VV a TOP 09 tlačí na Vondru, ať vysvětlí aféru ProMoPro

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
22. 3. 2011 15:54
"Je to stále tatáž pohádka," reagoval Vondra na informace, že měl o smlouvách s ProMoPro vědět
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Vládní partneři Občanské demokratické strany chtějí mimořádné jednání koaličních špiček o kauze ProMoPro.

Pokud jim ODS nevyhoví, nevylučují, že umožní, aby se o aféře mluvilo na mimořádné čtvrteční schůzi sněmovny.

Strany tímto způsobem reagují na informace, které přinesl týdeník Euro. Ten píše, že má materiály, ze kterých vyplývá odpovědnost Alexandra Vondry za smlouvy, které se týkaly českého předsednictví EU, a to včetně smlouvy s firmou ProMoPro, která bez výběrového řízení zajišťovala audiovizuální služby.

Současný ministr obrany a tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) přitom až dosud tvrdil, že smlouvy šly mimo něj.

"U místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Vondry se stékaly všechny podstatné informace pro přípravu této náročné akce," píše však Euro. "Navíc podle některých záznamů Vondra některé věci sám osobně ovlivňoval a rozhodoval o nich."

Podle Vondry článek nepřináší nic nového. "Je to stokrát omílaná tatáž pohádka, která se ani nepokouší říct, co bylo předraženo a o kolik. Je to účelově vytažená věc před čtvrteční mimořádnou schůzí o nedůvěře vládě," komentoval pro Aktuálně.cz

Koaliční poslance z řad TOP 09 a VV však nové informace nenechávají chladné.

"Chceme rychlé koaliční jednání," prohlašuje předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Pan ministr musí tuto záležitost vysvětlit, nevíme, co si o ní myslet," dodává.

Stejné stanovisko mají i Věci veřejné, které chtěly podle našich informací nejdříve rychlou zvláštní schůzku. Nakonec se zřejmě koalice sejde podle plánu ve středu, jen se nebude mluvit o zdravotnictví, jak se původně počítalo, ale o kauze ProMoPro.

"To, co bylo publikováno, je natolik závažné, že k tomu musí ODS zaujmout stanovisko," řekl předseda VV Radek John. "Podle toho pak budeme jednat," podotkl.

TOP 09 by podle poslankyně Heleny Langšádlové měla problém hlasovat ve čtvrtek proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu.

Premiér Petr Nečas (ODS) je ovšem momentálně v zahraničí.

Co věděl Vondra?

Sám Vondra v  rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil: "Nevím, já to nekontroloval."

Týdeník Euro ovšem cituje i zápis z interní porady sekce pro předsednictví z listopadu 2007: "Místopředseda vlády pro evropské záležitosti obdrží pro informaci všechny větší smlouvy před podpisem a bude informován o výběru partnerů vzešlých z větších veřejných zakázek předtím, než budou informováni tito partneři."

Kauzu ProMoPro už šetří policie. Finanční a analytický útvar ministerstva financí jí předal případ, se kterým se na něj obrátila banka.

Ta měla podezření na podivné převody, při kterých stát přišel údajně až o 150 milionů korun. A z toho, co oznámili ministerští analytici policii, vyplývá, že využití dalších několika stovek milionů korun je velmi podezřelé.

Konečná výše zakázky pro ProMoPro navíc zhruba desetkrát překročila sumu, s níž se původně, byť jenom orientačně, počítalo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy