Poslanci schválili klíčové armádní zákony. Záložáci budou nově moci na zahraniční mise

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 16. 12. 2015 15:23
Trojici klíčových armádních zákonů ve středu odsouhlasila Poslanecká sněmovna. Ministerstvo obrany a armády si od nich slibuje, že pomůžou přitáhnout tisíce vojáků, kteří nyní ve vojsku chybí. Zatraktivní se i služba v aktivních zálohách, záložáci nově budou moci být vysláni na zahraniční misi. Jako motivace mají sloužit vyšší odměny jak dobrovolným vojákům, tak i kompenzace zaměstnavatelům za to, že svým zaměstnancům umožní účastnit se cvičení. Původně se počítalo s tím, že v branném zákoně budou povinné odvody, ty se nově změnily pouze na dobrovolné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Už od příštího léta budou moci být členové aktivních záloh nasazeni i do zahraničních misí. Poslanci to umožnili schválením zákona, který byl součástí balíčku předloženým ministerstvem obrany. Celkově by se služba v zálohách měla stát atraktivnější, armáda totiž v následujících letech chce počty dobrovolných vojáků zvýšit ze současných dvanácti set na pět tisíc.

I proto se do zákona dostalo navýšení odměny - teď záložáci dostávají šest tisíc ročně, v budoucnu se tato částka zvýší na trojnásobek. Studenti pak v prvním roce dostanou ještě mimořádný šestitisícový příplatek.

Zároveň vzrostou i kompenzace pro zaměstnavatele. Řada příslušníků záložních jednotek má totiž problém s uvolněním z práce na cvičení. Za to by měl stát nově dávat firmám podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého platu.

Zásadní změnou je i to, že záložáci budou moci být po vzoru některých zahraničních armád nasazeni do zahraničních misí. Proti tomu vystupoval zejména sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa, jeho pozměňovací návrh ale Sněmovna odmítla.

"Kdybych uvedla nějaký příklad, na který by zálohy mohly být použity záhy, tak je to třeba mise v Maďarsku, která v tuto chvíli probíhá," nastínila Jana Černochová, která byla jedním z nejhlasitějších příznivců armádního balíčku a posílení záloh. Hlavní slovo v tom, kam budou záložáci vysláni, ale musí mít armáda, dodala.

"Další změnou je o možnost přestoupení k Vojenské zdravotní pojišťovně, která jim nabídne bonusy v podobě různých očkování. V praxi to přinese celou řadu pozitiv. Když se například během povodní někdo nakazil žloutenkou, tak neměl takovou nadstandardní péči," řekla novinářům Černochová.

Právě od schválení potřebných zákonů se odvíjí i další plány vedení armády s aktivními zálohami. Díky souhlasu Sněmovny tak budou moci například postupně vznikat další záložní jednotky - například u 43. výsadkového praporu v Chrudimi nebo v Centru biologické ochrany v Těchoníně.

Součástí balíčku, který ministr obrany Martin Stropnický označil za nejdůležitější dosavadní úkol svého resortu, byla i novela branného zákona. V ní se původně počítalo se zavedením plošných odvodů, od nich ale nakonec obrana ustoupila. Namísto toho bude moci o odvedení požádat každý člověk starší 18 let.

"Kromě aktivních záloh zavádíme i institut takzvaných dobrovolných záloh. Je to cesta, jak dát příležitost těm občanům, kteří se na základě své vlastenecké potřeby přihlásí k registraci a projdou základní výcvik," přiblížil Stropnický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy