NATO vyjdářilo podporu Ukrajině. Vyzvalo Rusko ke konci podpory separatistů

ČTK ČTK
9. 7. 2016 18:17
Severoatlantická aliance na závěr varšavského summitu opět potvrdila svou pomoc Ukrajině. V budoucnosti bude NATO s Kyjevem nově spolupracovat v oblastech jako je likvidace nástražných výbušných zařízení nebo hybridní konflikty. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zároveň vyzval Rusko ke konci podpory separatistů na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Jens Stoltenberg
Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Jens Stoltenberg | Foto: Reuters

Varšava - Severoatlantická aliance na závěr svého summitu ve Varšavě opět potvrdila svou politickou i praktickou podporu Ukrajině.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg po schůzce prezidentů a premiérů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem upozornil na častá porušení mírových dohod z Minsku na východě Ukrajiny a vyzval Rusko k ukončení politické, vojenské a finanční podpory východoukrajinských separatistů.

Ruské chování v ukrajinské krizi bylo důvodem změn, které varšavský summit aliance potvrdil už v pátek. NATO v reakci na dění na východě kontinentu výrazně posiluje své východní křídlo a politici hovoří o největší změně nastavení jeho obranných schopností od konce studené války.

Lídři spojeneckých zemí dnes ocenili ukrajinské reformy a Stoltenberg připomněl, že aliance Kyjevu pomáhá. Dnes byl na jednání Komise NATO-Ukrajina, poslední části varšavského summitu, schválena doplněná sada podpory východoevropské zemi.

V budoucnosti bude NATO s Kyjevem nově spolupracovat v oblastech jako je likvidace nástražných výbušných zařízení nebo hybridní konflikty. Už před dvěma lety ve Walesu spojenci rozhodli o vzniku čtyř svěřeneckých fondů, ze kterých je financována pomoc Ukrajině v oblastech jako jsou kybernetická obrana, logistika i léčení zraněných vojáků.

Ukrajinský prezident Porošenko své dnešní jednání se státníky zemí aliance označil za "velmi přímé, otevřené a konstruktivní rozhovory mezi skutečnými přáteli, partnery a - de facto - spojenci". Stoltenberg pak ale v odpovědi na novinářskou otázku připomněl, že ukrajinské členství v NATO není na pořadu dne.

Podle Stoltenberga je příměří na východě Ukrajiny narušováno každodenně, často s pomocí techniky, kterou minské dohody zakazují, tedy těžkých zbraní. Důsledkem je podle něj rostoucí počet obětí. Cestou k politickému řešení jsou podle něj jen dohody z Minsku, které musí plně uskutečnit všechny strany.

"Neuznáme ruskou nelegální a nelegitimní anexi Krymu a odsuzujeme záměrnou ruskou destabilizaci východní Ukrajiny," připomněl dlouhodobou pozici zemí NATO generální tajemník organizace Stoltenberg.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy