VV a TOP 09 tlačí na Vondru, ať vysvětlí aféru ProMoPro

Jan Němec Jan Němec
22. 3. 2011 15:54
"Je to stále tatáž pohádka," reagoval Vondra na informace, že měl o smlouvách s ProMoPro vědět
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Vládní partneři Občanské demokratické strany chtějí mimořádné jednání koaličních špiček o kauze ProMoPro.

Pokud jim ODS nevyhoví, nevylučují, že umožní, aby se o aféře mluvilo na mimořádné čtvrteční schůzi sněmovny.

Strany tímto způsobem reagují na informace, které přinesl týdeník Euro. Ten píše, že má materiály, ze kterých vyplývá odpovědnost Alexandra Vondry za smlouvy, které se týkaly českého předsednictví EU, a to včetně smlouvy s firmou ProMoPro, která bez výběrového řízení zajišťovala audiovizuální služby.

Současný ministr obrany a tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) přitom až dosud tvrdil, že smlouvy šly mimo něj.

"U místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Vondry se stékaly všechny podstatné informace pro přípravu této náročné akce," píše však Euro. "Navíc podle některých záznamů Vondra některé věci sám osobně ovlivňoval a rozhodoval o nich."

Podle Vondry článek nepřináší nic nového. "Je to stokrát omílaná tatáž pohádka, která se ani nepokouší říct, co bylo předraženo a o kolik. Je to účelově vytažená věc před čtvrteční mimořádnou schůzí o nedůvěře vládě," komentoval pro Aktuálně.cz

Koaliční poslance z řad TOP 09 a VV však nové informace nenechávají chladné.

"Chceme rychlé koaliční jednání," prohlašuje předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Pan ministr musí tuto záležitost vysvětlit, nevíme, co si o ní myslet," dodává.

Stejné stanovisko mají i Věci veřejné, které chtěly podle našich informací nejdříve rychlou zvláštní schůzku. Nakonec se zřejmě koalice sejde podle plánu ve středu, jen se nebude mluvit o zdravotnictví, jak se původně počítalo, ale o kauze ProMoPro.

"To, co bylo publikováno, je natolik závažné, že k tomu musí ODS zaujmout stanovisko," řekl předseda VV Radek John. "Podle toho pak budeme jednat," podotkl.

TOP 09 by podle poslankyně Heleny Langšádlové měla problém hlasovat ve čtvrtek proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu.

Premiér Petr Nečas (ODS) je ovšem momentálně v zahraničí.

Co věděl Vondra?

Sám Vondra v  rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil: "Nevím, já to nekontroloval."

Týdeník Euro ovšem cituje i zápis z interní porady sekce pro předsednictví z listopadu 2007: "Místopředseda vlády pro evropské záležitosti obdrží pro informaci všechny větší smlouvy před podpisem a bude informován o výběru partnerů vzešlých z větších veřejných zakázek předtím, než budou informováni tito partneři."

Kauzu ProMoPro už šetří policie. Finanční a analytický útvar ministerstva financí jí předal případ, se kterým se na něj obrátila banka.

Ta měla podezření na podivné převody, při kterých stát přišel údajně až o 150 milionů korun. A z toho, co oznámili ministerští analytici policii, vyplývá, že využití dalších několika stovek milionů korun je velmi podezřelé.

Konečná výše zakázky pro ProMoPro navíc zhruba desetkrát překročila sumu, s níž se původně, byť jenom orientačně, počítalo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy