Zákaz kouření? Teď je to 50:50, říká Hegerův náměstek

Radek Nohl Radek Nohl
4. 5. 2013 14:03
Náměstek Plíšek uvedl, že neví, proč ODS otočila, když premiér Nečas o zákonu věděl

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger je ve složité situaci.

Proti jeho zákonu, kterým chce zakázat kouření v restauracích, se postavila řada poslanců z koaličních stran - zejména ODS - a tak nyní bude muset hledat podporu pro svůj návrh i u opozice.

Také kvůli tomu náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09) v rozhovoru říká, že šance na to, aby jejich plán na omezení kouření prošel, vidí v současné době jen na padesát procent.

To naznačuje i anketa, kterou deník Aktuálně.cz udělal mezi všemi poslanci a zjistil, že pro zákaz kouření v hospodách by nyní hlasovalo na 79 poslanců, 82 by bylo proti.

"Nevím, proč by se tato věc měla politizovat. Je tady velká část občanů, kteří tento návrh podporují," prohlásil v rozhovoru Plíšek. Narážel tak na skutečnost, že i když je omezení kouření součástí programového prohlášení vlády, dnes pro něj nechce hlasovat ani premiér Petr Nečas.

Aktuálně.cz: Jakou šanci podle vás zákon má?

Teď to vypadá, že šance je tak padesát na padesát, pokud jde o tu podobu, ve které jsme jej předložili do připomínkového řízení. Lze jen těžko teď něco předjímat, zastánci a odpůrci tabáku, respektive toho zákonu, budou ve všech parlamentních stranách. Takže lze těžko odhadovat.

A.cz: Proč tento zákon prosazujete? Není možné, že od varianty se zákazem kouření v hospodách během připomínkového řízení ustoupíte?

Vycházíme z programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že učiní další kroky pro větší ochranu nekuřáckého prostředí, dětí a mladistvých. Já to nemůžu předjímat. Ministerstvo zdravotnictví předložilo úplný zákaz kouření pro restaurace.

My jsme však návrh zákona kromě těch klasických připomínkových míst poslali také Potravinářské komoře České republiky, Asociaci hotelů a restaurací, Svazu cestovního ruchu a dalším.

A.cz: Máte studie, které by ukázaly, jaké dopady má váš návrh pro tabákový byznys?

Zákon obsahuje přehled určitých dopadů. Já ale mohu říct, že se s těmito čísly těžko pracuje, protože bychom museli vzít dopady z pohledu spotřební daně, veřejného zdravotního pojištění z hlediska léčby kuřáků a podobně. Informace z některých evropských zemí jsou takové, že poté, co se tam zákaz kouření zavedl, nedošlo ke snížení tržeb a úbytku návštěvníků. Spíše naopak.

Hlavním argumentem je, že současná legislativa je ve vztahu k ochraně kuřáckého prostředí nevyhovující. Máme v České republice zhruba dvě třetiny nekuřáků a je otázka, proč by měli být, když navštíví restauraci, která nemá oddělené prostory, obtěžováni kouřem.

A.cz: Je možné, že tento zákon vůbec neprojde vládou?

Pokud se vláda bude hlásit ke svému programovému prohlášení, tak si to nepřipouštím. Je ale otázka, v jaké podobě projde. Já ale nevím, proč by neměl projít. Na tom zákonu se spolupracovalo s Úřadem vlády a národním protidrogovým koordinátorem.

A.cz: Proč podle vás ODS otočila? A jde nyní proti tomuto zákazu kouření?

ODS nedávno oznámila, že bude klást větší důraz na podporu podnikatelů a podnikatelského prostředí. Musím říct, že o zákonu byl informován i předseda vlády.

Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas. | Foto: Reuters

A já nevím, proč ODS dokonce na výkonné radě, předtím než jsme zákon poslali do vnějšího připomínkového řízení, přijala takové doporučení (aby poslanci a ministři hlasovali proti zákazu kouření v restauracích - pozn. red.). Bude zajímavé sledovat ekonomické ministry ODS, jaké argumenty nyní přinesou, případně jiné protinávrhy do tohoto zákona navrhnou. 

A.cz: Není to jen politika? Přeci jenom volby se blíží a tohle by mohlo být jedním z témat?

My si myslíme, že jdeme správnou cestou. Nevím, proč by se tato věc měla politizovat. Je tady velká část občanů, kteří tento návrh podporují. Nevím, jestli si ODS dělala průzkum u svých voličů, že se takto jednoznačně vyjádřila. Lze očekávat, že ani uvnitř ODS na to nebude jednotný názor.

Jste proti zákazu kouření v hospodách? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy