Krnáčová z ANO: Praze jsme připraveni vládnout i s Piráty

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
11. 10. 2014 23:54
Ještě než byly sečteny všechny hlasy v hlavním městě, kandidátka na primátorku za ANO Adriana Krnáčová už se začínala připravovat na jednání o koalici, která by mohla začít během noci.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Ačkoliv zatím byly sečteny pouze zhruba tři čtvrtiny hlasů, lídryně pražské kandidátky ANO Adriana Krnáčová už byla smířená s tím, že spát nejspíš nepůjde. "Budu pokračovat v kuloárech a pak pravděpodobně co nejrychleji začneme vyjednávat s potencionálními koaličními partnery," nastiňovala další běh událostí možná první pražská primátorka v historii.

Jak dodala, jednání o novém vedení pražské radnice bude prioritou, cílem je složit takovou koalici, ve které bude moci hnutí splnit předvolební sliby.

Aktuálně.cz: Jaký máte recept, abyste nedopadla jako Zdeněk Tůma před čtyřmi lety, tedy aby vás TOP 09 neobešla a nesestavila koalici na pražské radnici rychleji než vy?

Adriana Krnáčová: Recept na to žádný nemám. Ale budeme se snažit s potenciálními partnery vyjednat dobrou koalici, to je jediné, co mohu slíbit.

Předseda hnutí Andrej Babiš i vy sama jste už avizovali, že s TOP 09 nebudete vyjednávat, jaké jsou možné koaliční varianty?

Byla tu naznačena určitá koaliční linie, která je na půdorysu vládní koalice, takže si myslím, že tady bychom mohli začít.

A jaká by podle vás byla ideální varianta?

Nevím, jestli v politice existuje ideální varianta. Je to jedna z možných variant.

Za jak dlouho bychom se tedy mohli koalice na magistrátu dočkat?

Je to pro nás momentálně priorita, takže se budeme snažit dojednat koalici co nejrychleji.

Podle prozatímních výsledků se zdá, že možná budete muset vytvořit až pětikoalici. Nebude takové spojení hodně křehké?

Umím si představit, že bychom spolupracovali i s Piráty.

Byli byste ochotni přistoupit i na to, že v nové koalici nebudete mít vedoucí roli, a přepustili post primátora jiné straně?

Jsme ochotni jednat i o takové variantě.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že jednání o koalici by se měla rozběhnout už v sobotu v noci. Začnete vyjednávat ihned?

Nevylučujeme to.

Proběhl už nějaký kontakt?

Ne, zatím ne.

Lídr kandidátky ČSSD Miloslav Ludvík řekl, že na tahu je nyní hnutí ANO...

Tak začneme tam. Ne, skutečně teď nevím, v jakém pořadí to bude, ale určitě budou mezi prvními.

Jednání povedete vy a váš tým. Budete výsledky jednání a vznikající koalici konzultovat i s předsedou hnutí Andrejem Babišem?

Podívejte, ANO je tým. A to je síla toho hnutí. My nemáme univerzálního člověka na jednu věc, ale vždy se radíme společně. A nevylučuji, že se budeme radit i s panem Andrejem Babišem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Serena Williamsová nastoupí v 2. kole v Lexingtonu proti sestře

Serena Williamsová vybojovala na tenisovém turnaji v Lexingtonu postup do druhého kola. Při prvním startu na okruhu WTA od Australian Open zdolala držitelka 23 grandslamových titulů krajanku Bernardu Peraovou po více než dvouhodinovém duelu 4:6, 6:4 a 6:1. O postup do čtvrtfinále si zahraje se svou starší sestrou Venus, která v souboji bývalých světových jedniček vyřadila Viktorii Azarenkovou z Běloruska hladce 6:3, 6:2.

Osmatřicetiletá Serena Williamsová v Lexingtonu zahájila po koronavirové pauze přípravu na US Open. Newyorský grandslam je na programu od 31. srpna a Američanka má v plánu na něm startovat.

Soupeřkou Marie Bouzkové v druhém kole bude Ruska Anna Blinkovová. Té v třetím setu vzdala domácí hráčka Kristie Ahnová.

Tenisový turnaj žen v Lexingtonu v USA (tvrdý povrch, dotace 225.500 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

S. Williamsová (1-USA) - Peraová (USA) 4:6, 6:4, 6:1, Sabalenková (2-Běl.) - Brengleová (USA) 6:1, 6:7 (5:7), 6:2, Putincevová (5-Kaz.) - Tomljanovicová (Austr.) 6:0, 6:4, Džabúrová (8-Tun.) - McNallyová (USA) 6:2, 6:4, V. Williamsová (USA) - Azarenková (Běl.) 6:3, 6:2, Pegulaová (USA) - Zvonarevová (Rus.) 6:1, 5:7, 6:4, Bellisová - Di Lorenzová (obě USA) 6:1, 6:2, Blinkovová (Rus.) - Ahnová (USA) 2:6, 6:4, 3:1 skreč, Teichmannová (Švýc.) - Kalinská (Rus.) 6:2, 7:5, Govorcovová (Běl.) - Matteková-Sandsová (USA) 7:6 (7:4), 6:1, Gauffová - Dolehideová (obě USA) 7:5, 7:5.

Zdroj: ČTK
Další zprávy