Záchranka je jako hasiči a policie, má být státní, navrhují lékaři. Poslanci souhlasí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 12. 2015 5:30
Česká lékařská komora prosazuje, aby Česko mělo jednu státní záchranku. Doteď spravují záchranku jednotlivé kraje, leteckou pak dokonce soukromníci. To se lékařům z komory i některým poslancům zdá nešťastné. Podle příznivců tohoto návrhu by centrální státní záchranka pomohla třeba při teroristickém útoku, kdy by se usnadnila komunikace mezi regiony.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česko by mělo mít jednu státní záchranku, shodla se Česká lékařská komora. Systém, ve kterém spravují pozemní záchranku jednotlivé kraje, a část letecké spadá dokonce pod soukromé firmy, se zdá komoře nešťastný. Zvlášť v době, kdy nad Českem visí hrozba teroristických útoků.

Návrh komory už zaujal také poslance ze zdravotního výboru Sněmovny. Už sepisují novelu.

"Navrhujeme zřízení jednotné státem řízené zdravotnické záchranné služby. Měla by fungovat ve stejném režimu jako policie nebo hasiči. Jde tady o bezpečnost státu, není možné to nadále nechat v působení komerčních vlivů," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zatímco dnes je pozemní záchranka rozdrobená do jednotlivých krajů, a část letecké záchranky spravují dokonce soukromé firmy, do budoucna by měla mít jednoho zřizovatele a jednu centrálu. "Nevím, proč tomu tak dnes není. Je to, jako kdybychom si řekli, že policii nahradí bezpečnostní agentury a armádu ochranky. To také nejde," doplnil Kubek.

V okamžiku, kdy se Česko stane terčem teroristického útoku, může podle něj nastat problém, a to hlavně v komunikaci mezi jednotlivými regiony.

Poslanci už sepisují novelu

Komora už svým návrhem zaujala část zdravotního výboru Sněmovny. "Je to dobrý nápad, který rozhodně podpořím. Z hlediska bezpečnosti asi není moc výhodné mít ve státě čtrnáct samostatných záchranek, které spravují kraje. Do toho se sem míchají i soukromé firmy," řekl například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Jednotná státní záchranka by podle něj také lépe hospodařila.

Jeho stranický kolega a současně záchranář Milan Brázdil už dokonce sepisuje novelu zákona, která by zdravotnickou záchrannou službu sjednotila. "Obešel jsem několik kolegů poslanců, kteří mají - stejně jako já - něco společného se záchrannou službou, a všichni s tím nápadem souhlasili,“ vysvětluje olomoucký záchranář a současně poslanec za ANO, proč se do změny zákona pustil. Sněmovně chce prý novelu zákona předložit, jen co na to bude prostor.

Podle Jiřího Skalického z TOP 09 se mezitím bude o návrhu ještě podrobně diskutovat. "Jeden systém a jedno řízení má svou logiku, rozhodně jsem pro jasnou a řízenou spolupráci," uvedl. Některé části návrhu jsou ale podle něj ještě "na debatu" - například budoucí fungování letecké záchranky.

Ředitel: Vývoj jde opačným směrem

Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, která záchranáře sdružuje, prozatím jasné stanovisko k návrhu nevydala. Podle člena výboru odborné společnosti Ondřeje Fraňka se o něm totiž bude teprve jednat.

Naopak někteří ředitelé záchranek se domnívají, že by sjednocení znamenalo krok zpět. "Pro faktické zestátnění záchranné služby už není dle mého názoru v České republice po více než dvanácti letech jakýkoliv prostor, neboť vývoj se v tomto období ubíral zcela opačným směrem," vyjádřil se například ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Záchranka je podle něj v rukou krajů na vysoké úrovni, a to personálně i technicky. "Současná legislativa navíc dává více než dostatečný rámec pro její fungování," dodává Gřegoř. Podobně je navíc podle něj organizovaná i záchranka v okolních zemích. Stát by podle Gřegoře měl spíš přispět k lepšímu financování záchranky.

Podobně se vyjádřil také ředitel Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. "Jsem si jist, že stávající stav plně odpovídá evropskému standardu a dokonce jej v celé řadě aspektů převyšuje a není nutno jej měnit," uvedl Slabý.

Ministerstvo zdravotnictví prozatím přechází návrh mlčením. Stanovisko vedení resortu prozatím nezná ani lékařská komora, ani poslanci. Ministerstvo neodpovědělo ani na otázky, které mu zaslala redakce Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy