Vláda schválila zlepšení prevence a léčby závislých na hazardu

ČTK ČTK
9. 11. 2015 16:25
Vláda schválila dokument, který pomůže s prevencí a dopady patologického hraní. Jednou z ambicí jeho autorů je nastartovat léčbu závislosti na hazardním hraní, kterému podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila propadají v Česku statisíce lidí. Vláda si podle premiéra Sobotky slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, která přináší hazardní hraní, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také zvýší společenskou odpovědnost společností provozujících hazardní hry.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vláda v pondělí schválila dokument, který má pomoct s prevencí a odstraňováním dopadů patologického hraní. Akční plán pro oblast hazardního hraní je směřován do příštích tří let, a to jak do léčby závislých, tak kontroly hazardu.

Jednou z ambicí jeho autorů je nastartovat léčbu závislosti na hazardním hraní, kterému podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila propadají v Česku statisíce lidí.

Více informací o rizicích hraní

"Jsme první vládou, která schválila dokument tohoto charakteru," uvedl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda si podle něj slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, která přináší hazardní hraní, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také zvýší společenskou odpovědnost společností provozujících hazardní hry. Připomenul, že vláda se snaží hazard regulovat i prostřednictvím nové legislativy.

Vobořil novinářům sdělil, že lidé, kteří hazardnímu hraní propadají, nyní nevědí, kam a že by si vůbec měli přijít požádat o pomoc. "Neexistuje u nás program prevence a současná realizace opatření není dostatečná," uvedl.

Jak Vobořil podotkl, zákony týkající se závislostí se většinou stočí k tématu výběru daní, akční plán je širší a soustavně se zabývá tím, co se v hazardní oblasti děje, a podniká konkrétní kroky v prevenci a léčbě závislých.

Na boj s následky hazardu jdou miliardy ročně

K oblastem zahrnutým do Akčního plánu patří kromě prevence, poradenství a léčby, také kontrola a zajištění vymáhání práva, koordinace a financování protidrogové politiky pro oblast hazardního hraní a celkové monitorování situace.

Česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá podle studie Psychiatrického centra Praha, jak o ní loni informovaly Lidové noviny, 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací "tvrdého hazardu".

Její tvůrci do ekonomických propočtů převedli nejen státní náklady na léčbu závislých na hazardních hrách, ale i výdaje za vymáhání pohledávek, platbu soudů a policejních zákroků, dokonané sebevraždy či sociální zabezpečování lidí, kteří kvůli závislosti přijdou o práci.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy