Analýza: Za sesuv půdy na D8 může i metoda výstavby. Ťok materiál zveřejní později

ČTK ČTK
12. 12. 2016 23:14
Podle analýzy vypracované patnácti experty z Ústavu struktury a mechaniky hornin při Akademii věd je příčinou sesuvu půdy na dálnici D8 kromě přetížení horní části svahu a zvýšení hladiny podzemní vody také špatně zvolená metoda výstavby. Informaci přinesla Česká televize, ministr dopravy Dan Ťok chce materiál zveřejnit později. Stát přitom vychází ze znaleckého posudku Vysokého učení technického v Brně, který označil za zásadního viníka kamenolom. Škoda, jejíž náhrady se stát žalobou domáhá, dosahuje podle ministra zhruba miliardy korun.
Dálnice D8.
Dálnice D8. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Příčinou sesuvu půdy na rozestavěné dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku v červnu 2013 je kromě přetížení horní části svahu a zvýšení hladiny podzemní vody špatně zvolená metoda výstavby, když byl použit takzvaný nezajištěný řez dálnice. Vyplývá to z analýzy příčin vzniku sesuvu, kterou pro ministerstvo dopravy vypracovalo patnáct expertů z Ústavu struktury a mechaniky hornin při Akademii věd. Uvedla to v pondělním pořadu Reportéři Česká televize, která má analýzu k dispozici. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ji chce zveřejnit v nejbližší budoucnosti.

Ještě v červnu Ťok trval na tom, že za sesuv může hlavně nedaleký lom. Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty podaly na firmu Kámen Zbraslav, která je majitelem lomu, počátkem června žalobu.

Stát přitom vychází ze znaleckého posudku Vysokého učení technického v Brně, který označil za zásadního viníka kamenolom. Škoda, jejíž náhrady se stát žalobou domáhá, dosahuje podle ministra zhruba miliardy korun. Firma závěry ministerstva odmítla.

Analýzu expertů Akademie věd, která byla podle ČT hotova v květnu, ministerstvo k žalobě nepřipojilo a její závěry nezveřejnilo. "Protože v současné době vedeme soudní spor, tak právníci řekli, že v nějaké době by bylo dobře, aby se s tímto materiálem zacházelo citlivěji," řekl ČT Ťok. "Jsem ale rozhodnut, že ten materiál zveřejníme v nejbližší budoucnosti," dodal.

Nezajištěný řez dálnice podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin Josefa Stemberka může právě za to, že sesuv zeminy dojel až na dálniční těleso, které pak poškodil.

"Náš závěr byl, že sesuv tam musel vzniknout. V důsledku obnovené těžby, přitěžování onoho svahu, ukládání hlušiny nad svah a změněných odtokových podmínek," řekl už Stemberk v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Podle něj ale modelování vývoje sesuvu ukázalo, že sesuv způsobený pouze lomem by s vysokou pravděpodobností dosáhl jenom do poloviny vzdálenosti. "To znamená, že by se zastavil těsně za železniční tratí, aniž by ohrozil dálnici," uvedl.

Ze závěrů analýzy tak vyplývá, že odpovědnost nese i investor, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl se k věci nevyjádřil, reportéry ČT odkázal na právníky. Podle Ťoka televize vypichuje jen jednu věc z posudku. "Ten posudek mluví o multikriteriálním hodnocení," uvedl ministr. Jestli chce někdo hledat odpovědnost, tak ať ji hledá formou třeba trestního oznámení nebo vyšetřováním policie, to není moje role, dodal. Poslední část D8 bude připravena na slavnostní otevření 17. prosince.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy