Vláda schválila koncepci armády na příštích deset let. Klíčový dokument, říká Stropnický

ČTK ČTK
21. 12. 2015 18:00
Vláda v pondělí schválila koncepci výstavby české armády do roku 2025. Jedná se o důležitý strategický dokument, obrana ho chystala dva roky. Materiál plánuje, kam by měla armáda směřovat a jaké schopnosti by si měla zachovat nebo získat. Počítá s doplněním vojáků i obměnou techniky. Dokument byl schvalován v utajovaném režimu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dlouho očekávaný dokument schválila v pondělí vláda. Koncepce počítá s výstavbou české armády do roku 2025.

Plán bude naplňován ve dvou krocích, takzvaných milnících. První milník se do roku 2020 zaměří na doplnění počtu profesionálních vojáků i aktivních záloh a na náhradu vojenské techniky, která je na konci své životnosti. Armáda si v této době například pořídí nové vrtulníky nebo mobilní radiolokátory. Cílem bude také doplnění munice a dalšího rezervního materiálu.

Druhý milník, plánovaný do konce roku 2025, bude zaměřen hlavně na modernizaci stávající techniky nebo na její obměnu. "Konkrétně se bude jednat například o náhradu bojových vozidel pěchoty (BVP 2), modernizaci letištní infrastruktury či pontonových mostů," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Dva roky příprav

Koncepci připravoval tým specialistů z ministerstva obrany a armády ve spolupráci s bezpečnostní komunitou necelé dva roky, uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Splnili jsme tak důležitý úkol, který si tato vláda stanovila v programovém prohlášení krátce po svém jmenování v únoru 2014," řekl Stropnický.

Pro obranyschopnost České republiky je podle něj dokument klíčový.

"Mojí jednoznačnou prioritou je nyní postupné naplnění koncepce ve všech oblastech, tedy zejména doplnění personálu a materiálu, modernizace sil a posílení významu aktivní zálohy," uvedl ke schválení koncepce náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Předpokládá rovnoměrný rozvoj schopností všech druhů sil tak, aby mohla být vytvořena plně funkční takzvaná úkolová uskupení pro použití v Česku i zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy