Vondrovi podřízení neuspěli, kauza ProMoPro pokračuje

Radek Nohl Radek Nohl
23. 7. 2012 16:25
Žalobce zamítl stížnosti 11 obviněných proti stíhání v případu předražené zakázky
Foto: ČTK

Praha - Žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství odmítl všechny stížnosti proti obvinění v kauze ProMoPro.

Vyšetřování půlmiliardové zakázky spojené s pořádáním českého předsednictví Evropské unii a týmem Alexandra Vondry tak dál pokračuje.

"Státní zástupce zamítl stížnosti všech jedenácti osob, které byly v dané věci obviněny," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Ředitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý však podle svých slov o rozhodnutí žalobce zatím nic neví. "Až mi to přijde, poradím se s právníkem, co dál," řekl Aktuálně.cz Veselý.

Podle vyšetřovatelů přišel stát kvůli této zakázce o 338 milionů korun. Policisté proto jedenáct lidí nyní stíhají kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku či praní špinavých peněz.

135 milionů na rakouském účtu 

Z předražených stamilionů za audiovizuální techniku z doby českého předsednictví Evropské unii se část rozpustila u majitelů firmy ProMoPro či subdodavatelů a 135 milionů korun pak skončilo na rakouském účtu s kódem AT50195000205840003.

Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě ten je zásadní. Přístup ke kontu měl výlučně podnikatel Libor Veverka, který je dnes mezi obviněnými.

A vysvětlení jsou podle policie v zásadě dvě - buď bylo 135 milionů určeno výhradně pro Veverku, anebo se měl s někým dělit.

Tehdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru policisté neobvinili.

I když věděl, jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl, vyšetřovatelům chybělo, že nikomu neuložil či ho nevyzval, aby situaci řešil.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu ProMoPro pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy