ČKA neví, kam zmizelo půl miliardy korun

Sabina Slonková
3. 5. 2006 16:50
Praha - Konsolidační agentura, která pro stát spravuje nedobytné pohledávky, postrádá půl miliardy korun.
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Jde o peníze, které poslal kvůli zhodnocení na zahraniční účty ředitel dceřinné společnosti státní agentury Jan Šik a kromě něj nyní nikdo neví, kde přesně jsou.

Ze zjištění deníku Aktuálně.cz vyplývá, že celou operaci si ředitel agenturou ovládané akciové společnosti IMOB vyzkoušel už před dvěma lety. Tehdy poslal do zahraničí 500 milionů korun a po 80 dnech se peníze i s úrokem vrátily zpět.

Totéž pak Jan Šik zopakoval i v loňském roce, ovšem tentokrát peníze poslal do Švýcarska. A když se nyní představitelé ČKA začali po půlmiliardě shánět, zjistilo se, že na transakci neexistuje žádná písemná smlouva a reálně hrozí, že stát o půl miliardy přijde.

Odvolaný ředitel vinu necítí

"Upřímně, nevíme, kde ty peníze jsou. Podali jsme už kvůli tomu trestní oznámení pro podvod. Případ bude řešit policie," potvrdil informace Aktuálně.cz předseda dozorčí rady firmy IMOB Pavel Pešek.

Konsolidační agentura i dozorčí rada firmy IMOB tvrdí, že za společnost nese vinu výhradně její ředitel Šik. Ten měl povinnost nechat si celou transakci schválit nejen dalšími členy představenstva, ale i dozorčí radou. Všichni dnes tvrdí, že to byla jeho akce "na vlastní pěst".

Konsolidační agentura už třicetiletého Šika odvolala ze všech funkcí. On sám ale podle svých slov žádnou vinu necítí.

"Jsem v této kauze sám jako poškozený, využili mě," sdělil Šik Aktuálně.cz.

Koho má na mysli, už ale neuvedl. "Nezlobte se, ale nechci se k tomu v tuto chvíli nějak dál vyjadřovat. Bylo by to předčasné," dodal.

Agentura: Bylo to selhání jednotlivce

Ministerstvo financí nicméně nyní prověřuje, zda kromě Šika nenese zodpovědnost za transakci ještě někdo další.

Poté, co celou kauzu zveřejnil deník Aktuálně.cz, uvedlo ministerstvo financí, že Sobotka vládě navrhne odvolání dvou členů představenstva ČKA. A to Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána, kteří agenturu zastupovali v dceřiné společnosti, v níž je podezření na spáchání trestného činu ze strany managementu.

Předseda dozorčí rady firmy IMOB Pešek ale tvrdí, že Šikově akci nešlo zabránit.

Případ zmizelých peněz prověřuje také ministerstvo financí Bohuslava Sobotky.
Případ zmizelých peněz prověřuje také ministerstvo financí Bohuslava Sobotky. | Foto: Ludvík Hradilek

"On obešel veškeré mechanismy a nerespektoval základní pravidla. S nikým věc neprojednal, nekonzultoval. Dozvěděli jsme se o tom skutečně až nyní a fyzicky tomu nešlo zabránit," prohlásil Pešek.

Sám Pešek nicméně na post šéfa dozorčí rady IMOB rezignoval: "Vinu za to sice nenesu, stejně jako další lidé ve společnosti, ale myslím, že je to adekvátní krok."

Možné riziko z vyvedení peněz do zahraničí ovšem neavizoval ani speciální Finanční a analytický útvar ministerstva, který má ze zákona povinnost sledovat podezřelé bankovní operace. Podle zjištění Aktuálně.cz sice transakci útvar zaznamenal, ale nikomu z pracovníků nepřišla podezřelá, a zpětně ji tedy ve firmě IMOB ani v ČKA nikdo neověřoval.

Na podvod se přišlo náhodou

Celý případ vyšel najevo teprve v minulých dnech. Konsolidační agentura finišovala s prodejem své komanditní společnosti Galileho Real, již spravuje právě IMOB.

Teprve při kontrole účetnictví Galilea Real se přišlo na to, že jí chybí 500 milionů, a postupným pátráním se zjistilo, že s těmito penězi manipuloval právě šéf IMOB Šik.

Půl miliardy nejprve převedl na speciálně k tomu vytvořený účet v Komerční bance, odkud peníze obratem putovaly do zahraničí.

Vedení ČKA nyní podniká záchranné kroky, aby peníze dohledalo a pokusilo se je dostat zpět do Česka.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy