Zeman otevřel ambasádu a chválil Emiráty za boj s islamisty

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 2. 2015 15:59
Prezident se sešel s korunním princem Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Ten Zemana autem provezl po městě.
Miloš Zeman ve Spojených arabských emirátech
Miloš Zeman ve Spojených arabských emirátech | Foto: ČTK

Abú Zabí - Prezident Miloš Zeman se sešel s korunním princem Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Mluvili spolu o boji proti mezinárodnímu terorismu i o konkrétních hrozbách v současném světě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Princ českého prezidenta netradičně pozval do restaurace a poté ho autem provezl po městě. Zeman se s druhým nejvýše postaveným mužem Abú Zabí sešel v rámci své návštěvy Spojených arabských emirátů. Je prvním českým prezidentem, který zemi navštívil.

"Pan prezident s korunním princem velmi podrobně diskutovali o boji proti mezinárodnímu terorismu," uvedl Ovčáček. "Hovořili spolu nejen o konkrétních hrozbách v současném světě, ale také o historických kořenech mezinárodního terorismu," dodal mluvčí. Zeman podle něj vysoce ocenil, že se SAE zapojily do akce proti takzvanému Islámskému státu.

Princ Muhammad často v zastoupení prezidenta Emirátů, který je dlouhodobě zdravotně indisponován, přijímá zahraniční návštěvy.

Podle hradního protokoláře Jindřicha Forejta bylo setkání Zemana s korunním princem velmi přátelské. "Korunní princ pozval pana prezidenta do jedné z restaurací v Abú Zabí," poznamenal Forejt. Pikantní na celé záležitosti podle něj bylo, že na místo řidiče hlavní limuzíny si sednul sám korunní princ. Zeman seděl vedle něho a Nahaján mu s výkladem ukázal Abú Zabí.

"Pan prezident to velmi ocenil. Nejenom originalitu toho nápadu, ale i to, že korunní princ má jasnou vizi, jak Abú Zabí vypadá, jaká je jeho budoucnost," podotkl Forejt. Oba politici spolu strávili více času, než bylo původně plánováno.

Posílení obchodu

Na podnikatelském semináři Zeman řekl, že prince pozval na návštěvu Prahy. Poznamenal, že by uvítal, kdyby při své návštěvě v hlavním městě Česka otevřel ambasádu. Tu SAE plánují zřídit během první poloviny letošního roku.

Český prezident podnikatele obou zemí vyzval k výměně investic. Zopakoval svůj oblíbený slogan, že je příjemné jíst jablka, ale důležitější je sázet jabloně pro budoucnost. "Musíme zasadit stromy a investovat," řekl Zeman. Podnikatele ze Spojených arabských emirátů pozval na chystané investiční fórum.

Spojené arabské emiráty patří podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy k nejdůležitějším arabským obchodním partnerům Česka. Očekává, že potenciál obchodní spolupráce i nadále poroste. České firmy by se mohly třeba ucházet o podíl na provozu a údržbě stavěné jaderné elektrárny.

SAE je jednou ze zemí, které se zapojily do bombardování pozic takzvaného Islámského státu. Zeman proti této radikální organizaci dlouhodobě vystupuje a označuje ji za hlavní nebezpečí pro současný svět.

Na nedávné konferenci v Praze vyzval ke sjednocené akci proti základnám teroristů. O stejných tématech mluvil i při návštěvě Jordánska, odkud ve středu přiletěl do SAE. V Ammánu, hlavním městě Jordánska, vyznamenal krále Abdalláha II. Řádem bílého lva za jeho boj proti terorismu.

Korunnímu princi přivezl Zeman jako dar křišťálový lustr a dekret o členství v českém sokolnickém klubu. Z Abú Zabí si naopak odveze tradiční koberec.

Stěhování ambasády

Zeman ve čtvrtek také v Abú Zabí otevřel novou budovu české ambasády. Stěhování do nových prostor v pronajaté vile v prestižní lokalitě bude dokončeno asi za deset dnů.

Zeman společně s velvyslancem slavnostně přestřihl pásku a pracovníkům ambasády popřál, aby se jim na novém místě dařilo a aby sloužilo alespoň stejně dlouhou dobu jako to dosavadní. České velvyslanectví v SAE působí 25 let. Společně s velvyslancem poté zavtipkoval, že následující sídlo by mohlo být v mrakodrapu, který by vlastnila Česká republika.

Velvyslanectví si našlo nový objekt z kapacitních, bezpečnostních i technických důvodů. V dosavadních místnostech ve výškové budově v centru velkoměsta byly například nevyhovující prostory pro žadatele o víza, chyběla pro ně i veřejná sociální zařízení. Zastupitelský úřad se musel také potýkat například s pravidelným vyplavováním kanceláří z klimatizace na střeše budovy nebo s výpadky elektřiny. Ve výškové stavbě ambasáda zabírala dvě nejvyšší patra.

Pronajatá vila, za kterou Česko ročně podle ministerstva zahraničních věcí zaplatí tři miliony korun, je poblíž královského paláce, sídla korunního prince nebo ministerstva zahraničí.

Dosavadní prostory velvyslanectví jsou podle Zuzany Chrištofové z tiskového oddělení ministerstva zahraničí pro potřeby úřadu malé, a to kvůli konzulární a vízové agendě. V Emirátech totiž dlouhodobě pobývá asi 1500 občanů České republiky a roste i počet žadatelů o víza.

Kvůli rostoucímu významu SAE z obchodního, politického i konzulárního hlediska byl zastupitelský úřad na přelomu roku posílen o jednoho diplomata a dva noví úředníci by měli během roku posílit konzulární a vízový úsek. Do nových prostor se přestěhuje i kancelář vojenského přidělence, který dosud sídlil v Kuvajtu. Do SAE se přestěhoval na počátku roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy