Zákaz kouření prý vynese hospodám vyšší tržby. O miliardy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 5. 2015 20:30
Studie se opírá o výpočet založený na průzkumu mezi českým obyvatelstvem i o zkušenosti z dalších evropských zemí.
U Zlatého Tygra, jeden z klasických pražských lokálů, kde se dosud kouří.
U Zlatého Tygra, jeden z klasických pražských lokálů, kde se dosud kouří. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Majitelé českých hospod, kteří udržují své lokály kuřácké, podle studie přicházejí o miliardy. Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy spočítal, že by zákaz kouření zvedl tržby hostinským o šest miliard korun. Do restaurací by totiž údajně nalákali o šest procent víc klientů.

"Ukázal to průzkum mezi českým obyvatelstvem, kterému kouření v restauracích většinou vadí," řekl vedoucí výzkumného projektu Miroslav Slíž. Zákaz kouření si podle něj dlouhodobě přeje 78 procent Čechů, z toho 39 procent jsou dokonce každodenní kuřáci.

Kromě toho by hospodští ušetřili za obnovu kuřáckých interiérů a za náhrady za nemocný personál. V zemích, kde už zákaz kouření platí, totiž stonají zaměstnanci hospod o polovinu méně. "Například počet zánětů hrdla poklesl o 45 procent a zánětů očí o 62 procent," uvádí Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Obavy Asociace hotelů a restaurací ČR, která proti zákazu kouření dlouhodobě bojuje, jsou proto podle odborníků zbytečné.

Neřesti Čechů stojí stát 520 miliard ročně

To ostatně potvrzují i konkrétní příklady z praxe. Například v klasické pražské pivnici U Bansethů, kam za svého života chodil rád i spisovatel Jaroslav Hašek, si zákazníci nemohou zapálit už třetím rokem. "Prospělo to provozu i zisku restaurace. Lidé zkrátka ocení, že tady místo cigaret voní pečené maso," pochvaluje si provozní Ivo Pech.

Ministerstvo zdravotnictví už proto připravilo novelu zákona, který by kouření v restauraci potlačil. "Na vládu jsme normu poslali v dubnu, nyní ji zkoumají pracovní komise. Vláda by měla text zákona projednávat 3. června," řekla náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová.

Podle Světové zdravotnické organizace totiž ušetří díky zákazu kouření i stát. Uspoří dokonce 520 miliard korun. "Jde hlavně o peníze, které padnou na léčení srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Tedy nemocí, ke kterým kouření jednoznačně přispívá," přibližuje Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. Další miliardy ztrát podle ní vznikají kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

Podle průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos v Česku kouří asi třetina dospělých lidí. Každý nebo téměř každý den si zapálí 24 procent Čechů. Přesto by si většina lidí – včetně kuřáků – přála kouření v restauracích zakázat.

 

Právě se děje

Další zprávy