Exploze na ambasádě: Velvyslanec držel výbušninu v rukou

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 31. 3. 2014 9:20
Podle policie lednový výbuch na palestinské ambasádě nezpůsobil nástražný systém trezoru. Velvyslanec při explozi zemřel.
Policie prohledává ambasádu.
Policie prohledává ambasádu. | Foto: Reuters

Praha - Výbuch na palestinské ambasádě v Praze-Suchdole, který 1. ledna zabil velvyslance Džamála Muhammada Džamála, nezpůsobil nástražný výbušný systém trezoru.

Vyplývá to z dosavadních výsledků vyšetřování pražských kriminalistů.

Ze závěrů odborných znaleckých posudků je zřejmé, že nešlo o speciální zabezpečení trezoru. "Tento závěr vyplynul mimo jiné i z vyšetřovacího pokusu, který prokázal, že k výbuchu nedošlo uvnitř tohoto trezoru," napsala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Deníku Právo mluvčí potvrdila, že velvyslanec v okamžiku exploze držel výbušninu v rukou.

Policisté v minulých dnech vyzkoušeli, jakou sílu a účinnost měla výbušnina, která Džamála zabila.

"Pokus potvrdil, že opravdu připadá v úvahu námi od počátku zmiňovaná neopatrná manipulace," řekla Právu Zoulová.

Foto: ČTK

Po teroristickém či jiném násilném útoku, které policie vyloučila hned na začátku vyšetřování, tak kriminalisté nyní vyloučili další vyšetřovací verzi.

Podle deníku je i přes sílu výbušniny možné, že ji chtěl ambasador použít jako bezpečnostní systém trezoru, protože se obával o jeho obsah. Kriminalisté údajně objevili i dráty k instalaci bomby.

Druhý výbušný systém, nalezený v knize, byl stejný jako ten, který explodoval, dokonce se nacházel ve stejné místnosti, píše Právo.

Genetická, pyrotechnická a chemická znalecká zkoumání stále nejsou dokončena, další výsledky budou mít vyšetřovatelé podle Zoulové během několika týdnů.

Ambasáda v Suchdole zůstává

Ambasadora na Nový rok smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam byl trezor krátce předtím přestěhován.

Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, ale Džamálova dcera Rana byla krátce po neštěstí přesvědčena, že její otec byl zavražděn.

Policie navíc tuto událost vyšetřuje rovněž jako nedovolené ozbrojování, protože v budově po neštěstí objevila dvanáct zbraní z osmdesátých let. Podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Policisté následně zahájili balistické zkoumání, které má vyloučit, že byl se zbraněmi na území ČR spáchán trestný čin.

Zastupitelé Suchdola a někteří místní žádali po výbuchu odsun ambasády z území městské části. Pozemky i budovy však patří Palestině, přemístění tak je prakticky nemožné. Palestinská strana v polovině února pro obyvatele Suchdola uspořádala na velvyslanectví den otevřených dveří.

 

Právě se děje

Další zprávy