Vláda poslala do Vrbětic 47 milionů, zaplatí přesčasy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2015 16:01
Ministra financí o nutnosti uvolnění částky přesvědčila až víkendová návštěva skladů, podle něj jde o "nevídanou katastrofu".
Vybuchlý sklad ve Vrběticích.
Vybuchlý sklad ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Praha - Vláda rozhodla o uvolnění 47 milionů korun na práce v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady munice.

"Byl jsem překvapen tím počtem vojáků a policistů a hasičů, ale je to skutečně nevídaná katastrofa," komentoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) svůj dojem z Vrbětic. O nutnosti dalších financí ho přesvědčila víkendová návštěva místa.

Původně se přitom proti požadavku ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) postavil a požadoval podrobnou analýzu financování.

Peníze na přesčasy

Navýšení o 47 milionů korun v prvním pololetí má jít především na přesčasy policistů a hasičů. Pokrýt má podle Babiše například také náklady na naftu nebo jídlo.

Ministr financí v pondělí vyjádřil přesvědčení, že se odvoz munice z místa urychlí, a náklady by se tak ve druhém pololetí mohly snížit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že vláda je připravena sanační práce financovat i nadále. Zbavit se rizika, které představuje nevybuchlá munice, podle něj může trvat několik měsíců až let.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Úmyslné obecné ohrožení

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální tým policejního prezidia. Na místě pracují také pyrotechnici a policisté z různých krajů.

Vyskladňování areálu začalo 2. února. Trvat by mělo několik měsíců. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400.

Část materiálu je převážena také do skladu v Květné na Svitavsku, který kvůli tomu úřady znovu otevřely.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy