IT zakázky za stovky milionů byly "cinklé". Policie obvinila 27 lidí a dvě firmy

ČTK ČTK
12. 10. 2016 12:09
Policie obvinila sedmadvacet lidí a dvě firmy z podvodu na IT zakázkách za několik set milionů korun. Nesrovnalosti zjistila protikorupční policie v roce 2014 při zátazích, které se odehrávaly například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci, policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr dosavadního senátora Martina Tesaříka (ČSSD).
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc/Ostrava- V souvislosti s kauzou zmanipulovaných zakázek na informační systémy čelí nově obvinění 27 lidí a dvě firmy. Obvinění souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014, který se odehrával například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Obvinění by také mělo souviset s údajným podezřením, že unikaly informace z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý řekl, že trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Obvinění v kauze padlo podruhé, policie původně před rokem obvinila 20 lidí a osm firem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) však některá trestní stíhání v březnu zrušilo.

Hlavní větev podezřelých je vyšetřována jako organizovaná zločinecká skupina. Obvinění se zodpovídají z toho, že různými způsoby v letech 2010 až 2014 ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů, uvedl státní zástupce Brzobohatý. Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

V souvislosti s případem padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účast na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Zátah proběhl v roce 2014 a oddehrával se na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci, policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr dosavadního senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Společnost už dříve veškeré pochybení popřela.

Kauza IT zakázek se probírala také v souvislosti s údajným únikem citlivých informací z vyšetřování. V médiích se v minulosti objevilo podezření, že unikaly z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Šéf policie to odmítl a označil za nesmysl.

 

Právě se děje

Další zprávy