Dluží státu půl miliardy. Říká, že vrátí

Sabina Slonková
10. 5. 2006 17:30
Rozhovor - Půlmiliarda korun, již postrádá státní konsolidační agentura, už dávno neleží na účtu švýcarské banky, kam byla loni bez vědomí úřadů vyvedena.
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Podnikatel Miloš Skořepa, k němuž státní stamiliony doputovaly, je investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách. Skořepa nicméně v exkluzivním rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz tvrdí, že peníze státu ohroženy nejsou a vše vrátí.

Ve svém vůbec prvním obsáhlém vyjádření k aféře ČKA pro Aktuálně.cz současně uvedl, že vůbec neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury.

"Já jsem si to vzal jako půjčku od pana Savova, s nímž jsem v minulosti spolupracoval. O tom, že jde o peníze ČKA, jsem neměl tušení. S nikým z agentury jsem o tom nikdy nejednal," tvrdí Skořepa.

A: Vy si od někoho půjčíte půl miliardy a nezajímá vás, co je to za peníze? Poptával jsem na trhu vyšší sumu peněz ke zhodnocení a pan Savov se mi nabídl, že má možnost je pro mě sehnat. Takže jsem si to od něj normálně půjčil.

A: Předpokládám, že na to máte smlouvu o půjčce. To bohužel nemám.

A: Myslíte, že vám někdo uvěří, že si lidé mezi sebou půjčují půl miliardy jen na čestné slovo? Uznávám, že to vypadá divně, ale je to tak. Mělo pak dojít k právnímu vyjasnění, ale už se to nějak nestihlo.

A:Kde ty peníze nyní fyzicky jsou? Jsou stále ve Švýcarsku v bance? Ne, já je investoval do akcií a podílů firem. Nyní to dávám dohromady, abych to mohl konsolidační agentuře vrátit.

A: Vy jste v úterý s ČKA dokonce podepsal uznání dluhu, v tuto chvíli tedy vy jako fyzická osoba a off-shore firma, za niž jednáte, dlužíte státu půl miliardy korun. Skutečně máte jistotu, že jste schopen ty peníze přivést zpět? Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím.

A: Tím myslíte, že pokud vás teď policie zatkne, nebudete schopen z vazby tu půlmiliardu sehnat? Nekupujete si tak trochu svým uznáním závazku a slibem, že vše vrátíte, svobodu? Rozhodně ne. Je fakt, že kdybych byl zatčen, bylo by to pak komplikované, ale já svůj dluh uznávám a splatím.

A: Kdy tedy peníze vrátíte? Předpokládám, že první platba by mohla přijít už v příštím týdnu. Bude záležet na jednáních, které mám koncem tohoto týdne.

A: Za konsolidační agenturu podepsal převod peněz ředitel dceřiné společnosti IMOB Jan Šik. Znáte se? Prvně v životě jsem ho viděl před pár dny, kdy se celý případ řešil v ČKA. Nikdy předtím jsme se nesetkali. Znovu opakuji: nevěděl jsem, že Savov ty peníze získal z konsolidační agentury.

A: Na Jana Šika, vašeho známého Savova i na vás agentura podala trestní oznámení. Už vás policie vyslýchala? Zatím ne, jsem ve spojení jen s lidmi ČKA.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy