Čechům se otevírá možnost cestovat na občanku i mimo EU

ČTK ČTK
20. 3. 2013 16:30
Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit
Děti by musely mít dětský občanský průkaz.
Děti by musely mít dětský občanský průkaz. | Foto: Jan Langer

Praha - Před občany České republiky se otevírá možnost cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i do zemí mimo Evropskou unii.

Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit. Má to přinést vládní novela zákona o cestovních dokladech, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování bez návrhů změn.

Novelu připravilo ministerstvo vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se však přidávaly další.

Předloha předpokládá, že s používáním občanského průkazu jako cestovního dokladu musí cílová země výslovně souhlasit. Proto by tento způsob cestování měl fungovat na základě dvoustranných mezinárodních smluv nebo na základě jednostranného rozhodnutí států. Děti by musely mít dětský občanský průkaz.

Seznam států, do nichž je možné bez pasu cestovat, bude ministerstvo zahraničí zveřejňovat v případě schválení novely ve Sbírce zákonů.

Policisté mají podle souběžné změny zákona o policii kontrolovat, aby se přes vnější hranice EU nedostal člověk s uloženým zákazem vycestování.

 

Právě se děje

Další zprávy