Foto: Poslední průjezd před otevřením. Novinářské safari mělo dokázat, že už je D8 v pořádku

Kliknutím se dostanete do galerie.
O kusu asfaltu vedoucím přes chráněné území Českého středohoří se toho napsalo už tolik, že by to po vytisknutí na papír snad vystačilo na pokrytí celého asfaltového povrchu.
Dálnice D8 spojující Prahu a Drážďany je už totiž roky hotová, chybí posledních zhruba 12 kilometrů mezi obcemi Lovosice a Řehlovice, které se staví už devět let.
Původní cena za tento kus dálnice byla 8,9 miliardy korun. Během stavby cena stoupla o dalších 1,2 miliardy.
Plus další stamiliony na odklizení zeminy a znovupostavení dvou set metrů zničené dálnice, kterou v roce 2013 zavalil nestabilní svah po mohutných deštích.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
6. 12. 2016 18:11
Jak vypadá poslední kus dálnice D8, vedoucí skrz České středohoří, těsně před otevřením? Ředitelství silnic a dálnic sezvalo novináře, aby se přišli přesvědčit, že vše probíhá, jak má. Jsme přitom šestnáct let po prvním termínu dokončení a 10 dní před zatím posledním termínem, který už se snad nepohne. Jako kdysi svahy v okolí.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy