Zákulisí: Politici hltají novináře a ABL hraje grotesku

Bronislav Pavlík Radek Nohl Sabina Slonková, Bronislav Pavlík, Radek Nohl
2. 10. 2011 11:30
Komentovaný přepis z mimořádného jednání bezpečnostního výboru sněmovny k ochraně letiště
Kvůli incidentu na letišti je nutné změnit zákony, říká ministr vnitra Jan Kubice.
Kvůli incidentu na letišti je nutné změnit zákony, říká ministr vnitra Jan Kubice. | Foto: Jan Langer

Praha - Bylo to v mnoha směrech neobvyklé zasedání poslaneckého výboru.

Pro příklad: do role hlavního svědka si politici vybrali investigativní novináře, navzdory tomu, že tyto dvě "skupiny obyvatel" se v české společnosti nijak přehnaně nemusejí.

Anebo: Strany vládní koalice se veřejně dohadují o lecčems, obyvatelé si již zvykli. Ale že by se veřejně "grilovali" dva politici téže strany, za přikyvování všech napříč politickým spektrem? Zas až tolik příkladů nenajdete.

A do třetice nebudeme zastírat, jsme osobně zaujatí: Kauza "Bomba na Ruzyni" je výsledkem práce investigativního týmu Aktuálně.cz, takže to pro naši redakci byla přeci jen speciální událost.

Na následujících řádcích vám přinášíme mírně komentovaný výběr ze stenozáznamů zasedání bezpečnostní komise, která začala vyšetřovat prolomení ochranných protiteroristických opatření na mezinárodním letišti Praha Ruzyně.

Kdopak ty kostlivce vyhrabal? A komu to slouží?!

Reportér Aktuálně.cz se infiltroval - bez potíží a hladce - do řad lidí, kteří zodpovídají za bezpečnost ve strategickém a "přísně střeženém" prostoru na letišti v Ruzyni.

Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, spoluautorka zjištění o bezpečnostních poměrech na Ruzyni, na jednání poslaneckého výboru.
Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, spoluautorka zjištění o bezpečnostních poměrech na Ruzyni, na jednání poslaneckého výboru. | Foto: Jan Langer

U uniformě agentury ABL, patřící rodině Víta Bárty s úspěchem vyzkoušel, že přes tuto pozici lze do cargo terminálu, který stát před několika lety zprivatizoval do rukou firmy Skyport, lze v klidu pronést nebezpečné předměty - kromě věrné atrapy mobilové bomby i nůž nebo pepřový sprej.

Reakce strany Víta Bárty, která postavila svou volební kampaň na boji s korupcí a kterou na odpovědném ministerstvu dopravy reprezentuje člen Věcí veřejných Pavel Dobeš? Ministr předloží poslancům jedinou zásadní myšlenku: Neměli by se prý zabývat problémem samotným, ale tím, kdo "toho kostlivce vytáhl a vyvolal poplašnou zprávu".

"Na ministerstvo dopravy volala spousta lidí, jestli tam je, nebo není bomba, protože řada lidí ty informace neměla," snažil se Dobeš bezpečnostní poslance přesvědčit o nekalosti jednání investigativních novinářů.

Přepis stenozáznamů ilustruje, že narazil.

"Než abychom tady používali poměrně silná prohlášení o šíření poplašných zpráv, měli bychom kolegům z novinářské obce poděkovat za to, že tady odhalili věc, která má sakramentský vliv na bezpečnost v této zemi," reagovala poslankyně ODS Jana Černochová.

Poslance neoslovil ani jiný Dobešův argument: redakce Aktuálně.cz prý připravovala projekt v Ruzyni cíleně k desátému výročí útoků 11. září.

"Byť to vyzní možná paradoxně, buďme rádi, že to bylo načasováno zrovna k tomu datu," odpověděl ministrovi poslanec ODS Jaroslav Krupka. "Kdyby se to stalo (například) v období, kdy budeme schvalovat rozpočet, tak by tato informace zanikla. Měli bychom se na to dívat z toho pohledu, kde problém vznikl, jak ho odstranit a nevnímat to, že právě v tomto datu se tato událost stala."

Když všechny cesty končí u ABL

Poslanecká sněmovna zároveň slyšela vzácný soulad - politici si bez ohledu na stranický odznak v klopě notovali, jaká nepříjemnost se stala.

"V žádném případě nehodláme odhalené selhání nějak podceňovat," řekl poslancům ministr vnitra Jan Kubice. On sám vidí příčinu novinářského odhalení v pět let staré minulosti: "V polovině roku 2006 však došlo, mimo jiné na základě silného tlaku leteckého personálu, k novelizaci zákona o civilním letectví a tím významnému oslabení systému spolehlivosti osob."

"To, co se nyní stalo na Skyportu a to co tu teď řešíme jako bezpečnostní riziko, se mohlo stát, v kterékoliv bezpečnostní službě. Není to selhání jednotlivce, ale je to důsledek systémových chyb ostrahy letiště v Praze. Ale co je nejhorší? Taková situace není vyloučena ani na jiných letištích," prohlásil poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina.

"Já rozumím tomu, že soukromé bezpečností služby to mají komplikované. Prostě ta práce strážného na letišti není tou prestižní a nejlépe honorovanou. O tom není sporu. Fluktuace musí být obrovská. O tom není sporu. Pokud máte pozici, na které se vám během třech měsíců vystřídá osm lidí, tak u každého požadovat bezpečnostní prověrku, byť na nejnižší stupeň vyhrazené, je komplikované. Ale nic jiného se nedá dělat," uvedl bezpečnostní expert a poslanec ODS Jan Vidím.

Podle opozice je chyba i v tom, že existuje žádný zákon o soukromých bezpečnostních službách.

"Obrovská systémová chyba se stala u samotné bezpečnostní služby z hlediska přijímání zaměstnanců, ale co je nejpodstatnější, nezafungoval průběžný kontrolní systém. Jsou tam systémové problémy. Já bych však nesouhlasil s tím, že prověřování NBÚ je stoprocentní," řekl poslanec ČSSD Antotnín Seďa.

Připomeňme, že onou bezpečnostní službou byla v tomto případě agentura ABL, kterou postavil dnešní kolega politiků, poslanec Věcí veřejných Vít Bárta.

Co na případ Ruzyně uvedl "jeho" ministr Dobeš, který vede ministerstvo, jež má nad letištěm dozorovat? "Ministerstvo dopravy připravuje návrh novely zákona o civilním letectví, který bude obsahovat i kompletní opatření před protiprávními činy, otázky ověřování spolehlivosti," uvádí stenozáznam.

A groteska nakonec

Svérázným vyvrcholením programu mimořádného jednání bezpečnostního výboru se stal "veřejný dopis", který poté, co Aktuálně.cz svou práci zveřejnilo, rozeslali do redakcí i politikům školitelé ABL Jitka Johanidesová a Miroslav Hanák.

Oba zaměstnanci Bártovy agentury zároveň své pocity ztvárnili e-mailem. Ten se kvůli tónu a obsahu prozatím na veřejnost nedostal, pro ilustraci jeden z důvodů: oba školitelé v něm například slovně napadali novináře z Aktuálně.cz a přidali hrozbu o tom, "že skončí tak, jak končí zrádci".

"My jsme dostali prohlášení od paní Johanidesová a pana Hanáka. Já se přiznám, že dost dlouho jsem nečetl něco, teď nevím, jak to nazvat, možná groteskního nebo možná tragikomického," reagoval ve Sněmovně například poslanec ODS Krupka. "Když si tady přečtu větu: Této osobě bylo na základě lživých, klamných a zavádějících informací bylo Úřadem pro civilní letectví vystaveno prověření o spolehlivosti. Já si dost dobře nedokážu představit, teď prosím s nadsázkou, že přijde člen Al-Káidy, řekne, já jsem odtud a vystavte mi doklady na jméno Jan Novák. Pro mě tohle to je naprosté selhání."

Konkrétní reakci agentury ABL na to, co se v průběhu září odehrálo, se redakci do této chvíle nepodařilo získat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy