Zeman otevřel ambasádu a chválil Emiráty za boj s islamisty

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 2. 2015 15:59
Prezident se sešel s korunním princem Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Ten Zemana autem provezl po městě.
Miloš Zeman ve Spojených arabských emirátech
Miloš Zeman ve Spojených arabských emirátech | Foto: ČTK

Abú Zabí - Prezident Miloš Zeman se sešel s korunním princem Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Mluvili spolu o boji proti mezinárodnímu terorismu i o konkrétních hrozbách v současném světě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Princ českého prezidenta netradičně pozval do restaurace a poté ho autem provezl po městě. Zeman se s druhým nejvýše postaveným mužem Abú Zabí sešel v rámci své návštěvy Spojených arabských emirátů. Je prvním českým prezidentem, který zemi navštívil.

"Pan prezident s korunním princem velmi podrobně diskutovali o boji proti mezinárodnímu terorismu," uvedl Ovčáček. "Hovořili spolu nejen o konkrétních hrozbách v současném světě, ale také o historických kořenech mezinárodního terorismu," dodal mluvčí. Zeman podle něj vysoce ocenil, že se SAE zapojily do akce proti takzvanému Islámskému státu.

Princ Muhammad často v zastoupení prezidenta Emirátů, který je dlouhodobě zdravotně indisponován, přijímá zahraniční návštěvy.

Podle hradního protokoláře Jindřicha Forejta bylo setkání Zemana s korunním princem velmi přátelské. "Korunní princ pozval pana prezidenta do jedné z restaurací v Abú Zabí," poznamenal Forejt. Pikantní na celé záležitosti podle něj bylo, že na místo řidiče hlavní limuzíny si sednul sám korunní princ. Zeman seděl vedle něho a Nahaján mu s výkladem ukázal Abú Zabí.

"Pan prezident to velmi ocenil. Nejenom originalitu toho nápadu, ale i to, že korunní princ má jasnou vizi, jak Abú Zabí vypadá, jaká je jeho budoucnost," podotkl Forejt. Oba politici spolu strávili více času, než bylo původně plánováno.

Posílení obchodu

Na podnikatelském semináři Zeman řekl, že prince pozval na návštěvu Prahy. Poznamenal, že by uvítal, kdyby při své návštěvě v hlavním městě Česka otevřel ambasádu. Tu SAE plánují zřídit během první poloviny letošního roku.

Český prezident podnikatele obou zemí vyzval k výměně investic. Zopakoval svůj oblíbený slogan, že je příjemné jíst jablka, ale důležitější je sázet jabloně pro budoucnost. "Musíme zasadit stromy a investovat," řekl Zeman. Podnikatele ze Spojených arabských emirátů pozval na chystané investiční fórum.

Spojené arabské emiráty patří podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy k nejdůležitějším arabským obchodním partnerům Česka. Očekává, že potenciál obchodní spolupráce i nadále poroste. České firmy by se mohly třeba ucházet o podíl na provozu a údržbě stavěné jaderné elektrárny.

SAE je jednou ze zemí, které se zapojily do bombardování pozic takzvaného Islámského státu. Zeman proti této radikální organizaci dlouhodobě vystupuje a označuje ji za hlavní nebezpečí pro současný svět.

Na nedávné konferenci v Praze vyzval ke sjednocené akci proti základnám teroristů. O stejných tématech mluvil i při návštěvě Jordánska, odkud ve středu přiletěl do SAE. V Ammánu, hlavním městě Jordánska, vyznamenal krále Abdalláha II. Řádem bílého lva za jeho boj proti terorismu.

Korunnímu princi přivezl Zeman jako dar křišťálový lustr a dekret o členství v českém sokolnickém klubu. Z Abú Zabí si naopak odveze tradiční koberec.

Stěhování ambasády

Zeman ve čtvrtek také v Abú Zabí otevřel novou budovu české ambasády. Stěhování do nových prostor v pronajaté vile v prestižní lokalitě bude dokončeno asi za deset dnů.

Zeman společně s velvyslancem slavnostně přestřihl pásku a pracovníkům ambasády popřál, aby se jim na novém místě dařilo a aby sloužilo alespoň stejně dlouhou dobu jako to dosavadní. České velvyslanectví v SAE působí 25 let. Společně s velvyslancem poté zavtipkoval, že následující sídlo by mohlo být v mrakodrapu, který by vlastnila Česká republika.

Velvyslanectví si našlo nový objekt z kapacitních, bezpečnostních i technických důvodů. V dosavadních místnostech ve výškové budově v centru velkoměsta byly například nevyhovující prostory pro žadatele o víza, chyběla pro ně i veřejná sociální zařízení. Zastupitelský úřad se musel také potýkat například s pravidelným vyplavováním kanceláří z klimatizace na střeše budovy nebo s výpadky elektřiny. Ve výškové stavbě ambasáda zabírala dvě nejvyšší patra.

Pronajatá vila, za kterou Česko ročně podle ministerstva zahraničních věcí zaplatí tři miliony korun, je poblíž královského paláce, sídla korunního prince nebo ministerstva zahraničí.

Dosavadní prostory velvyslanectví jsou podle Zuzany Chrištofové z tiskového oddělení ministerstva zahraničí pro potřeby úřadu malé, a to kvůli konzulární a vízové agendě. V Emirátech totiž dlouhodobě pobývá asi 1500 občanů České republiky a roste i počet žadatelů o víza.

Kvůli rostoucímu významu SAE z obchodního, politického i konzulárního hlediska byl zastupitelský úřad na přelomu roku posílen o jednoho diplomata a dva noví úředníci by měli během roku posílit konzulární a vízový úsek. Do nových prostor se přestěhuje i kancelář vojenského přidělence, který dosud sídlil v Kuvajtu. Do SAE se přestěhoval na počátku roku.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy