V Olomouci už domluvili vládu, vítězné ANO je mimo hru

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2014 22:32
Koalici vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, primátorem má být lídr sociální demokracie Antonín Staněk.
Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Koalici v Olomouci vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vítězné ANO zůstane v opozici.

Primátorem krajského města by se podle podepsané dohody měl stát lídr ČSSD Antonín Staněk. V 45členném zastupitelstvu bude mít čtveřice těchto stran většinu 24 zastupitelů.

Koaliční smlouva má být uzavřena do 17. října. V předchozích čtyřech letech na radnici vládla koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Z primátora náměstkem

Podle uzavřené dohody by ČSSD měla v jedenáctičlenné městské radě získat pět křesel včetně primátorského. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou mít v radě po dvou zástupcích.

Dosavadní primátor Martin Major (ODS) bude náměstkem. Dalšími náměstky budou Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), Aleš Jakubec (TOP 09), Jaromír Czmero (ČSSD) a Pavel Urbášek (ČSSD).

Nenecháme se koupit

Šéf olomoucké organizace ANO Milan Feranec po oznámení dohody ČTK řekl, že s podobným vývojem počítal. ČSSD při povolebním jednání s ANO podle něj trvala na primátorovi, ačkoliv ve volbách skončila jako druhá.

"Řekli jsme jim, že to jsme schopni respektovat a že se musíme bavit o poměrech v radě. Oni nám sdělili, že to projednají. Poté zavolali, že už jsou domluveni," podotkl Feranec, podle kterého ČSSD od začátku dávala přednost koalici, ve které bude s ODS.

"Budeme standardní opozicí. Nenecháme se koupit místy v dozorčích radách," dodal.

Hnutí ANO v Olomouci získalo 23,41 procenta hlasů voličů a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 12 členů.

Druhá ČSSD dostala 18,69 procenta hlasů, což odpovídá deseti mandátům. Pro třetí ODS hlasovalo 11,05 procenta voličů a bude mít pět zastupitelů. Lidovci získali pět mandátů.

Po čtyřech křeslech v zastupitelstvu obsadí KSČM a TOP 09. Do zastupitelstva se dostala také nově založená sdružení Občané pro Olomouc a ProOlomouc. Sdružení Občané pro Olomouc má tři mandáty a ProOlomouc dva.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy