VV a TOP 09 tlačí na Vondru, ať vysvětlí aféru ProMoPro

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
22. 3. 2011 15:54
"Je to stále tatáž pohádka," reagoval Vondra na informace, že měl o smlouvách s ProMoPro vědět
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Vládní partneři Občanské demokratické strany chtějí mimořádné jednání koaličních špiček o kauze ProMoPro.

Pokud jim ODS nevyhoví, nevylučují, že umožní, aby se o aféře mluvilo na mimořádné čtvrteční schůzi sněmovny.

Strany tímto způsobem reagují na informace, které přinesl týdeník Euro. Ten píše, že má materiály, ze kterých vyplývá odpovědnost Alexandra Vondry za smlouvy, které se týkaly českého předsednictví EU, a to včetně smlouvy s firmou ProMoPro, která bez výběrového řízení zajišťovala audiovizuální služby.

Současný ministr obrany a tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) přitom až dosud tvrdil, že smlouvy šly mimo něj.

"U místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Vondry se stékaly všechny podstatné informace pro přípravu této náročné akce," píše však Euro. "Navíc podle některých záznamů Vondra některé věci sám osobně ovlivňoval a rozhodoval o nich."

Podle Vondry článek nepřináší nic nového. "Je to stokrát omílaná tatáž pohádka, která se ani nepokouší říct, co bylo předraženo a o kolik. Je to účelově vytažená věc před čtvrteční mimořádnou schůzí o nedůvěře vládě," komentoval pro Aktuálně.cz

Koaliční poslance z řad TOP 09 a VV však nové informace nenechávají chladné.

"Chceme rychlé koaliční jednání," prohlašuje předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Pan ministr musí tuto záležitost vysvětlit, nevíme, co si o ní myslet," dodává.

Stejné stanovisko mají i Věci veřejné, které chtěly podle našich informací nejdříve rychlou zvláštní schůzku. Nakonec se zřejmě koalice sejde podle plánu ve středu, jen se nebude mluvit o zdravotnictví, jak se původně počítalo, ale o kauze ProMoPro.

"To, co bylo publikováno, je natolik závažné, že k tomu musí ODS zaujmout stanovisko," řekl předseda VV Radek John. "Podle toho pak budeme jednat," podotkl.

TOP 09 by podle poslankyně Heleny Langšádlové měla problém hlasovat ve čtvrtek proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu.

Premiér Petr Nečas (ODS) je ovšem momentálně v zahraničí.

Co věděl Vondra?

Sám Vondra v  rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil: "Nevím, já to nekontroloval."

Týdeník Euro ovšem cituje i zápis z interní porady sekce pro předsednictví z listopadu 2007: "Místopředseda vlády pro evropské záležitosti obdrží pro informaci všechny větší smlouvy před podpisem a bude informován o výběru partnerů vzešlých z větších veřejných zakázek předtím, než budou informováni tito partneři."

Kauzu ProMoPro už šetří policie. Finanční a analytický útvar ministerstva financí jí předal případ, se kterým se na něj obrátila banka.

Ta měla podezření na podivné převody, při kterých stát přišel údajně až o 150 milionů korun. A z toho, co oznámili ministerští analytici policii, vyplývá, že využití dalších několika stovek milionů korun je velmi podezřelé.

Konečná výše zakázky pro ProMoPro navíc zhruba desetkrát překročila sumu, s níž se původně, byť jenom orientačně, počítalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy