Vláda schválila zlepšení prevence a léčby závislých na hazardu

ČTK ČTK
9. 11. 2015 16:25
Vláda schválila dokument, který pomůže s prevencí a dopady patologického hraní. Jednou z ambicí jeho autorů je nastartovat léčbu závislosti na hazardním hraní, kterému podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila propadají v Česku statisíce lidí. Vláda si podle premiéra Sobotky slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, která přináší hazardní hraní, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také zvýší společenskou odpovědnost společností provozujících hazardní hry.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vláda v pondělí schválila dokument, který má pomoct s prevencí a odstraňováním dopadů patologického hraní. Akční plán pro oblast hazardního hraní je směřován do příštích tří let, a to jak do léčby závislých, tak kontroly hazardu.

Jednou z ambicí jeho autorů je nastartovat léčbu závislosti na hazardním hraní, kterému podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila propadají v Česku statisíce lidí.

Více informací o rizicích hraní

"Jsme první vládou, která schválila dokument tohoto charakteru," uvedl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda si podle něj slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, která přináší hazardní hraní, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také zvýší společenskou odpovědnost společností provozujících hazardní hry. Připomenul, že vláda se snaží hazard regulovat i prostřednictvím nové legislativy.

Vobořil novinářům sdělil, že lidé, kteří hazardnímu hraní propadají, nyní nevědí, kam a že by si vůbec měli přijít požádat o pomoc. "Neexistuje u nás program prevence a současná realizace opatření není dostatečná," uvedl.

Jak Vobořil podotkl, zákony týkající se závislostí se většinou stočí k tématu výběru daní, akční plán je širší a soustavně se zabývá tím, co se v hazardní oblasti děje, a podniká konkrétní kroky v prevenci a léčbě závislých.

Na boj s následky hazardu jdou miliardy ročně

K oblastem zahrnutým do Akčního plánu patří kromě prevence, poradenství a léčby, také kontrola a zajištění vymáhání práva, koordinace a financování protidrogové politiky pro oblast hazardního hraní a celkové monitorování situace.

Česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá podle studie Psychiatrického centra Praha, jak o ní loni informovaly Lidové noviny, 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací "tvrdého hazardu".

Její tvůrci do ekonomických propočtů převedli nejen státní náklady na léčbu závislých na hazardních hrách, ale i výdaje za vymáhání pohledávek, platbu soudů a policejních zákroků, dokonané sebevraždy či sociální zabezpečování lidí, kteří kvůli závislosti přijdou o práci.

 

Právě se děje

Další zprávy