Dluží státu půl miliardy. Říká, že vrátí

Sabina Slonková
10. 5. 2006 17:30
Rozhovor - Půlmiliarda korun, již postrádá státní konsolidační agentura, už dávno neleží na účtu švýcarské banky, kam byla loni bez vědomí úřadů vyvedena.
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Podnikatel Miloš Skořepa, k němuž státní stamiliony doputovaly, je investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách. Skořepa nicméně v exkluzivním rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz tvrdí, že peníze státu ohroženy nejsou a vše vrátí.

Ve svém vůbec prvním obsáhlém vyjádření k aféře ČKA pro Aktuálně.cz současně uvedl, že vůbec neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury.

"Já jsem si to vzal jako půjčku od pana Savova, s nímž jsem v minulosti spolupracoval. O tom, že jde o peníze ČKA, jsem neměl tušení. S nikým z agentury jsem o tom nikdy nejednal," tvrdí Skořepa.

A: Vy si od někoho půjčíte půl miliardy a nezajímá vás, co je to za peníze? Poptával jsem na trhu vyšší sumu peněz ke zhodnocení a pan Savov se mi nabídl, že má možnost je pro mě sehnat. Takže jsem si to od něj normálně půjčil.

A: Předpokládám, že na to máte smlouvu o půjčce. To bohužel nemám.

A: Myslíte, že vám někdo uvěří, že si lidé mezi sebou půjčují půl miliardy jen na čestné slovo? Uznávám, že to vypadá divně, ale je to tak. Mělo pak dojít k právnímu vyjasnění, ale už se to nějak nestihlo.

A:Kde ty peníze nyní fyzicky jsou? Jsou stále ve Švýcarsku v bance? Ne, já je investoval do akcií a podílů firem. Nyní to dávám dohromady, abych to mohl konsolidační agentuře vrátit.

A: Vy jste v úterý s ČKA dokonce podepsal uznání dluhu, v tuto chvíli tedy vy jako fyzická osoba a off-shore firma, za niž jednáte, dlužíte státu půl miliardy korun. Skutečně máte jistotu, že jste schopen ty peníze přivést zpět? Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím.

A: Tím myslíte, že pokud vás teď policie zatkne, nebudete schopen z vazby tu půlmiliardu sehnat? Nekupujete si tak trochu svým uznáním závazku a slibem, že vše vrátíte, svobodu? Rozhodně ne. Je fakt, že kdybych byl zatčen, bylo by to pak komplikované, ale já svůj dluh uznávám a splatím.

A: Kdy tedy peníze vrátíte? Předpokládám, že první platba by mohla přijít už v příštím týdnu. Bude záležet na jednáních, které mám koncem tohoto týdne.

A: Za konsolidační agenturu podepsal převod peněz ředitel dceřiné společnosti IMOB Jan Šik. Znáte se? Prvně v životě jsem ho viděl před pár dny, kdy se celý případ řešil v ČKA. Nikdy předtím jsme se nesetkali. Znovu opakuji: nevěděl jsem, že Savov ty peníze získal z konsolidační agentury.

A: Na Jana Šika, vašeho známého Savova i na vás agentura podala trestní oznámení. Už vás policie vyslýchala? Zatím ne, jsem ve spojení jen s lidmi ČKA.

 

Právě se děje

Další zprávy