Za schvalování smrti českých vojáků v Afghánistánu dostal senior tříměsíční podmínku

ČTK ČTK
26. 1. 2021 17:04
Za internetové komentáře schvalující smrt tří českých vojáků v Afghánistánu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmdesátiletému Antonínu Dobnerovi podmíněný trest tři měsíce vězení se zkušební lhůtou na rok a půl. Rozsudek není pravomocný. Dobner i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Muž schvaloval smrt českých vojáků v komentáři na internetu (ilustrační foto).
Muž schvaloval smrt českých vojáků v komentáři na internetu (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Státní zástupce Dobnera žaloval za podporu a propagaci terorismu, za niž seniorovi hrozilo až 15 let vězení. Soud ale usoudil, že se obžalovaný dopustil přečinu schvalování trestného činu se sazbou odnětí svobody maximálně na jeden rok. 

Podle obžaloby Dobner v komentářích pod článkem o zabití tří českých vojáků při sebevražedném útoku v roce 2018 vyjadřoval sympatie k útoku i k útočníkovi. České vojáky na zahraniční misi v Afghánistánu označil v komentářích za teroristy a válečné zločince, kteří se podíleli na agresi proti afghánskému lidu. Uvedl mimo jiné, že vojáci našli spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů, stojí ve spisu. Podle něj také v dalších komentářích napsal, že se vojáci mise zúčastnili jen kvůli penězům a že je zabila jejich chtivost. Podle státního zástupce Dobnerovy příspěvky přesáhly hranici svobody projevu.

Soud ale konstatoval, že nebylo prokázáno, že sebevražedný útok byl teroristický akt. K útoku se sice přihlásilo hnutí Tálibán, to se ale dodatečně hlásí k mnoha činům, i když se na nich nepodílí, uvedl předseda senátu. Pokud nebyl prokázán terorismus, byl útok trestným činem a Dobnerovy komentáře tudíž byly schvalováním trestného činu, ne podporou a propagací terorismu, usoudil senát krajského soudu. Podle něj se ani v článku, který Dobner komentoval, nepsalo o terorismu, ale o útoku. A jako útok ho vnímal i Dobner, který v komentářích označil snahu mudžáhidů osvobodit zemi od agresora za spravedlivou věc, přirovnal ji k boji proti nacismu za druhé světové války a pogratuloval útočníkovi k úspěchu.

Soud se také zabýval tím, do jaké míry Dobnerovy komentáře překročily svobodu slova. "Soud neupírá obžalovanému mít svůj názor na oprávněnost, či neoprávněnost zásahu armád států NATO v Afghánistánu, to by trestné nebylo. Dostaly se tam (do Dobnerových komentářů) ale části vět, které lze považovat za překročení ústavně garantované svobody slova," shrnul soudce.

Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018, kdy se poblíž základny v Bagrámu odpálil sebevražedný útočník. Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli na místě mrtví. Prezident Miloš Zeman je později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

Dobner už v minulosti ve vězení byl. V roce 1983, kdy vystudovaný inženýr pracoval jako topič, ho podle dokumentu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných na dva roky odsoudil plzeňský soud na základě soukromé korespondence a odposlechu telefonních hovorů za poškozování zájmů republiky v zahraničí a za snižování vážnosti prezidenta republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy