Vláda poslala do Vrbětic 47 milionů, zaplatí přesčasy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2015 16:01
Ministra financí o nutnosti uvolnění částky přesvědčila až víkendová návštěva skladů, podle něj jde o "nevídanou katastrofu".
Vybuchlý sklad ve Vrběticích.
Vybuchlý sklad ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Praha - Vláda rozhodla o uvolnění 47 milionů korun na práce v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady munice.

"Byl jsem překvapen tím počtem vojáků a policistů a hasičů, ale je to skutečně nevídaná katastrofa," komentoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) svůj dojem z Vrbětic. O nutnosti dalších financí ho přesvědčila víkendová návštěva místa.

Původně se přitom proti požadavku ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) postavil a požadoval podrobnou analýzu financování.

Peníze na přesčasy

Navýšení o 47 milionů korun v prvním pololetí má jít především na přesčasy policistů a hasičů. Pokrýt má podle Babiše například také náklady na naftu nebo jídlo.

Ministr financí v pondělí vyjádřil přesvědčení, že se odvoz munice z místa urychlí, a náklady by se tak ve druhém pololetí mohly snížit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že vláda je připravena sanační práce financovat i nadále. Zbavit se rizika, které představuje nevybuchlá munice, podle něj může trvat několik měsíců až let.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Úmyslné obecné ohrožení

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální tým policejního prezidia. Na místě pracují také pyrotechnici a policisté z různých krajů.

Vyskladňování areálu začalo 2. února. Trvat by mělo několik měsíců. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400.

Část materiálu je převážena také do skladu v Květné na Svitavsku, který kvůli tomu úřady znovu otevřely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy