Video: Projeli jsme D8 těsně před dokončením. Její otevření ŘSD oslaví gulášovkou v tunelu

Datum otevření posledního úseku D8 platí, potvrdilo již poněkolikáté Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vůbec poprvé se mohli bez omezení celým úsekem projet novináři a podívat se na jednu z nejkontroverznějších dálničních staveb v Česku. Od ekologů totiž zní, že byla postavena kolem nestabilních svahů. Například v roce 2013 část dálnice zavalil obří sesuv půdy. Podle ŘSD je ale dálnice bezpečná. "Kdyby nebyla, nepustíme sem lidi," řekl mluvčí Jan Rýdl.
Projeli jsme nový úsek dálnice D8 pár dnů před otevřením | Video: Jakub Zelenka

Bílinka (Litoměřicko) – Dostavba posledního dvanáctikilometrového úseku dálnice D8 jde do finále. "Bude otevřen 17. prosince," ujišťuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Stavbu však kritizují ekologové, podle nichž jsou kolem nestabilní svahy, které mohou údajně řidiče ohrozit. I podle geologa z Akademie věd Vladimíra Cajze se stavba nachází u nestabilního podloží.

"Kdybychom neměli jistotu, že je dálnice bezpečná, tak sem nikoho nepouštíme," uklidňoval Rýdl novináře. Ti se mohli jako jedni z prvních celým úsekem dálnice téměř bez omezení projet. ŘSD tvrdí, že okolí se monitoruje desítkami čidel a zatím se nenarazilo na žádné závažné problémy. 

Na nové dálnici jsou všude vidět hloučky pracujících dělníků, kteří provádějí poslední nezbytné práce. Maluje se například dopravní značení a instalují se podél komunikace svodidla.

Testy, kterými musely nedávno projít mosty, dopadly podle Rýdla také dobře. V současné chvíli jde, až na drobné kličkování mezi těžkou technikou, projet úsek od začátku do konce.

Kvůli nepředvídatelnému počasí se bude stavba slavnostně otevírat v jednom z tunelů, kam ŘSD pozve obyvatele okolních vesnic a měst. "Bude se tam podávat zdarma gulášová polévka," řekl s úsměvem mluvčí.

Stavba dvanáctikilometrového úseku přes České středohoří byla velmi náročná. Na několika místech se dokonce narazilo i na hnědé uhlí. Největší komplikace ale nastala v červenci 2013, kdy u Litochovic na Litoměřicku zavalila rozestavěnou dálnici zemina. Podle ministerstva dopravy za to mohl nedaleký kamenolom.

Původně se odhadovalo, že cena za poslední úsek dálnice bude 8,9 miliardy. Během prací se ale náklady navýšily o další 1,2 miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy