Mimořádná zpráva

Zeman: Na summitu NATO jsem hovořil o nutnosti obnovení dialogu s Ruskem

ČTK ČTK
9. 7. 2016 20:14
Prezident Miloš Zeman na summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě zdůrazňoval potřebu dialogu s Ruskem. Podle něj může být způsobem, jak změnit postoje ruských politiků. Dosavadní vztahy aliance a Ruska považuje za ambivalentní a vítá proto obnovení dialogu.
Skupinové foto ze summitu ve Varšavě. Miloš Zeman v první řadě sedmý zleva.
Skupinové foto ze summitu ve Varšavě. Miloš Zeman v první řadě sedmý zleva. | Foto: Reuters

Varšava - Miloš Zeman se podle svých slov na summitu NATO snažil zdůrazňovat potřebu dialogu s Ruskem. Český prezident to před odjezdem z Polska řekl českým novinářům. Dialog podle něj může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Zeman zároveň přivítal, že NATO bude v Afghánistánu působit i nadále ve stejných počtech.

Prezident na tiskové konferenci prohlásil, že alianční vztah k Rusku je ambivalentní. Prohlášení NATO podle něj na jedné straně zemi kritizuje, na druhé ji považuje v některých oblastech za partnera.

Zeman přivítal, že dojde k obnovení dialogu s Ruskem v rámci Rady NATO-Rusko. "Zdůrazňoval jsem, že ten dialog by se měl vést v řadě dalších oblastí - výměna studentů, turistů, podnikatelů, samozřejmě politiků. Dialog může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Zatímco taková raketa s termonukleární hlavicí může být použita jenom jednou, tak dialog může být používán setrvale," řekl.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek poznamenal, že s Ruskem by aliance měla hovořit o tom, jak zamezit náhodnému incidentu.

Poznamenal také, že velmi přivítal shodu na setrvání spojeneckých jednotek v Afghánistánu, na kterém se dnes lídři aliance domluvili. "Sám jsem se pokoušel zdůraznit, že jakákoli redukce by vedla k tomu, že bychom znehodnotili oběti, které byly v této válce až dosud spojeneckými jednotkami včetně českých vynaloženy," podotkl. Hrozila by podle něj vláda Talibanu a do Afghánistánu by se přestěhoval takzvaný Islámský stát.

Zeman přivítal i postupné zesilování účasti NATO na boji s teroristickou organizací Islámský stát. NATO dnes rozhodlo, že poskytne speciální letouny AWACS a spustí operaci ve Středozemním moři. "Vyjádřil jsem naději, že z toho jednou vypadne koordinovaná, ucelená akce Severoatlantické aliance," řekl český prezident.

K vyslání čtyř praporů NATO do Pobaltí a Polska, které varšavský summit schválil, Zeman řekl, že Česko respektuje vůli Pobaltí, Polska a zřejmě i Rumunska mít alianční vojáky na svém území. Zvažovaná síla asi 800 vojáků v každém z praporů je podle něj z vojenského hlediska spíše jen symbolická než efektivní. "Současně jsem zdůraznil, že Česká republika o ničem podobném neuvažuje a o nic podobného nepožádala," řekl.

Podle náčelníka českého generálního štábu Josefa Bečváře bude nyní velitelství NATO jednat o podobě praporů. Bečvář poznamenal, že pravděpodobně ne každý prapor bude stejný. Až bude jasné jejich složení, bude se jednat o případné české účasti.

Česká armáda již přislíbila vyslání 150 vojáků do Pobaltí na výcvikovou misi, která začne ve spolupráci s V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) od začátku příštího roku. Jednání o podrobnostech v příštích dnech proběhnou v Praze. Podle Stropnického se zvažovalo, že by jednotka během tříměsíčního působení vystřídala více zemí, od této myšlenky se ale nakonec ustoupilo.

Stropnický novinářům řekl, že summit nepřekvapil, což je pro bezpečnostní situaci dobrá zpráva. Vyzdvihl, že aliance projevila jednotu a že Británie ubezpečila ostatní země, že britská úloha v NATO se nemění po rozhodnutí britských voličů, že Británie opustí Evropskou unii.

Na závěr dvoudenního aliančního summitu jeho účastníci jednali o Ukrajině. Zaorálek řekl, že česká pozice je stejná, jako všech zbylých aliančních zemí. Tedy že se staví "za celistvou Ukrajinu, integrovanou v rámci svých mezinárodně uznávaných hranic".

Zatímco ve Varšavě začal summit Severoatlantické aliance, bývalý polský prezident vyzval NATO, aby před čím dál více agresivním Ruskem ukázalo svaly. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 17 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 32 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy