Vláda se neshodla na novele o adopci registrovanými partnery

Na středečním jednání vlády nebyla novela zákona o registrovaném partnerství schválena, ale ani zamítnuta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaVláda pod vedením Bohuslava Sobotky se na svém středečním zasedání zcela nerozhodla, zda novelu zákona o registrovaném partnerství schválí, či nikoliv. Nově navrhovaná legislativa má umožnit registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku.

Členové vlády však návrh prozatím neschválili. Nicméně ani nezamítli. "Pro negativní stanovisko nebyla podpora, pro kladné byla ještě menší, takže to jde bez stanoviska, které bývá někdy považováno jako souhlas, ale to není potřeba,“ uvedl místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle něj by norma měla prvně projít řádným připomínkovým řízením.

"Je to poslanecký návrh, operuje s věcmi, které je možné řešit podle současných právních norem. Už dnes soudy mohou rozhodnout, aby byly děti svěřeny do péče, je to stejné jako u heterosexuálních párů. Změnu vidíme jako zbytečnou, možná i vygradovanou předvolebně. Ale to není nic proti homosexuálům, ti jsou i členové naší strany. Je to spíš otázka právní,“ řekl Bělobrádek.

Dodal také, že vládní činitelé by měli upřít své síly na důležitější věci, jako je situace v Iráku a Sýrii.

Ani ano, ani ne

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) však s lidoveckým předsedou nesouhlasil. "Já to považuji za obrovské téma. Je to velmi vážná věc a nerad bych to spojoval s předvolební atmosférou. Musíme o tom vážně jednat, ale ne způsobem, jakým se to stalo,“ uvedl.

Zákon o registrovaném partnerství vztahy v rodině, ve které partneři vychovávají společně dítě jednoho z nich, dosud neupravoval. Nebiologický rodič je tak pro dítě zcela cizím člověkem a nemá na něj žádný nárok.

"Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte," uvedla již dříve Radka Maxová (ANO), která novelu ve Sněmovně představila.

O tom, že zákon o registrovaném partnerství lze rozšířit, je však Bělobrádek přesvědčený. "Občanský zákoník umožňoval už před přijetím této normy vyřešit to, o čem registrované partnerství při argumentaci hovořilo.“ Vláda na středečním zasedání však prozatím zaujala neutrální postoj.

V České republice stále roste počet homosexuálních párů, které vychovávají děti. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin přibližně devět set a neustále přibývají.

Po ustanovení registrovaného partnerství je v západních státech možnost adopce dítěte druhým z rodičů běžnou praxí a je dalším krokem k úplnému zrovnoprávnění homosexuálů a heterosexuálů.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí míní, že by měli mít také právo osvojit si děti z dětských domovů a kojeneckých ústavů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polsko vyjádřilo solidaritu USA a vyhostilo tři ruské diplomaty

Polsko vyhostí tři ruské diplomaty, kteří podle něj poškozovali jeho zájmy. S odvoláním na polské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura PAP poté, co si polská diplomacie předvolala ruského velvyslance. Varšava zároveň vyjádřila solidaritu Spojeným státům, které dnes oznámily vyhoštění skupiny ruských diplomatů a nové sankce vůči Rusku. Z Moskvy vzápětí zazněla hněvivá reakce a šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil Polsko za amerického "vazala". Moskva podle něj odpoví recipročně.

"Velvyslanci byla předána diplomatická nóta obsahující sdělení o označení tří pracovníků ambasády Ruské federace ve Varšavě personami non grata. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo porušení podmínek diplomatického statusu uvedenými osobami a provádění činností poškozujících Polskou republiku," uvedlo polské ministerstvo zahraničí.

"Polsko vyjadřuje plnou solidaritu s rozhodnutími přijatými Spojenými státy 15. dubna 2021, která se týkají jejich politiky vůči Rusku," píše se dále v prohlášení polské diplomacie. Rozhodnutí přijatá společně se spojenci jsou podle ní "nejvhodnější reakcí na nepřátelské akce Ruské federace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy