Záhada souhlasu vlády s novelou o zbraních: návrh kritizovala, důvody pro neuvedla

Jan Horák Jan Horák
16. 7. 2020 20:03
Pokud by se chtěli občané dozvědět důvody, proč vláda Andreje Babiše kývla na návrh ústavou chráněného práva na obranu života zbraní, v jejím oficiálním stanovisku by ho nenašli. Aktuálně.cz se s materiálem seznámilo, chybí byť jediný argument pro. Vláda naopak senátní návrh rozsáhle kritizovala. Ze zápisu také vyplývá, že navzdory svému tvrzení ministr kultury Lubomír Zaorálek nehlasoval proti.
Vláda Andreje Babiše nevysvětlila souhlas s ústavní novelou o zbraních (ilustrační foto)
Vláda Andreje Babiše nevysvětlila souhlas s ústavní novelou o zbraních (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Když se Babišova vláda v pondělí 13. července na svém zatím posledním zasedání dostala k senátnímu návrhu ústavou zaručeného práva postavit se na ochranu života se zbraní v ruce, čekal se jasný závěr. Vládní legislativci z ministerstev se v připomínkovém řízení výrazně vyslovili proti. Kabinet však k všeobecnému překvapení nedal na jejich doporučení a předlohu podpořil.

Z vystoupení ministrů na následné tiskové konference nevyplynulo, proč se s názorem svých odborníků rozešli. Ministr obrany Lubomír Metnar či jeho kolegyně řídící resort spravedlnosti Marie Benešová (oba za ANO) jen zmínili, že usnesení předcházela bouřlivá diskuse. Jakékoliv vysvětlení chybí i v oficiálním stanovisku, které vláda uvolnila ve čtvrtek a s jehož obsahem se Aktuálně.cz seznámilo. Naopak v něm zní jen kritika.

"Vláda k takto pojatému záměru předkladatele v prvé řadě upozorňuje, že Listina základních práv a svobod jako součást ústavního pořádku tvoří základní pilíř právního řádu České republiky a jako taková by neměla podléhat překotným a neuváženým úpravám dílčího charakteru, které neprošly širší odbornou diskusí," lze se dočíst ve vládním materiálu k senátnímu návrhu.

Horní komora parlamentu dala předloze ústavního zákona zelenou 11. června. Novela by rozšířila zmíněnou Listinu základních práv a svobod, která představuje nedílnou část ústavy. Autorem předlohy je senátor Martin Červíček (ODS). "Jde o explicitní ochranu života," vysvětlil, když jeho kolegové novelu podpořili. 

Návrh nesmí vést k větší míře násilí

Navzdory svému souhlasu se vláda vůči senátnímu návrhu v osmi bodech vymezuje a připomíná jeho nedostatky. Kabinet třeba uvedl, že novela ve svých důsledcích změnu nepřináší. "Vláda konstatuje, že předložený návrh ústavního zákona lze co do praktických důsledků považovat za pouhé potvrzení současného právního stavu," stojí ve stanovisku.

V současném trestním zákonu dovolují občanům vzít do ruky na obranu svou nebo života blízkého zbraň instituty krajní nouze či nutné obrany. Na jejich základě mohou agresora zpacifikovat způsobem, jenž by byl za normálních okolností trestný. "Návrh nepřináší věcný posun v oblasti přístupu k možnosti využití těchto institutů a má spíše deklaratorní charakter," podotkla k tomu vláda.

Navržená změna článku 6 Listiny základních práv a svobod

  • (1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením.
  • (2) Nikdo nesmí být zbaven života.
  • (3) Trest smrti se nepřipouští.
  • (4) Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné. Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.

Kabinet ve svém podpůrném postoji paradoxně varuje před tím, aby senátní předloha nespustila vlnu dalších změn Listiny základních práv a svobod, protože "i její stabilita je významnou hodnotou demokratického právního státu." Vláda poukázala i na systémový nesoulad předlohy se zbytkem dotčeného odstavce listiny. Aktivní právo (ke zbrani) by se v něm střetávalo se zakotvenou výjimkou z jiného práva (na život).

V připomínkovém řízení ministerstva upozornila na hrozbu, že by nové ústavní právo ve svém výkladu mohlo vést k agresivnějším a ve finále smrtelnějším řešením konfliktů. Navzdory podpoře si to myslí i kabinet. "Vláda varuje před mylným přesvědčením, že se předloženým návrhem rozšiřují meze nutné obrany. (…) Návrh tak nesmí vést ke zvýšené míře násilí, kriminality a nebezpečí ve společnosti."

Zaorálek se zdržel, nehlasoval proti

Podle stávajícího zákona lze zbraní rozumět cokoliv, co činí útok na tělo efektivnějším. Za zbraně se v tomto duchu považují také nože či sekery, jejichž získání či držení neupravují na rozdíl od pistolí žádné předpisy. "Vláda upozorňuje, že navržená úprava se s těmito skutečnostmi nevyrovnává, a to ani v rámci důvodové zprávy, a zjevně cílí především na střelné zbraně," vymezuje se kabinet.

Přehledně řečeno - vláda Andreje Babiše jediným slovem neodůvodnila potřebu ústavní změny, pro kterou hlasovala. Její postoj přitom bude výrazným vodítkem pro provládní poslance při projednávání zákona ve sněmovně, kde se o jeho osudu rozhodne. Hospodářské noviny v této souvislosti ve středu upozornily, že většina předsedů poslaneckých klubů předpokládá schválení novely.

Vláda se na podpoře předlohy shodla výrazně, pro zvedlo ruku deset z jedenácti přítomných ministrů. Podle informací Aktuálně.cz chyběli na jednání, po řádné omluvě, tři nejvýraznější ministři ČSSD - Jan Hamáček, Tomáš Petříček a Jana Maláčová. Od stanoviska vlády se obratem distancoval jeden ze dvou přítomných sociálnědemokratických ministrů Lubomír Zaorálek. Na Twitteru uvedl, že hlasoval proti. Podle zápisu ale proti nehlasoval, jen se zdržel.

"Já své zdržení chápu jako nesouhlas a stanovisko proti tomu, co se tam zformulovalo. I když to vypadá jako zdržení, ale pro všechny ministry to bylo jasné. Odmítl jsem se na tom podílet a hlasoval jsem jinak. Řekl jsem také, že ve sněmovně budu vystupovat proti tomu, protože s tím nesouhlasím," vysvětloval Aktuálně.cz rozpor svého tvrzení s oficiálním zápisem z jednání.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy