Vědeckotechnický park v Buštěhradu byl předražený, tvrdí policie. Škodu spočítala na 215 miliónů

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
28. 10. 2016 6:07
Na vědeckotechnický park ve středočeském Buštěhradu se zaměřili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mají totiž podezření, že zde docházelo k úmyslnému předražování nákladů na stavbu a vybavení parku. Policisté škodu spočítali na 215 milionů a začali pro poškození finančních zájmů Evropské unie stíhat dva muže, kterým hrozí až deset let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Buštěhrad – Policisté vyšetřují, jak majitelé vědeckotechnického parku ve středočeském Buštěhradu utráceli stamiliony z evropských dotací. Jsou přesvědčeni, že hlavní aktéři případu úmyslně předražovali náklady na stavbu i vybavení parku. A pak si je chtěli nechat proplatit od ministerstva průmyslu.

Deníku Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili koncem září dva lidi. Prvním je Jiří Mráček, jednatel společnosti Strojírenský a vědeckotechnický park, která v roce 2012 dostala na svůj projekt slíbeno 230 milionů z evropských fondů.

Druhým stíhaným je právník Vladimír Ludvík, který podle policie jako zástupce dodavatelské firmy pomáhal se zakrýváním skutečných nákladů na vybudování parku v areálu bývalé panelárny na okraji Buštěhradu.

Policisté škodu spočítali na 215 milionů a oba muže stíhají pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Pokud kauza dojde až k soudu, můžou dostat až deset let.

Podle ověřených informací Aktuálně.cz spočítala firma Strojírenský a vědeckotechnický park náklady na svůj projekt na 459 milionů, zhruba polovinu měla pokrýt dotace. Podvod se měl odehrát nadvakrát.

Zaprvé při soutěži na firmu, která na více než hektarové ploše postaví haly a udělá další nutné stavební práce. Jednatel firmy Mráček podle policie do zadání zakázky uvedl, že to vše bude stát odhadem 236 milionů, ačkoli věděl, že je cena několikanásobně nadhodnocena. Soutěž vyhrála společnost W Sun, kterou vede druhý obviněný, právník Ludvík. Vysoutěžená cena byla 208 milionů.

"Neposkytuji žádné informace. Na shledanou," položil telefon Ludvík. Jednatel parku Mráček vzkázal esemeskou, že se vyjádří koncem příštího týdne.

V materiálech pro ministerstvo průmyslu, které mělo rozhodnout o vyplacení dotace, pak jednatel Mráček uvedl, že se mu podařilo vybrat stavební firmu mnohem levněji, než čekal. A tedy že si může dovolit nakoupit dražší stroje. Detektivové ale zjistili, že lepší strojní technologii nenakoupil – pouze na papíře zvýšil cenu těch původních, které měl už dříve nakoupené.

"Podle našich závěrů měl žadatel o dotace vědomě předkládat k vyplacení nepravdivé doklady o pořízení strojního vybavení s až pětinásobně nadhodnocenými částkami oproti skutečným pořizovacím cenám. Na této činnosti se měl podílet i dodavatel strojů," uvedl mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej.

Tím dodavatelem strojů byla opět společnost doktora práv Ludvíka, která vyhrála tendr s cenou 187 milionů. Například při pořízení takzvaného portálového obráběcího centra, stroje, který umí zhotovit ocelové výrobky složitých tvarů, to podle policie fungoval takto: jiná společnost ovládaná jednatelem Mráčkem na oko půjčila vědeckotechnickému parku peníze, odtud putovaly do společnosti právníka Ludvíka a pak zase zpět do první firmy, která poskytla půjčku. A podobný kolotoč používal park i při dalších nákupech nebo i při platbách za stavební práce.

Vyšetřovatelé ovšem s pomocí finančních úředníků a informací z bankovních účtů zmapovali, že se jednalo stále o stejné peníze, které se jen dokola přeposílaly. Ačkoli se vše navenek tvářilo, že vědeckotechnický park platí stále za nové a nové stroje nebo za další a další stavební práce. Podle policie se takhle pouze účetně nafukovaly náklady – tak aby majitelé parku dosáhli na co nejvíc dotačních milionů.

Z veřejných zdrojů je možné vyčíst, že devětačtyřicetiletý jednatel parku Mráček mimo jiné obchoduje s ocelí. Jeho kolega z byznysu Ludvík podniká hlavně na Slovensku.

Buštěhradský vědeckotechnický park se otevřel loni. Nabízí podnikatelům a firmám zázemí například v oblasti strojírenství, zpracování odpadů nebo energetiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy