Kulový blesk. Čtyři ředitelé věznic si vymění místa. Šéf té, kde se přiotrávili vězni, povýší

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 18. 2. 2016 18:04
Tuzemské vězeňství čeká velká personální rošáda. Ředitele by v následujících dnech měly změnit hned čtyři věznice. Důvodem je fakt, že se hledalo místo pro Mariana Prokeše, bývalého prvního náměstka ředitele Vězeňské služby, který se teď vrací zpět do funkce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - České vězeňství čeká v dalších dnech po vzoru tuzemské policie rozsáhlá personální rošáda. Čtyři věznice budou mít nového ředitele. Důvodem je, že se hledalo místo pro Mariana Prokeše, bývalého prvního náměstka ředitele Vězeňské služby, který se teď vrací zpět do funkce.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se Prokeš stane ředitelem věznice Jiřice na Nymbursku. Jejího šéfa Petra Suka proto čeká přestup na Pankrác, odkud se bude stěhovat Vladan Havránek do Kynšperku nad Ohří. Tamní ředitel Josef Pšenička se poté přesune do věznice v Pardubicích.

"Výměna, takzvaná 'rotace ředitelů', proběhne v rámci zvyšování praxe, zkušeností a rozšiřování odborné erudice ředitelů věznic. Je to praxe, která je již zavedena i v jiných bezpečnostních sborech," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Marian Prokeš byl propuštěn v době, kdy Vězeňskou službu řídil Ondrášek. Jenže se odvolal a uspěl. "Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Prokešovu odvolání vyhověl s tím, že se jednalo o nezákonné rozhodnutí tehdejšího vedení Vězeňské služby ČR. Marian Prokeš nastupuje od na pozici ředitele Věznice Jiřice," potvrdila Kučerová.

O post nakonec nepřijde ani současný ředitel pardubické věznice Tomáš Kubín, který v poslední době čelil kritice, protože se jedenáct zdejších vězňů přiotrávilo léky. "Plánovaně se stává expertem odboru kontroly Generálního ředitelství Vězeňské služby," uvedla Kučerová.

O personálních změnách se v posledních dnech na poradách dozvěděli pracovníci jednotlivých věznic. Jejich vedení ale rošádu zatím nekomentuje.

"Oficiálně jsme tuto informaci či rozhodnutí z Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky neobdrželi," uvedl mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší. A stejně mluví zástupci také dalších trestnic. "Oficiálně tuto informaci nemám," řekla mluvčí jiřické věznice Hana Prokopová.

Dohnal je opět ředitelem

Ke změnám dochází poté, co se loni v prosinci vrátil do čela Vězeňské služby Petr Dohnal. Ten uspěl u Městského soudu v Praze se svým odvoláním. Naopak o funkci přišel Pavel Ondrášek, který se poté stal bezpečnostním poradcem na Generálním ředitelství cel.

Podobnou personální rošádou na začátku loňského prosince zažila také policie. Ta vyměnila po kauze Vidkun, v níž byl obviněn i náměstek ředitele olomoucké policie, pět policejních ředitelů.

Právě do Olomouce tehdy přešel ředitel ústecké krajské policie Tomáš Landsfeld. Uvolněné místo v Ústí nad Labem obsadil Jaromír Kníže z plzeňského krajského ředitelství, na jeho místo bude ředitel vybrán. Dočasně ho zastupuje náměstek Vratislav Hubka. Změny nastaly i v pražské a jihočeské policii, kde si ředitelské funkce vyměnili Luděk Procházka s Milošem Trojánkem.

Vězeňská služba spravuje 35 věznic, ve kterých je podle posledních statistik uvězněno přes 20 tisíc lidí.

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa o uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy