Za letáky oslavující smrt českých vojáků dostal podmínku. Jsem proti válce, hájil se

ČTK ČTK
22. 5. 2020 14:12
Jiřímu Kopřivovi, který v Praze vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, uložil soud půlroční podmíněný trest za schvalování trestného činu a za podněcování. Verdikt není pravomocný. Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem.
Jiří Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem.
Jiří Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem. | Foto: ČTK

Osmatřicetiletý Kopřiva nepopíral, že letáky skutečně vylepil. Za podporu terorismu mu hrozilo pět až 15 let za mřížemi. Státní zástupce pro něj nakonec žádal pětileté vězení za podporu a propagaci terorismu.

"Lituji toho, jak jsem formuloval své vyjádření. Omlouvám se rodinným příslušníkům, kolegům a známým padlých vojáků či komukoliv dalšímu, kdo mohl být mým vyjádřením dotčen," přečetl v pátek u pražského městského soudu z předem připraveného prohlášení.

Tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník.

Kopřiva o dva dny později vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval "afghánským vlastencům" k úspěšnému zneškodnění "tří českých žoldáků - okupantů". Vojáky v dokumentu označil za "ostudu naší země" a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty, a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat. Čtenáře také vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech.

Zhruba se 40 kopiemi letáků pak Kopřiva vyrazil v noci na 8. srpna 2018 do centra Prahy, kde je lepidlem a izolepou rozmisťoval na domy a sloupy. Smrt vojáků navíc velebil i v komentáři, který připojil pod jeden z článků na serveru Eurofotbal.cz.

Obhájce: Nikdo nemá povinnost pokládat svoje vojáky za hrdiny

Muž u soudu řekl, že útok na vojáky nevnímal jako terorismus, ale jako epizodu ve vnitrostátním ozbrojeném konfliktu. "Mým cílem bylo vyjádřit svůj nesouhlas s konfliktem v Afghánistánu, který vnímám jako okupaci cizími vojsky a vojáky české armády jako okupanty," prohlásil. Uvedl také, že chtěl s blížícím se kulatým výročím invaze vojsk do Československa v roce 1968 "připomenout určité paralely".

Kopřivovi obhájci se domáhali jeho osvobození, podle nich se nedopustil trestného činu. "Obžalovaný nemá žádnou povinnost pokládat svoje vojáky za hrdiny. Verbální odpor proti válce je legitimní a nelze ho automaticky pokládat za podporu terorismu," podotkl jeden z nich. Argumentoval také tím, že obdobné názory prezentuje i část politiků. Zmínil hnutí SPD, poslance Václava Klause mladšího a současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy