Vlivný úředník padl. Kvůli půlmiliardě

Sabina Slonková
12. 5. 2006 15:00
Praha - Aféra se ztracenou půlmiliardou státní konsolidační agentury stála post dalšího vlivného činitele: Náměstka ministryně informatiky. Uvnitř: INFOBOX
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Agentura ČTK s odvoláním na mluvčí ministerstva Kláru Volnou informovala, že náměstek Vladimír Hořejší podal rezignaci.

Hořejší byl členem představenstva firmy IMOB, která je dceřinou společností ČKA. Právě Hořejšího podpis pod zmocněním umožnil manažerovi Janu Šikovi nakládat s penězi této firmy.

S pomocí zmocnění vyvedl Šik peníze do zahraniční. Tvrdí, že proto, aby je zhodnotil. Kde jsou ale peníze nyní, ČKA vůbec netuší.

Obdobné dokumenty mají podepisovat vždy dva členové představenstva. V tomto případě byl jedním Hořejší a druhým samotný Šik.

Hlavy už padaly
i v představenstvu ČKA

Aféra se ztracenou půlmiliardou stála již také post dva vlivné členy ČKA Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána.

 Paroubkův kabinet ve středu vyhověl žádosti ministra financí Bohuslava Sobotky a oba muže z jejich funkcí odvolal. Hampl i Jurán ale jakoukoli vinu za to, že ČKA nyní nemůže ke svým stamilionům, odmítají.

"Postupovali jsme s péčí řádného hospodáře a podle nejlepšího svědomí a vědomí. Jinak nechci rozhodnutí vlády komentovat. Je to její věc, s kým se rozhodne spolupracovat," sdělil Aktuálně.cz Jurán.

Představitelé agentury tvrdí, že Šik jednal na vlastní pěst a nikdo další o jeho plánu neměl tušení. Dozorčí rada, v níž seděli právě Hampl a Jurán, podle dokumentů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, informace o celé transakci vůbec neměla. Šik ji před nimi zamlčel.

Aféra ale ukázala, že konsolidační agentura nemá kontrolu nad penězi některých svých společností. Janu Šikovi stačilo, aby se od představenstva dceřiné firmy agentury IMOB nechal pověřit nakládáním s penězi, a nikdo pak nezaznamenal, co s nimi ve skutečnosti provádí.

Pak už jen stačilo, aby Šik falšoval účetní dokumentaci, kterou předkládal ostatním členům představenstva a dozorčí radě. Šik měl sice uloženo, aby svým kolegům týdně předkládal realizované platby, operace s půlmiliardou do zahraničí se v nich ale nikdy neobjevila.

#reklama

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy