Palestinského velvyslance zabil výbuch trezoru.

ČTK Domácí Zahraničí ČTK, Domácí, Zahraničí
Aktualizováno 2. 1. 2014 6:55
Džamál Muhammad Džamál předal pověřovací listiny Zemanovi v říjnu 2013.
Velvyslanec Džamál Muhammad Džamál při předávání pověřovacích listin na Pražském hradě v říjnu 2013.
Velvyslanec Džamál Muhammad Džamál při předávání pověřovacích listin na Pražském hradě v říjnu 2013. | Foto: ČTK

Praha - Palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál na Nový rok zemřel na následky exploze ve svém bytě. Po ní byl převezen ve vážném stavu do Ústřední vojenské nemocnice, kde po několika hodinách podlehl zraněním.

Policie vyloučila teroristický útok a uvedla, že výbuch způsobila manipulace se zabezpečeným trezorem.

Policejní prezident Martin Červíček prohlásil, že neexistuje žádná indicie, že by šlo o teroristický útok. Terorismus vyloučil v rozhovoru pro Aktuálně.cz také vysoce důvěryhodný zdroj, který je o neštěstí informován.

Diplomatickou rezidenci v Praze-Suchdole i po setmění prohledávali policejní pyrotechnici. Žádný další nebezpečný předmět ale nenašli. Česká policie se bude zaobírat tím, proč byly výbušniny v objektech budoucí palestinské ambasády, kde neměly co dělat, řekl v televizi Nova Červíček.

51 obyvatel z okolních budov, z toho jeden muž na invalidním vozíku, bylo vpodvečer asi na tři hodiny evakuováno kvůli vyšetřování. To na místě výbuchu pokračovalo i večer. Internacionální ulice je u palestinské rezidence uzavřena.

Pravděpodobnou příčinou výbuchu byla neodborná manipulace s trezorem v obývacím pokoji, informovala o vyšetřování vpodvečer policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů, které má ambasáda využívat.

Teroristický útok ministr kategoricky vyloučil.

"Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil Málikí. Podle jeho slov až nynější velvyslanec se rozhodl, že trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP.

Zároveň poznamenala, že není jasné, jak mohl Málikí vědět, že trezoru se přes dvacet let nikdo nedotkl, ani to, proč by sejf měl obsahovat výbušninu.

Nástražné výbušné zařízení trezoru při jeho nesprávném či násilném otevření exploduje a zničí schraňovaný obsah.

"Takový trezor může fungovat podobně jako bezpečnostní schránka na převoz velkých částek peněz. Při neodborném otevírání se její obsah jednoduše znehodnotí," řekl zkušený profesionální pyrotechnik Ivo Peterek. Přesto jej zaráží, že exploze trezoru byla natolik silná, že velvyslance smrtelně zranila.

"To je dost drsné. Neznám ale bezpečnostní či pyrotechnické standardy Palestinců. Je docela možné, že to mají nastaveno tak, aby byl kromě zničení obsahu trezoru potrestán i ten, který do něj hodlá neoprávněně vniknout. Pak je ovšem nutné do puntíku přesně dodržovat postup otevírání trezoru. I malá chyba může být osudová," komentoval pyrotechnik první informace médií.

V bytě byl v době výbuchu velvyslanec i jeho rodina, potvrdil Radiožurnálu pracovník palestinské ambasády. Na místě záchranáři ošetřili ještě dvaapadesátiletou ženu, která byla s podezřením na nadýchání zplodin a kvůli stresové reakci převezena do nemocnice v Motole. Odtud ji lékaři po ošetření propustili. Zda šlo o diplomatovu manželku, mluvčí nemocnice nekomentovala.

Džamál se narodil v roce 1957 palestinským rodičům v Bejrútu, členem organizace Fatáh byl od roku 1975. Jako palestinský diplomat působil v minulosti v Sofii a naposledy na konzulátu v egyptské Alexandrii.

Nově postavená budova v Suchdole by se podle České televize měla v budoucnu stát novým sídlem palestinské ambasády. Zatím podle starosty Suchdola nebyla zkolaudovaná, rodina velvyslance se do ní nastěhovala teprve před několika dny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy