zemanovi ke znovuzvolení gratuloval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Německo a Česko se jako sousedé v srdci Evropy dnes těší ze spolupráce, která je přátelská a plná důvěry. To není samozřejmost vzhledem k historickému pozadí plnému zvratů," napsal Německý prezident.

"Smlouva o dobrém sousedství a česko-německá deklarace zůstávají nadále směrodatnými pro utváření našeho partnerství, nadto jsme úzce propojeni v rámci EU a NATO. Spojuje nás také závazek k demokracii, právnímu státu a zachování důstojnosti člověka v otevřené společnosti. Chceme utvářet budoucnost našich zemí společně v duchu skutečného partnerství," dodal Steinmeier s tím, že rád vzpomíná na svou loňskou návštěvu Prahy.

Rád vzpomínám na svou návštěvu Prahy vloni v září a na Vaši pohostinnost. Těším se na příští příležitost k pokračování našich diskuzí. 

11:02

Volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) fungovaly při sobotním finále prezidentské volby podobně jako při prvním kole výběru nové hlavy státu bez problémů. 

"Z pohledu Českého statistického úřadu proběhly volby bez sebemenších problémů. Zpracování výsledků běželo řádně a hladce," sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. 

11:01

Vážení čtenáři, on-line přenos z dění po prezidentských volbách pokračuje dalším dnem. 

20:25

Sobotní potyčku mezi novináři a příznivci prezidenta Miloše Zemana ve volebním štábu v pražském Top Hotelu policie vyšetřuje pro podezření z výtržnictví. Trestní oznámení v případu podal jeden z novinářů, uvedla večer na policejním webu mluvčí Andrea Zoulová. Současně nevyloučila, že během vyšetřování mohou policisté právní kvalifikaci rozšířit nebo změnit.

20:15

Nemocná společnost vyvolila svého reprezentanta. Nerozumím, proč bych se s tím měl smířit, píše v blogu k prezidentské volbě psychiatr Radkin Honzák.

17:30

Přečtěte si blog Petra Janyšky: Šokující záběr: Okamura po prezidentově pravici.

17:06

Zemana volilo podle agentury devět desetin jeho voličů z prvního kola, u Drahoše to byly zhruba čtyři pětiny, což může být důsledek negativní kampaně, uvedl Median.

Drahoš získal také hlasy zhruba dvou třetin voličů Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, ale zhruba 20 procent voličů těchto tří kandidátů z prvního kola k finále nepřišlo.

16:36

Zeman podle agentury Median získal ve finále hlasy 23 procent nevoličů z prvního kola, jeho rival Drahoš jen 12 procent.

15:50

Znovuzvolení "nejtrumpovatějšího" prezidenta v Evropě ukazuje, že populistická vlna na tomto kontinentu nekončí, komentuje dnes bruselský server Politico.eu vítězství Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb v České republice. Jeho výhra, byť jen těsná, nad Jiřím Drahošem je podle serveru ranou těm, kteří doufali, že volební prohry antiunijních uskupení ve Francii a Nizozemsku byly signálem mizící podpory populismu.

15:36

Organizace obhajující svobodu tisku Reportéři bez hranic (RSF) vyzvala české úřady, aby odsoudily sobotní útok na novináře ve volebním štábu Miloše Zemana. Ve svém nedělním prohlášení RSF popisují incident, kdy prezidentovi podporovatelé slovně i fyzicky napadli několik novinářů, kteří chtěli natáčet zásah záchranářů uvnitř štábu. "Důrazně odsuzujeme útoky proti novinářům v době, kdy bylo ohlášeno prezidentovo znovuzvolení," uvedla šéfka pro oblast EU a Balkánu Pauline Adès-Mévelová.

"Je nepřijatelné, aby podporovatelé tak vysoce postaveného politika fyzicky napadali novináře, kteří dělají svou práci, tedy přinášejí zpravodajství. Takové chování je nehodné demokracie a Zemanův tábor musí toto násilí veřejně odsoudit," dodala.

Chceš ji dostat? Dokumentaristé ve štábu Miloše Zemana dostali pěstí

1:30
Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana | Video: Petr Salaba
15:30

Zatímco Zemana chtělo počátkem týdne podle Medianu volit 30 procent oslovených voličů, v sobotu dopoledne to bylo už 35 procent. Podpora jeho rivala Jiřího Drahoše zůstala na 33 procentech.

V Zemanovo vítězství věřily po celý týden tři pětiny dotázaných, v Drahošovo méně než 30 procent

15:15

Miloši Zemanovi se podle průzkumu agentury Median podařilo získat v týdnu před finále prezidentských voleb více nerozhodnutých voličů. Především se mu podařilo aktivizovat část voličů, kteří původně hlasovat nezamýšleli. Voličská jádra podle Medianu postoj neměnila. Průzkum se uskutečnil od 22. do 27. ledna, zúčastnilo se ho 1146 respondentů.

14:18

"Celkem jsme přijali sázky za více než 120 milionů korun, což je šestkrát více než před pěti lety. Nejvyšší sázka byla jeden milion korun na vítězství Jiřího Drahoše," uvedl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka.

U Fortuny si sázkaři na prezidentské volby vsadili více než 100 milionů korun. "Největší zájem byl tento pátek, kdy sázkaře v podstatě nic jiného nezajímalo, ale obecně v posledních týdnech jsme zažívali něco, co se nebojím nazvat jako volební šílenství," dodal mluvčí Petr Šrain.

14:16

Zájem sázkařů o volbu prezidenta republiky byl zhruba šestkrát vyšší než v případě prvních voleb v roce 2013. Podle bookmakerů sázkových kanceláří šlo o rekordní politickou nesportovní událost. Fortuna eviduje nejvyšší výhru 4,2 milionu korun při vkladu 2,2 milionu v kursu 1,91 na vítězství Miloše Zemana. 

13:30

Další šetření Kantar TNS ukázalo, že se pro Zemana 72 procent jeho voličů rozhodlo už před prvním volebním kolem, zatímco pro Drahoše to bylo 52,5 procenta. Po prvním kole a v následujícím týdnu se pro Drahoše rozhodlo 41,5 procenta voličů, pro Zemana 20 procent. Těsně před finále Zeman přilákal na svou stranu 7,5 procenta svých voličů, Drahoš 5,5 procenta.

Zemanovi k vítězství pomohli podle zpracovatele průzkumu Pavla Ranochy zejména jeho voliči v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kteří přispěli k celkovému nárůstu účasti na 66,6 procenta v porovnání s prvním volebním kolem.

13:26

Miloše Zemana podle průzkumu volily čtyři pětiny podporovatelů KSČM a SPD, v menší míře pak také voliči ANO, kteří se k hnutí přiklonili od sociální demokracie.

13:25

Pro Jiřího Drahoše hlasovalo v prezidentském finále 47 procent jeho voličů především kvůli tomu, aby nevyhrál Miloš Zeman. Cíl skutečně zvolit Drahoše prezidentem mělo 52 procent jeho voličů. V případě Zemana chtělo podle průzkumu primárně 77 procent jeho voličů, aby pokračoval v prezidentské funkci. Pro 22 procent Zemanových voličů bylo hlavním motivem to, aby se hlavou státu nestal Drahoš.

13:17

 

Deník The New York Times cituje odbornici na etiketu a bývalou poradkyni amerických prezidentů Elišku Haškovou Coolidge, která ve volbách podporovala Zemana. Podle ní jsou obavy Západu z něj přehnané, Zeman podle jejího názoru usiluje o zdravý, ale nikoli servilní vztah s Ruskem. Hašková Coolidge v newyorském listu uvádí, že není fanynkou Zemanových vulgarit, ale je ochotna některé jeho nedostatky přehlédnout, protože obdivuje prezidentovy rozsáhlé zkušenosti. "Je opravdu velmi důležité mít vůdce, který rozumí politice a který se setkal se světovými lídry," řekla pražská rodačka.

13:11

Další z politiků odmítl napadání novinářů.

13:10

Evropským populistům se s vítězstvím Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dostalo další vzpruhy. Napsal to americký server Fox News, který Zemana v titulku označil za "protrumpovskou" hlavu státu, která varovala před organizovanou invazí migrantů. Zeman se podle serveru svezl na populistické vlně, kterou Západ zažívá od roku 2016. Server připomíná, že český prezident byl jedním z mála evropských vůdců, kteří v americké prezidentské kampani podpořili Donalda Trumpa. "Zemanovo vítězství upevnilo antievropskou a antiimigrační povahu české vlády," konstatuje Fox News.

 

11:36

"Pokud Drahoš vedl celou kampaň pod heslem Slušnost na Hrad, tedy sliboval, že jako hlava státu si povede podle psaných i nepsaných pravidel europolitiky, Zeman svou obvyklou image naopak nijak neměnil, uváděl do rozpaků ministry a novináře a nevybíral si v silných výrazech z různých důvodů i bez nich," poznamenal deník.

11:34

Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta pod titulkem Magie proti chemii komentuje faktory Zemanova vítězství, navzdory předpovědím z průzkumů a sázkových kanceláří. "Známý profesor chemie a autor množství patentovaných vynálezů, inteligentní a předvídatelný Drahoš se měl stát alternativou vůči hrubiánovi Zemanovi, který se nijak nedokáže vtěsnat do konvencí. Voliči ale smýšleli jinak," zdůraznil autor komentáře.

11:33

Populární deník Komsomolskaja pravda připomněl, že volební souboj byl těsný a že prezidentův hlavní soupeř, "představitel liberální inteligence" Jiří Drahoš kritizoval Zemana za příliš vřelé vztahy s Moskvou. Vzhledem k prezidentově skeptickému přístupu k protiruským sankcím, Evropské unii a NATO, se volby pro občany České republiky staly referendem "o podpoře nejen prvního muže, ale i celého východního vektoru jeho politiky," zdůraznil deník.

11:30

Útoky na novináře odsoudil i europoslanec Petr Ježek, který nedávno ukončil spolupráci s ANO.

11:30

Ruský tisk v reakcích na znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem zdůrazňuje, že na Pražském hradě setrvá dalších pět let stoupenec přátelských vztahů s Moskvou a odpůrce sankcí, které Západ vyhlásil proti Rusku po anexi Krymu a po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Vládní deník Rossijskaja gazeta vysvětluje kouzlo hrubiánského a cynického pragmatika, které převážilo nad soupeřovou chemií, i tím, že stávající prezident lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

11:14

V Lišanech se dařilo hnutí ANO i prezidentu Zemanovi. 

11:12

Téměř vyrovnaný souboj svedli ve volbách prezidenta Miloš Zeman a Jiří Drahoš v deseti nejmenších obcích Jihomoravského kraje, které mají méně než 100 obyvatel. V šesti z nich zvítězil Zeman a ve čtyřech Drahoš. Bývalý předseda Akademie věd ČR se však těšil nejvyšší procentuální podpoře, když ve Lhotě u Olešnice na Blanensku získal 84,84 procenta a Zeman jen 15,15 procenta hlasů. 

11:10

Včerejší útok na novináře ve štábu Miloše Zemana odsoudil bývalý předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

11:08

V některých nezanechal dobrý dojem jen Jiří Drahoš, ale i jeho manželka Eva. 

10:38

Na sociálních sítích se stále rozebírá včerejší útok na novináře ve štábu prezidenta Zemana. 

10:35

Zemanova úzkého vztahu k Moskvě si všímá i server Zeit Online, podle něhož volby v České republice vyhrál přítel Ruska. "Český prezident Miloš Zeman nadbíhá Rusku, chová se nezdvořile k EU a uráží novináře. Jeho těsný náskok v druhém kole voleb dokládá rozdělení země," míní web.

10:33

"Zásadní otázkou teď je, jestli Zeman bude úřadovat méně konfrontačně a zvolí jiný politický kurz," míní server, podle něhož je někdejší sociální demokrat Zeman známý svou schopností měnit postoje. Dříve podle něj vystupoval jako přesvědčený stoupenec Evropy, ale později se proměnil v nacionalistického pravicového populistu, který velmi rád navštěvoval Rusko a Čínu.

 

10:31

Německý server Spiegel Online míní, že nynější prezident svůj post obhájil navzdory všem negativům, která jsou s ním spojována. "Dlouho byl favoritem. Pak se zdálo, že by ho outsider mohl těsně porazit. Teď to úřadující český prezident Miloš Zeman přeci jen ještě jednou dokázal, navzdory všem hřmotným a trapným vystoupením, navzdory bezpočtu nenávistných výroků, navzdory nemocem a chatrnosti," píše Spiegel Online.

 

10:23

Miloš Zeman vyhrál volby ve většině měst jižní Moravy, která v loňském roce jako prezident navštívil a debatoval tam s občany. Podpořilo ho více lidí v Moravském Krumlově, Veselí nad Moravou, Letovicích, Ivančicích nebo Bučovicích. K Drahošovi se přiklonila Strážnice, Kozojídky nebo Kuřim, kde také jeho soupeř diskutoval s občany. 

10:19

Čínský prezident rovněž připomněl, že Česká republika byla jednou z prvních zemí, které uznaly Čínskou lidovou republiku a navázaly s ní také diplomatické vztahy.

10:12

Čínský prezident Si Ťin-pching poblahopřál Zemanovi ke znovuzvolení. Bilaterální vztahy chce podle agentury Nová Čína pozvednout na vyšší úroveň.

Miloš Zeman a Si Ťin-pching při rozlučkovém pivu na střeše Strahovského kláštera.
Miloš Zeman a Si Ťin-pching při rozlučkovém pivu na střeše Strahovského kláštera. | Foto: ČTK
08:39

Drahoš si vítězství připsal v Brně, kde mu dalo hlas 57,57 procenta a Zemanovi 42,42. Drahoš vyhrál ve 28 z 29 městských částí, pouze ve Starém Lískovci měl jeho protikandidát mírně navrch.

08:37

V okresních městech Jihomoravského kraje měl větší podporu ve druhém kole prezidentských voleb Miloš Zeman. Drahoš naopak bodoval v Brně, Zeman v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Znojmě. V Hodoníně a Znojmě dostal Zeman dokonce přes 60 procent hlasů. V Hodoníně mu dalo hlas 60,75 procenta lidí a Drahošovi 39,24 procenta, ve Znojmě měl Zeman podporu 60,12 procenta voličů a jeho soupeř 39,87 procenta voličů.

 

07:14

"Je v Česku tolik frustrovaných lidí?" ptá se komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. 

07:11

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miloši Zemanovi k vítězství negratuloval.

07:05

Podle sociologa Daniela Prokopa z Medianu ještě v pondělí vedl Jiří Drahoš. 

07:00

Vážení čtenáři, on-line přenos z dění po prezidentských volbách pokračuje dalším dnem. 

23:10

Zemanův tým od počátku nesázel na zvolení širokým konsenzem, ale na polarizující kampaň, která zajistí sice těsné, ale přesto vítězství, píše ve svém blogu David Klimeš. To vyšlo, ale…

22:20

V rodném Jablunkově Drahoš sklidil potlesk, i když volby nevyhrál. Lidé výsledek přijali klidně, zjistil na místě reportér Martin Biben.

22:11

Podívejte se na další video zachycující násilnosti ve volebním štábu Miloše Zemana.

Chceš ji dostat? Dokumentaristé ve štábu Miloše Zemana dostali pěstí

1:30
Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana | Video: Petr Salaba
22:10

Mynářovy Osvětimany slaví Zemanovo vítězství. Prezidentova kancléře ale místní kritizují, píše ve své reportáži Jan Úšela.

21:56

Marketingový expert Martin Jaroš si při hodnocení voleb pomáhá automobilovým příměrem.

21:53

Jeden z nejsledovanějších volebních materiálů na večerní homepage Aktuálně.cz je rozhovor s Petrem Pithartem, který vznikl v rámci povolebního vysílání DVTV. "Jsou dvě možnosti, prezident teprve teď popustí uzdu svým předstávám, nebo si řekne naopak, už jsem zvolený, už se nemusím chovat jako populista a bude umírněný, tak jak to slibuje," řekl bývalý předseda Senátu Daniele Drtinové.

Jsme zemí dvojího lidu. Lidé z velkoměst by ten výsledek měli vzít jako varování, říká Pithart

Pithart DVTV
18:00
Jsou dvě možnosti, prezident teď popustí uzdu svým předstávám, nebo si řekne, už jsem zvolený, už se nemusím chovat jako populista, říká Pithart. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
21:50

Neprohrála Praha se zbytkem Česka, dělicí čára voleb je mnohem komplikovanější, shrnuje Jan Lipold deset úkazů prezidentských voleb.

21:48

Podívejte se na mapě republiky, ve kterých obcích získal nejvíc hlasů Miloš Zeman a kde byl nejúspěšnější Jiří Drahoš.

21:21

Jiří a Eva Drahošovi odcházejí. 

21:09

Přečtěte si komentář Jana Lipolda: Zeman tupil Prahu a málem se mu to vymstilo. 10 úkazů prezidentských voleb.

20:55

Volební štáb Jiřího Drahoše se vyklízí. 

20:54

Případem napadení ve volebním štábu Miloše Zemana v Top Hotelu se zabývá i policie. "Na základě informací z médií jsme se začali celou věcí zabývat, a nyní se budeme snažit kontaktovat zúčastněné osoby, samozřejmě případně zajistit i vyčíslení škody. Zatím je to bez právní kvalifikace," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová a dodala, že je předběžné hovořit o nějaké trestném činu nebo přestupku.

20:47

Incident už řeší policie.

20:44

Ve volebním štábu Jiřího Drahoše se balí.

20:28

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb hlavy státu a loňských sněmovních voleb po okresech, které dnes provedla ČTK.

20:26

Útok na novináře odsoudil i europoslanec Pavel Telička.

20:26

Ve volební štábu Miloše Zemana se pila "Kalouskovice". 

20:24

Muž, který napadl novinářku Jan Šolta, byl přítel Jana Palacha.

20:20

Miloši Zemanovi ke znovuzvolení gratuloval ruský prezident Vladimir Putin, informovala agentura RIA Novosti. Putin podle ní v blahopřejném telegramu uvedl, že "výsledky voleb potvrdily vysokou autoritu Miloše Zemana jako zkušeného a zodpovědného politika, který uskutečňuje zájmy a tužby českého lidu".

"Vladimir Putin podotkl, že si v Rusku velmi cení zásadového postoje Miloše Zemana ve prospěch rozvoje přátelských česko-ruský vztahů a vzájemné spolupráce v různých oblastech," stojí ve zprávě.

 

 

20:21

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je napadání novinářů nepřijatelné. 

20:20

Martin Kupka (ODS) odsoudil útoky na novináře ve volebním štábu Miloše Zemana. 

20:08

Jedním z útočníků, kteří ve volebním štábu Miloše Zemana napadali novináře, je Jan Šolta, který vystupuje na dezinformačních serverech.

20:08

Podle ČSÚ ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, obci s nejvyšším průměrným věkem obyvatel, hlasovalo pro Miloše Zemana 14,3 % voličů a pro bývalého předsedu Akademie věd ČR 85,7 %.

20:07

Stranu určitě zakládat nebudu, řekl Drahoš.

20:06

Nejvyšší podporu voličů měl Miloš Zeman v Lišanech na Lounsku, 93,9 %. Jiří Drahoš získal největší podíl hlasů v obci Strážné na Trutnovsku, 87,0 %. Ve 49 obcích získali oba kandidáti stejný, 50% podíl hlasů, uvádí Český statistický úřad.

19:33

Ve štábu Miloše Zemana došlo k napadení novinářů.

19:28

Audio: Vůbec mě to nezajímá, říká k fyzickému napadení novinářů v Zemanově štábu mluvčí Jiří Ovčáček.

Vyjádření Ovčáčka k napadení novinářů: Mě to vůbec nezajímá

Jiří Ovčáček
0:26
Vyjádření Ovčáčka k napadení novinářů: Mě to vůbec nezajímá | Video: Kateřina Frouzová
19:23

Na policii se zatím kvůli napadení novinářů ve volebním štábu Miloše Zemana v Top Hotelu nikdo neobrátil. "Nedisponujeme informací, že by tam policie zasahovala," upřesnila policejní mluvčí Andrea Zoulová. 

19:14

Novinářům TV nova rozbili příznivci Miloše Zemana kameru

19:03

"Musíme tu energii ještě postrčit, využít," řekl v diskuzi se svými sympatizanty Jiří Drahoš.

19:33

Ošetřený muž ze Zemanova štábu skončil v nemocnici. "Ošetřili jsme zhruba 55letého muže a předáváme ho do Thomayerovy nemocnice na interní oddělení s poruchou vědomí. Určitou roli v jeho zdravotním stavu hrál alkohol," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Nemá informace o tom, že by zdravotníci na místě ošetřovali kohokoli jiného.

19:01

Prezidentův poradce Martin Nejedlý Aktuálně.cz řekl, že jde situaci do sálu, kde Zemanovi příznivci napadli novináře, vyřešit.

19:02

Podporovatelé Miloše Zemana napadli ve volebním štábu reportérku Seznamu Zprávy Pavlínu Kosovou.

18:57

"Mohu potvrdit, že zhruba před půlhodinou pražští záchranáři s lékařem vyjížděli do Top Hotelu ke zhruba 50letému muži s poruchou vědomí. Na místě pracují. Více informací zatím nemám," uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

18:54

Ve volebním štábu Miloše Zemana padají vulgarity a rozdávají se pěsti. Video zachytila reportérka Seznam Zprávy Pavlína Kosová. 

18:43

"Jestli sem chce nějakej novinář jít, tak jedině přes moji mrtvolu!" Novinářku České televize právě napadl jeden účastník volebního štábu Miloše Zemana. Šla se zeptat, co se stalo, když někdo zkolaboval.

18:41

Ve štábu Miloše Zemana napadl jeden z prezidentových příznivců novinářku České televize.

18:41

Prezident Miloš Zeman má v plánu zúčastnit se únorového volebního sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové, na který ho pozval úřadující předseda strany Milan Chovanec.

Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ale Zemana opakovaně podporovali.

18:30

Já už mám těch populistů plný zuby, říká Eva Holubová.

Holubová: Já už mám těch populistů plný zuby

Holubová: Já už mám těch populistů plný zuby
0:58
Jak překlenout propast mezi občany Česka?, ptá se po prezidentské volbě herečka Eva Holubová, která podporovala Jiřího Drahoše. | Video: Blahoslav Baťa
18:28

Miloš Zeman míří do Lán. 

18:27

Samotné Čechy by oslavily vítězství Jiřího Drahoše, získal tu 51,8 hlasů. Miloš Zeman zvítězil na Moravě a ve Slezsku ziskem 56,4 % hlasů.

18:21

V Ostravě Zeman získal 61 procent hlasů. 

18:18

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil věřil, že "dnešek může být začátkem nového směřování České republiky."

18:15 SPD, logo, ikona

Poslechněte si vyjádření Tomia Okamury.

Okamura: Se Zemanem si ode dneška tykám. Svými dotazy mě už nikdy neobtěžujte, řekl šéf SPD Drtinové

Tomio Okamura ze strany Svoboda a přímá demokracie (SPD).
7:02
Miloš Zeman prosazuje přímou demokracii, je to nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem, proto jsme ho podpořili, říká Tomio Okamura. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
18:14

"Těším se na spolupráci s panem prezidentem," řekl Andrej Babiš a popřel, že by mezi ním a Zemanem existoval nějaký mocenský pakt. 

18:12

"Pro občany je institut prezidenta důležitý a je to dobře. Potvrdilo se, že naše společnost je rozdělená a ta situace není dobrá," řekl Andrej Babiš.

18:11

"Většina médií a tradičních politických stran mu nefandila, naše hnutí ho podpořilo," komentuje Zemanovo vítězství premiér Andrej Babiš a oceňuje, že občané projevili o volby zájem.

18:10

Libor Winkler poslal Drahošovi na kampaň milion a jeho prohru bere jako důkaz toho, že Praha a velká města nechala zbytek republiky ve vakuu.

18:10

Zemanovi příznivci slaví. 

18:05

Rozhovor s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem:

"Jsem neuvěřitelně šťastný, že Miloš Zeman obhájil svůj post a znovu se stal prezidentem. Přiznám se, že jsem to očekával, protože okresní přebor nemůže porazit Barcelonu."

Pak Klaus vyjádřil obavy, jak přijme tábor Jiřího Drahoše volební porážku. Jak to vnímáte?

"Přiznám se, že jsem dalek toho, abych hodnotil ten velký mnohopočetný tábor pana Jiřího Drahoše, který byl v Kongresovém centru. Je to čistě jejich záležitost."

Pan prezident se nechal slyšet, že s vámi bude chtít mluvit, jestli zůstanete v jeho týmu nebo ne.

"Je to na panu prezidentovi."

Co budete dělat dnes večer?

"Přiznám se, že budu slavit s manželkou, doufám, že co nejdéle i s panem prezidentem a se všemi, kdo se na tomto úspěchu podíleli."

Pokud vás pan prezident osloví, přijmete jeho nabídku?

"Necháme to na panu prezidentovi."

18:01

Sledujte živě vyjádření premiéra Andreje Babiše k prezidentským volbám.

Přímý přenos: Andrej Babiš se vyjadřuje k výsledku voleb

Přímý přenos: Andrej Babiš se vyjadřuje k výsledku voleb | Video: ČTK
18:00

Co udělá paní Eva Drahošová nyní jako první?

17:59

Zle není, říká Jan Farský (STAN).

17:59

"Jak by pan prezident Klaus řekl, bylo to těsné nevítězství," prohlásil Drahoš.

17:55

Video: Podívejte se, jak Miloš Zeman prochází kolem svých jásajících příznivců

Zeman prochází uličkou vítězů: “Ať žije Zeman”, provází ho příznivci

Zeman prochází uličkou vítězů: “Ať žije Zeman”, provází ho příznivci
0:32
Zeman prochází uličkou vítězů: “Ať žije Zeman”, provází ho příznivci | Video: Martin Ťopek
17:55

Zeman právě právě nasedl do vozu a chystá se odjet z volebního štábu v Top Hotelu. 

17:54

Videokomentář: Bylo to referendum o Miloši Zemanovi a Zeman ho vyhrál

17:54

Pořad Týden s prezidentem - povolební speciál na TV Barrandov nezačne v 18:30, jak je uvedeno v programu. 

17:51

Sečteno je 100 % okrsků. Miloš Zeman získal 51,36 % (2 853 390 hlasů), Jiří Drahoš 48,63 % (2 701 206 hlasů). Rozdíl mezi oběma kandidáty byl 152 184 tisíc hlasů.

Volební účast byla 66,6 %, o 4,7 procentního bodu více než v prvním kole.

17:39

Miloše Zemana přišel do volebního štábu podpořit šéf SPD Tomio Okamura, Jiřímu Drahošovi zase fandil jeho starší bratr Hayato Okamura. Přes prohru svého favorita viděl na letošní prezidentské volbě mnoho pozitivního. "Kolik lidí volilo, kolik lidí se spojilo, podívejte se kolem nás," ukázal gestem na naplněný volební štáb, "to je obrovsky optimistické." Sám očekává, že se jeho bratr, se kterým má dlouhodobě špatné vztahy, o prezidentský post příště pokusí. 

17:33

Podle Lubomíra Zaorálka volby prohloubily příkopy ve společnosti. 

17:24

Zřetelné zklamání zavládlo také v Drahošově rodném Jablunkově na Frýdecko-Místecku, kde asi 300 lidí sledovalo na velkoplošné obrazovce přímý přenos ze sčítání výsledků prezidentské volby. Drahoš v nejvýchodnějším městě Česka zvítězil, získal tam 65,09 procenta hlasů. Jablunkovský starosta Jiří Hamrozi (KDU-ČSL) řekl, že výsledek voleb je pro něj překvapením a že se lidé zřejmě nechali ovlivnit dezinformacemi.

Drahoš v přímém televizním přenosu Jablunkovany pozdravil. Starosta mu za propagaci slezského města poděkoval. "Ještě před měsícem nikdo nevěděl o Jablunkovu nic a já mu za to moc děkuju, že se nestyděl, že je tady od nás. Jsem moc rád, že v Jablunkově vyhrál," řekl Hamrozi.

17:21

"Jinak jedno moje dítě volilo Zemana, jedno Drahoše - mám je obě stejně rád a jsou oba stejní Češi," píše Václav Klaus ml.

17:20

Pavel Telička negratuluje, jen děkuje.

17:18

Zeman slaví své vítězství. 

17:18

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že poblahopřál Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Zeman při své první návštěvě pojede na Slovensko, Kisku požádal o možnost jet do Tater. Oba prezidenti tam stráví dva dny.

17:15

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý: "Žádáme pana prezidenta, aby ve svém druhém volebním období naši zemi v dnešní složité době spojoval, nikoliv rozděloval."

17:14

Miliardář Karel Janeček hodnotí kampaň Jiřího Drahoše: "Nemyslím si, že udělal něco špatně. Asi by pomohlo, kdyby byl pan Drahoš víc emotivní člověk. Pro široké vrstvy obyvatel je to asi nevýhoda." 

17:10

Vratislav Mynář hovoří pro Český rozhlas. 

17:09

Ještě se sčítá po jednom okrsku v Praze 3, 4 a 11, dva okrsky ve Šlapanicích, jeden v Tunisku a čeká se na odevzdání již sečtených výsledků ve Svobodě nad Úpou.

17:08

Jiří Drahoš slíbil analýzu svého neúspěchu, začal s ní hned ve štábu.

17:06

Slovenský prezident Andrej Kiska pogratuloval Miloši Zemanovi.

17:05

Vítězství Miloše Zemana komentoval i předseda vlády Andrej Babiš. Gratuluji panu prezidentovi Zemanovi ke znovuzvolení. Myslím si, že dostal od občanů druhou možnost. Výsledek je velmi těsný, je tedy jasné, ze společnost je opravdu rozdělená na dvě poloviny. A to si myslím, že má být hlavní úkol prezidenta Miloše Zemana v příštím volebním období. Stmelovat lidi a společnost. Najít společnou řeč se svými odpůrci i podporovateli. Neprovokovat svými výroky a chováním, ale naopak hledat cestu, jak jako hlava státu lidi spojovat a zklidnit rozdělenou náladu v zemi. Věřím, že se to panu prezidentovi povede," řekl Aktuálně.cz Babiš.

17:04

Lidovec Jiří Mihola pogratuloval Zemanovi, zároveň mu vzkázal, že pořádání výstav ke sjednocení společnosti stačit nebude.

16:56

Zpěvák a podporovatel Miloše Zemana Daniel Hůlka zpíval hymnu. 

16:52

Pavel Fischer se po prvním kole snažil maximálně podpořit Jiřího Drahoše. 

16:50

Lékař a neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer si myslí, že situace v České republice ke zklidnění nepovede.

16:49

Výsledky jsou téměř kompletní. Sečteno je 99,91 okrsků, volební účast byla 66,59 %. Miloš Zeman zvítězil s výsledkem 51,4 %, Jiří Drahoš má 48,6 %.

16:48

Video: Poslechněte si první komentář Miloše Zemana.

Zemanův proslov: Nebýt vás, tak jsme to nevyhráli

Děkovné prohlášení staronového prezidenta ČR Miloš Zemana
2:51
Zemanův proslov: Nebýt vás, tak jsme to nevyhráli | Video: ČTK
16:43

"Sportovat už nebudu," řekl Zeman. 

16:41

"Protože jsem byl znovu zvolen, nevidím důvod vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem k jmenování jeho vlády," řekl Zeman.

16:39

Andrej Babiš je rád, že se nemýlil.

16:37

Zpěvák a Zemanův podporovatel Daniel Hůlka zpívá českou hymnu. 

16:36

"Budu se těšit na dalších pět let. Pět let plného pracovního nasazení," řekl Zeman a zdůraznil, že i nadále bude jezdit na návštěvy do krajů a setkávat se s občany. 

16:35

Mezi Zemanovými podporovateli je i šéf ČEZ Daniel Beneš. 

16:33

Předseda STAN Petr Gazdík pogratuloval Miloši Zemanovi. 

16:32

"Chtěl bych vám říci jako svým přátelům jedno poselství. Toto je moje poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka. Protože jak dobře víte, prezident má ústavou vymezena dvě pětiletá funkční období a já rozhodně nehodlám iniciovat změny ústavy," řekl Zeman.

16:30

Zeman děkuje i voličům Jiřího Drahoše, že přišli k volbám. "Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám. Protože já si vážím lidí, kteří chodí k volbám. A upřímně řečeno, relativně těsné vítězství nejvíce těší. I za to těmto voličům děkuji," prohlásil.

16:29

Chtěl bych poděkovat všem voličům v Praze, kteří mi dali svůj hlas, řekl prezident.

16:28

Za prezidentem kromě jeho nejbližších spolupracovníků stojí i Tomio Okamura či majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. "Za mnou jsou lidé, kteří teď seděli v prezidentském salonku," říká.

16:28

Příchod Zemana před novináře. 

16:27

"Pusinku a pultík," říká prezident.

16:26

Zeman na úvod předává kytici své manželce a také dceři Kateřině.

16:26

Prezident za hlasitého skandování přichází mezi své příznivce.

16:25

Jiří Dolejš Zemanovi doporučil, aby "sám otupit některé hrany, zamyslet se nad svým okolím a méně rozdělovat společnost kontroverzemi."

16:25

Předsednictvo Strany zelených pogratulovalo vítězi voleb a poděkovalo Jiřímu Drahošovi za kandidaturu. "Miloš Zeman by měl dodatečně vysvětlit financování své neprůhledné kampaně. Není jasné, odkud pocházely všechny peníze, kterými Spolek přátel Miloše Zemana financoval jeho kampaň," vyzývá prezidenta předseda Zelených, Petr Štěpánek. "Měl by také respektovat Ústavu a neměl by nechat vládnout vládu v demisi příliš dlouho. Rozhodně by pak neměl pověřovat dalším pokusem trestně stíhaného člověka," dodává Štěpánek.

16:22

Stručná analýza politologa Pavla Šaradína

16:19

Video: Energie kolem Drahošovy kampaně byla povznášející, klidná síla proti vlně manipulace, říká Geislerová

Geislerová: Energie kolem kampaně Drahoše byla povznášející, klidná síla proti vlně manipulace

Aňa Geislerová
4:58
Chtěla bych Jiřímu Drahošovi poděkovat, myslím, že zažil těžké chvíle, říká herečka Anna Geislerová. | Video: DVTV, Emma Smetana
16:18

Neúspěšný kandidát z prvního kola Pavel Fischer neskrýval z výsledku druhého kola zklamání. "Dobrou zprávu vidím v tom, že přišlo tolik lidí k volbám. Je vidět, že chtějí promluvit do budoucnosti své země." Miloš Zeman má podle něj teď jasný úkol: "Ten, kdo je zvolen, má povinnost sjednotit." 

16:17

Předseda komunistů Vojtěch Filip pogratuloval Zemanovi k vítězství. 

16:15

Stranická kolegyně Šlechtové Dita Charanzová vidí výsledky voleb jinak.

16:14

Ministryně obrany Karla Šlechtová pogratulovala vítězi voleb Miloši Zemanovi. "Těším se na spolupráci!" píše. 

16:09

Ke zvolení Zemanovi na dálku pogratulovala eurokomisařka Věra Jourová.

16:08

"Gratuluji prezidentu Miloši Zemanovi k vítězství a přeji České republice, aby znovuzvolený prezident v příštím období pomáhal jejím nejlepším zájmům - doma i v zahraničí. Abychom mohli mluvit i o důstojnosti úřadu, i o úctě k ústavě. Jiřího Drahoše poslali voliči do 2. kola jako vyzyvatele. Chci mu poděkovat za korektní kampaň a snahu přinést do předvolební diskuse slušnost. Vedl vyrovnaný souboj, na změnu to však nestačilo," napsal v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

16:06

Drahoš poděkoval svému týmu, protikandidátům i své manželce Evě.

16:03

Stále ještě například chybí sečíst okrsek v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde v prvním kole exceloval Pavel Fischer se ziskem 37,14 procenta hlasů, kterému dalo hlas 595 voličů. Shodně necelých 23 procent tam pak získali Drahoš a Zeman.

16:03

Podporovatelé čekají na vítěze voleb Miloše Zemana. 

16:03

Video: Podívejte se na bouřlivé jásání ve štábu Miloše Zemana.

Zpěv ve štábu Miloše Zemana, bouřlivé oslavy začínají

Jan Veleba
0:29
Zpěv ve štábu Miloše Zemana, bouřlivé oslavy začínají | Video: Lukáš Prchal
16:03

Drahoš: "Zdravím do rodného Jablunkova. Tentokrát to nevyšlo, ale co není, bude." Ve štábu se teď zpívá státní hymna.

16:01

Drahoš poděkoval i své manželce Evě. "Je to skvělá žena, bez ní bych to tak daleko nedotáhl," řekl. 

16:00

Drahoš na pódiu poděkoval i neúspěšnému kandidátovi Michalu Horáčkovi, který ho před druhým kolem podpořil. 

15:58

"Já neodcházím z veřejného života!" prohlásil Drahoš. "Pokračujeme. Jdeme dál!" dodal. 

15:57

"Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme!" řekl Drahoš a vysloužil si mohutný potlesk publika.

15:55

Drahoš pogratuloval k vítězství Miloši Zemanovi a popřál mu hodně sil a zdraví.

15:54

Za hlasitého potlesku přichází mezi své příznivce poražený Jiří Drahoš.

15:55

"Zajisté to přežijeme, jako dosud vše. Leč náprava škod, ke kterým dojde, nebude ani snadný, ani rychlý proces. Počítejme s tím a zachovejme si naději a sebedůvěru sami v sebe," okomentoval Miroslav Kalousek výsledek voleb.

15:53

Spisovatel Jiří Padevět je zklamán, že k volbám nepřišlo více lidí.

15:52

Senátor Jan Veleba roztleskává dav v prezidentově štábu.

Jan Veleba roztleskává dav ve štábu Zemana: Ať žije venkov!

Jan Veleba roztleskává dav ve štábu Zemana: Ať žije venkov!
0:45
Jan Veleba roztleskává dav ve štábu Zemana: Ať žije venkov! | Video: ČTK
17:03 SPD, logo, ikona

"Je to skvělý výsledek. Gratuluji panu prezidentovi, je vidět, že v České republice je čím dál víc občanů, kteří mají kritické myšlení," řekl v České televizi Tomio Okamura.

15:50

"Drahoše do koše. Ať žije Zeman," skanduje se v zákulisí Zemanova štábu.

15:52

Do Zemanova štábu dorazil i bývalý místopředseda jeho vlády a tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan. "Oba kandidáti se dopustili menších chyb, když třeba média odhalovala odpovědi, které nebyly naprosto pravdivé, ale většinou šlo o drobnosti. Dokonalý není nikdo," řekl. Kavan si uvědomuje, že je společnost rozdělená. "Pan prezident má pravdu v tom, že sjednotit fanoušky Sparty a Slavie není možné, takže na některých věcech se nikdy celá společnost neshodne. Na druhé straně bych ocenil, kdyby atmosféra ve společnosti byla vlídnější, aby lidé víc tolerovali různost názorů. Přál bych si lepší atmosféru ve společnosti.

Podle Kavana by rozdělení společnosti nepomohlo ani případné vítězství Zemanova protikandidáta. "Jiří Drahoš je pro mě úplná neznámá, nic o něm nevím. Ale byl by konfrontován se stejnou situací ve společnosti. Nedovedu si představit, že by snadno a rychle získal sympatie těch, kteří volí současného prezidenta," dodal pro Aktuálně.cz.

15:49

"Miloši, děkujem!"

15:54

Sečteno je 97,52 % okrsků. Miloš Zeman vede s 51,84 %, Jiří Drahoš má 48,16 %.

15:48

Bouřlivé oslavy v Zemanově štábu. 

15:47

Pavel Fischer je výsledkem voleb zklamán.

15:45

V Zemanově štábu se už slaví. 

15:44

Bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes si myslel, že se zmobilizuje více voličů Jiřího Drahoše. "Zdá se, že v demokratických volbách je rozhodnuto," řekl. Mrzí ho to, protože má s Drahošem osobní vztah a zároveň averzi k Miloši Zemanovi. "Budeme mít dalších pět let to samé." To, co mu vadilo na Zemanovi a evidentně nebude končit, je rozeštvávání společnosti. "Doufal jsem, že Jiří Drahoš, protože ho dobře znám, bude ten, který dokáže přece jen uhladit politiku. Říkám to se znalostí věci, protože jsem s ním léta spolupracoval v Akademii věd a vím, jak šikovně dokázal sjednocovat názory a racionálně argumentovat. Je třeba jen doufat, že Miloš Zeman trochu ubere," řekl Aktuálně.cz Pačes. 

15:43

Místopředseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) gratuluje Miloši Zemanovi k vítězství. 

15:42

Sečteno je 94,95 % okrsků. Miloš Zeman vede s 52,16 %, Jiří Drahoš má 47,83 %.

15:39

V Kongresovém centru pomalu ubývá optimismu. S tím, jak postupuje sčítání hlasů a náskok Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem se zmenšuje příliš pomalu, se objevuje v některých tvářích viditelné zklamání. V očích herečky Jitky Schneiderové je zjevný smutek. 

"Lidé raději volí poznané zlo než nepoznané dobro. Pokud Miloš Zeman vyhraje, bude to pro Česko znamenat stagnaci, rozhodně ne krok do budoucna," řekl neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, který Drahoše celé dva týdny hlasitě podporoval a přišel i do Kongresového centra. Stejně jako další z kandidátů, kteří v prvním kole neuspěli, Michal Horáček, sleduje výsledky s viditelným zklamáním.


Naději ale někteří neztrácí. Například herec Milan Steindler říká: "Když jsem odcházel z parkoviště sem, byla čísla pro pana Drahoše méně povzbudivá a stále rostou nahoru. Třeba to ještě dopadne dobře."

15:39

Video: Jiří Drahoš přichází do svého štábu.

Příchod Jiřího Drahoše do volebního štábu

Jiří Drahoš
Příchod Jiřího Drahoše do volebního štábu | Video: Blahoslav Baťa
15:39

Jiří Drahoš se ujal vedení v Libereckém kraji.

15:38

Ministr zahraničí poděkoval za hladký průběh voleb:

15:36

Hlasy Pražanů nejspíš Jiřímu Drahošovi vítězství nezajistí. 

15:35

Sečteno je 92,56 % okrsků. Miloš Zeman vede s 52,48 %, Jiří Drahoš má 47,51 %.

15:32

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ztrácí naději.

15:31

Příznivci Miloše Zemana jsou k výsledku prezidentských voleb skeptičtí.

15:34

Jiří Drahoš získá v Praze více hlasů než Karel Schwarzenberg před pěti lety. 

15:33

Vyburcuje Zemanovo vítězství Marka Hilšera k politické kariéře?

15:30

Sečteno je 89,89 % okrsků. Miloš Zeman vede s 52,8 %, Jiří Drahoš má 47,2 %.

15:29

Neúspěšný kandidát Marek Hilšer připustil, že v případě vítězství Miloše Zemana zůstane v politice. 

15:28

Ve štábu Miloše Zemana už se jásá.

15:27

Výhled z volebního štábu Jiřího Drahoše.

15:26

Podnikatel a podporovatel Miloš Zeman Zdeněk Zbytek: "Mladá část mé rodiny volala protikandidáta Jiřího Drahoše. Jsou naivní."

15:44

Ve štábu Miloše Zemana se již začíná slavit.

15:23

Sečteno je 85,32 % okrsků. Miloš Zeman vede s 53,17 %, Jiří Drahoš má 46,82 %.

15:22

Někteří v Zemanově štábu nechtějí nic zakřiknout.

15:21

Sečteno 84 procent okrsků. Pravděpodobný výsledek voleb komentují také novináři. 

15:21

Video: Ještě dvě debaty a z Drahoše bude profesionální bojovník, říká podnikatel Dědek

Ještě dvě debaty a z Drahoše bude profesionální bojovník, říká Dědek

Ještě dvě debaty a z Drahoše bude profesionální bojovník, říká Dědek
1:18
Ještě dvě debaty a z Drahoše bude profesionální bojovník, říká podnikatel Dalibor Dědek | Video:
15:17

Drahošův někdejší protivník, dnes spojenec Michal Horáček: Potřebujeme aktivní lidi.

15:18

Známý podporovatel Miloše Zemana František Ringo Čech odmítá dávat rozhovor s tím, že mu novináři kladou stále stejné otázky zatímco se sčítají hlasy. očividně si přišel hlavně posedět a popovídat s příteli. Mnoho lidí v Zemanově štábu nosí šály SPO.

 

15:17

Sečteno je 79,95 % okrsků. Miloš Zeman vede s 53,57 %, Jiří Drahoš má 46,42 %.

15:14

Podle komentátora Aktuálně.cz Jana Lipolda dostane Drahoš více hlasů,než Karel Schwarzenberg v roce 2013.

15:14

Sečtených okrsků přibývá a víra v Drahošově štábu slábne, hlásí náš reportér z místa.

15:14

Jiří Drahoš se ujal vedení v Královéhradeckém kraji.

15:13

Sečteno je 75,46 % okrsků. Miloš Zeman vede s 53,83 %, Jiří Drahoš má 46,16 %.

15:13

Volební štáb Miloše Zemana. 

15:11

Neúspěšný kandidát Petr Hannig popisuje, proč podporuje Miloše Zemana.

Miloš Zeman říká jasné ne nelegální migraci, to je pro naši budoucnost zásadní, říká Hannig

5:11
Petr Hannig podporuje v prezidentské volbě Miloše Zemana. "Ke svému volebnímu výsledku z prvního kola si musím pogratulovat," dodává. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
15:10

Jiří Drahoš předstoupil v Kongresovém centru před své příznivce.

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš | Foto: Lukáš Bíba
15:09

Sečteno je 70,26 % okrsků. Miloš Zeman vede s 54,03 %, Jiří Drahoš má 45,96 %.

15:08

Ve štábu Miloše Zemana panuje vcelku pozitivní nálada a podporovatelé se usmívají, protože obhájce prezidentského postu při sčítání vede. Rozhovory však dávat mnoho lidí nechce. V pražském Top Hotelu je štáb prezidenta Zemana a novinářů oddělen a mezi prezidentovy podporovatele média nemají přístup. Podpořit prezidenta přišel do štábu i Milan Chovanec, který je pověřeným vedením ČSSD, předseda SPO Jan Veleba nebo František Ringo Čech. Fandit přišli i někteří umělci včetně zpěváka Daniela Hůlky.

15:06

Drahošovi výsledky nekomentují, úsměv jim zatím z tváře nezmizel.

15:06

Sečteno je 65,9 % okrsků. Miloš Zeman vede s 54,37 %, Jiří Drahoš má 45,62 %.

15:05

V Praze, kde jasně vede Jiří Drahoš, je zatím sečtena jen třetina hlasů. 

15:05

Ať volby dopadnou jakkoliv, Miloš Zeman dárek dostane. 

15:03

Jiří Drahoš vystoupil i se svou manželkou Evou ve volební štábu. 

15:01

"Čekám na výsledky voleb, v tuto chvíli nemá z mé strany smysl cokoli komentovat," dodal Drahoš s tím, že znovu vystoupí po vyhlášení výsledků.

15:02

Sečteno je 59,65 % okrsků. Miloš Zeman vede s 54,63 %, Jiří Drahoš má 45,36 %.

15:00

I skalní voliči Miloše Zemana si jsou vědomi prezidentova zdravotního stavu. 

15:00

Drahoš děkuje svým voličům, že přišli k volbám, a oceňuje vysokou volební účast. Pozdrav posílá i do rodného Jablunkova.

 

"Měli by tam mít tu velkou obrazovku v parku za radnicí. Ať žije Jablunkov, držme si palce - kampaň jsem v Jablunkově zahájil, nemohu ji tam ukončit, ale jak víte, vždy se k Jablunkovu rád hlásím.," řekl Drahoš.

Drahoš pozdravil své voliče na dálku do rodného Jablunkova

Voliči sledují výsledky voleb v Drahošově rodném Jablunkově.
0:38
Drahoš pozdravil své voliče na dálku do rodného Jablunkova | Video: Tomáš Klézl
15:00

Jiřího Drahoše přišel podpořit skladatel Varhan Orchestrovič Bauer

14:59

Na pódium v Kongresovém centrum přišel Jiří Drahoš s manželkou.

14:59

Sečteno je 56,26 % okrsků. Miloš Zeman vede s 54,71 %, Jiří Drahoš má 45,28 %.

14:56

Miloše Zemana ve štábu podporuje také pověřený předseda ČSSD Milan Chovanec. Přestože platí protikuřácký zákon, Miloš Zeman v Top Hotelu kouří.

14:57

Sečteno je 50,11 % okrsků. Miloš Zeman vede s 54,99 %, Jiří Drahoš má 45,01 %.

14:55

Jiří Drahoš se ujal vedení ve Středočeském kraji.

15:17

Neúspěšný kandidát na prezidenta Petr Hannig přišel podpořit Miloše Zemana do jeho volebního štábu v Top Hotelu Praha. "Doufal jsem, že Moravané přivezou slivovici. Ale není tam," hodnotil atmosféru v zákulisí štábu, kam novináři nesmějí, Hannig. Hodnotil kampaně Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Oba podle něj chybovali. Drahoš v poslední debatě na ČT podle něj příliš útočil na Zemana. Nynější hlava státu zase měla hned na začátku říct, že povede kampaň.

14:54

Sečteno je 45,74 % okrsků. Miloš Zeman vede s 55,18 % procenty, Jiří Drahoš má 44,81 %.

14:52

Aktuální predikce Medianu ve prospěch Miloše Zemana.

14:51

Sečteno je 40,38 % okrsků. Miloš Zeman vede s 55,42 % procenty, Jiří Drahoš má 44,57 %.

14:54

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) si myslí, že Jiří Drahoš získá v regionech více hlasů než Karel Schwarzenberg před pěti lety. 

14:48

Sečteno je 34,95 % okrsků. Miloš Zeman vede s 55,74 % procenty, Jiří Drahoš má 44,25 %.

14:45

Sečteno je 29,75 % okrsků. Miloš Zeman vede s 56,05 % procenty, Jiří Drahoš má 43,94 %.

14:43

Profesorka Helena Illnerová přesvědčovala spolucestující ve vlacích, aby volili Jiřího Drahoše. 

14:43

Sečteno je 26,17 % okrsků. Miloš Zeman vede s 56,47 % procenty, Jiří Drahoš má 43,52 %.

14:42

Zatím se zdá, že v Praze voličská účast zeslábla.

14:41

Video: Podívejte se na záběry ze štábu Jiřího Drahoše.

Sledujte známé osobnosti a atmosféru ve štábu Jiřího Drahoše

Geslerová Holubová
0:46
Sledujte známé osobnosti a atmosféru ve štábu Jiřího Drahoše | Video: Blahoslav Baťa
14:40

Herec Bolek Polívka věří ve vítězství Jiřího Drahoše. 

14:40

Sečteno je 21,01 % okrsků. Miloš Zeman vede s 57,03 procenty, Jiří Drahoš má 42,96 %.

14:39

Hlasy voličů v Královéhradeckém kraji nejrychleji sečetli v obcích Bašnice na Jičínsku a Libchyně na Náchodsku. V Bašnicích zvítězil Miloš Zeman s 59,2 procenta, v Libchyni vyhrál Jiří Drahoš s 59,57 procenta hlasů.

14:37

Přípravy ve volebním štábu Miloše Zemana vrcholí. 

14:36

Sečteno je 16,1 % okrsků. Miloš Zeman vede s 57,16 procenty, Jiří Drahoš má 42,83.

14:36

Tým novinářů Aktuálně.cz ve volebním štábu Miloše Zemana.

14:35

Podle predikce Medianu vše směřuje k vítězství nynějšího prezidenta.

14:33

Sečteno je 10 % okrsků. Miloš Zeman vede s 57,14 procenty, Jiří Drahoš má 42,85.

14:32

Volební účast je zatím kolem 64 procent.

14:30

Video: Bolek Polívka vysvětluje, proč přišel podpořit Jiřího Drahoše.

Bolek Polívka přišel podpořit Jiřího Drahoše: Vážím si vzdělání a úsměvu

Bolek Polívka.
0:51
Bolek Polívka přišel podpořit výsledek Jiřího Drahoše | Video: ČTK
14:30

Do volebního štábu Jiřího Drahoše přišel také jeho předchůdce v čele Akademie věd, Václav Pačes. Krátce po uzavření volebních místností věřil, že jeho favorit vyhraje. K podpoře Drahoše má prý osobní i obecné důvody: "Jednak se mi nelíbí, jak se Miloš Zeman chová. Jiřího Drahoše znám a řekl bych on něm, že je skoro typ anglického gentlemana. Podstatnější ale je, že Zeman společnost strašně rozeštval a rozdělil. Jiří Drahoš je pravý opak, dokáže báječně sjednotit i strany, které jsou v naprosté neshodě. To je přesně to, co bych od našeho prezidenta čekal," řekl Pačes.

14:28

Sečteno je 5,21 % okrsků. Miloš Zeman má 57,92 %, Jiří Drahoš 42,08 %.

14:28

Vzpomínka na prezidentské volby 2013.

14:27

Momentka z volebního štábu Miloše Zemana.

Foto: Jakub Plíhal
14:27

Jiřího Drahoše přišli do volebního štábu podpořit i jeho bývalí spolupracovníci z Akademie věd. 

14:26

V Zemanově štábu se akreditovalo na 200 novinářů z České republiky i zahraničí. Někteří hosté, kteří přišli sledovat výsledky druhého kola prezidentských voleb, se pohybují v areálu hotelu. Ringo Čech novinářům řekl, že na dnešek spal dobře, protože jako fanoušek Slavie je zvyklý se před klíčovými zápasy nestresovat.

14:25

Majitel Jablotronu Dalibor Dědek je jeden z největších sponzorů kampaně Jiřího Drahoše. Daroval mu 2 miliony korun. Volby ve štábu v pražském Kongresovém centru sleduje s napětím, ale věří, že dopadnou v Drahošův prospěch. "Tady je skvělá atmosféra a kéž by byla přenesena do celého národa. Tam je ta nervozita cítit," říká podnikatel.

Podle něj je potřeba, zchladit polarizaci společnosti a přivést politiky ke společnému stolu. "Jsem přesvědčený o tom, že politika se má dělat pro lidi a nikoliv proti někomu," dodal Dědek.

14:25

Novináři čekají na Miloše Zemana. 

14:24

Sečteno je 1,2 % okrsků. Miloš Zeman vede s 58,71 %.

14:23

Volební průzkum uskutečněný v tomto týdnu mezi pondělím a čtvrtkem ukázal vyrovnané šance mezi oběma kandidáty. Jiřího Drahoše chtělo volit 46 % lidí, Miloše Zemana 45,5 %. Zbylých 8,5 % bylo nerozhodnutých. 

Zemana chtělo určitě volit 38 procent lidí, spíše si ho plánovalo vybrat 7,5 procenta. U Drahoše bylo rozhodnutých 41 procent a spíše si ho jako prezidenta přálo pět procent. Průzkumu se zúčastnilo 1156 lidí.

Česká televize výsledky průzkumu zveřejnila dnes po uzavření volebních místností. Od úterka až do dnešního konce voleb publikování průzkumů zakazuje zákon.

14:22

Po sečtení prvního procenta okrsků vede Miloš Zeman s téměř 59 procenty.

14:23

Predikce společnosti Median: Prezidentské volby vyhraje Miloš Zeman se ziskem 53 % hlasů, Jiří Drahoš bude mít 47 %.

14:20

Sečteno je 0,45 % okrsků. Miloš Zeman vede s 58 procenty, Jiří Drahoš má 42.

14:18

Pódium, kde vystoupí prezident Miloš Zeman.

Drama začíná. První okrsky zveřejňují výsledky.

14:17

Průzkumy ukazují, kolik nevoličů z prvního kola podpoří oba kandidáty v kole druhém.

14:17

Čekání na výsledek v Drahošově Jablunkově.

14:53

Zvládne to ještě Jiří Drahoš otočit?

14:16

Herec Jan Hrušínský přišel do volebního štábu podpořit Jiřího Drahoše. 

14:15

V Čilé nezískal Zeman oproti prvnímu kolu ani jeden hlas navíc. I před 14 dny ho volili jen čtyři lidi. O jeden hlas více tam dostal i Pavel Fischer.

14:14

Neúspěšný prezidentský kandidát Petr Hannig hodnotí Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

14:14

v Čilé jako obvykle odvolilo všech 15 zapsaných voličů, kteří přišli hned v pátek. K nim se přidalo devět lidí na voličský průkaz.

14:13

Většina voličů zbylé lístky jednoduše vyhodí do koše. Pak jsou zde tací, kteří chtějí svůj nesouhlas s kandidátem dát více najevo. 

14:13

Ve švýcarském Bernu dosud odvolilo 826 lidi, další čekají, celkem se očekává účast kolem 1000 lidi.

14:12

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN) je třeba, aby se volební vášně uklidnily co nejdřív.

14:07

V první obci je sečteno: V Čilé na Rokycansku dostal 20 hlasů Drahoš a 4 Zeman. Aktuálně.cz to telefonicky sdělila členka volební komise.

14:07

Stovky pacientů v sobotu odvolily v nemocnicích v Jihomoravském kraji. Ve Fakultní nemocnici Brno jich bylo kolem 200, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Celkem 119 voličů měla Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle její mluvčí Petry Veselé někteří pacienti zapomněli občanský průkaz a nemohli volit. Zájem o vhození lístku do urny byl i v Masarykově onkologickém ústavu.

14:07

Kontrolní skupiny krajského úřadu odhadují volební účast v Moravskoslezském kraji okolo 53 procent. 

14:05

Volební štáb Miloše Zemana v Top Hotelu. 

14:05

Sledujte živě předvolební debatu na DVTV.

Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby. Podívejte se, jaká byla atmosféra v jeho volebním štábu

Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby. Podívejte se, jaká byla atmosféra v jeho volebním štábu | Video: ČTK
14:04

Petra Buzková byla s výkonem Jiřího Drahoše v debatě na ČT spokojena. "Jak se ukázalo na Demagog.cz, pan prezident Zeman opět lhal, jak je jeho dobrým zvykem," řekla.

14:04

Video: Příjezd Miloše Zemana do volebního štábu.

Miloš Zeman dorazil se ženou do svého volebního štábu

Miloš Zeman právě dorazil se ženou do svého volebního štábu
0:54
Miloš Zeman právě dorazil se ženou do svého volebního štábu | Video: Lukáš Prchal
14:06

Ve štábu Jiřího Drahoše je také miliardář Dalibor Dědek, který Drahoše v kampani finančně podpořil několika miliony.

14:02

Miloše Zemana přišel do volebního štábu podpořit i František Ringo Čech. 

14:02

Jiřího Drahoše podporuje i herečka Aňa Geislerová.

14:01

Bývalá ministryně Petra Buzková přišla do volebního štábu Jiřího Drahoše. "Miloš Zeman jich má až moc. To, jak rozdělil společnost, je spíš v neprospěch země," řekla. 

14:00

Volební místnosti se uzavřely.

13:55

První sečtené okrsky dají po čtrnácté hodině výhodu Miloši Zemanovi, ty pozdější budou ve prospěch Jiřího Drahoše. Už na začátku sčítání vydá agentura Median matematickou predikci konečného výsledku.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2018 18:12
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy