Z dotací chtěli ukrást stamiliony, exnáměstek je volný

ČTK ČTK
20. 6. 2011 12:00
Bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Formana soud zprostil obžaloby

Praha - Městský soud v Praze v pondělí zprostil bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Formana obžaloby, podle níž se podílel na vyvedení více než dvou stovek milionů korun z dotací Evropské unie.

Osvobozující verdikt vynesl i ve vztahu k dalším sedmi lidem, zbylým dvěma uložil nepodmíněný sedmiletý a podmíněný trest.

Forman dělal náměstka tehdejšímu ministrovi Pavlu Němcovi.

Skupina se podle žalobce snažila obohatit o 229 milionů korun, drtivá většina peněz byla zajištěna. Prvoinstanční soud ale uznal vinnými pouze Ondřeje Dvořáka, jehož obžaloba označuje za strůjce údajného zločinného plánu na vyvedení milionů z dosahu státu, a Kamilu Jarošovou.

Podle rozsudku podvodně vyvedli 144 milionů korun z dotací, a tím spáchali trestné činy podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

Dva tresty, zbytek byl zproštěn

Dvořák má jít na sedm let do vězení, dostal i desetiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech. Jarošové soud vyměřil tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Zprošťující rozsudek se týká vedle Formana i jeho tehdejšího poradce na ministerstvu Radima Špačka, Roberta Hrdiny, Josefa Šmejkala, Pavla Bašty, Anthonyho Maurice Seddona, Jitky Mácové a Květoslavy Foersterové. Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Obvinění se podle spisu snažili od poloviny roku 2003 do září 2005 z likvidačního zůstatku Nadace pro rozvoj regionů (NRR) vyvést složitým způsobem, přes různé firmy, 144 a 85 milionů korun. Šlo o nevyčerpaný zůstatek z peněz, jež EU od roku 1994 poskytla na podporu malého a středního podnikání v Česku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy