Mimořádná zpráva

Už bylo dost zákazů a příkazů, řekl Klaus na demonstraci. Landa vyzýval k nenásilí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2021 22:02
Na pražském Staroměstském náměstí se v neděli demonstrovalo proti vládním opatřením kvůli šíření koronaviru. Policie odhadla, že na místě byly zhruba dva a půl až tři tisíce lidí. Řada z nich neměla roušky a nedodržovala předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí. Protestovalo se také v Brně, a to za dodržování základních práv a svobod.
Demonstrace Otevřeme Česko na pražském Staroměstském náměstí (10. ledna 2021)
Demonstrace Otevřeme Česko na pražském Staroměstském náměstí (10. ledna 2021) | Foto: ČTK

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy "Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!", "Nejsme ovce", "V pondělí do školy!" či "Stop koronateroru". Někteří přišli i s malými dětmi.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. "Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu," prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček, bývalý politik a poslanec ODS.

"Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!" dodal.

Exprezident Klaus uvedl, že "musí přestat jednosměrný diktát od vlády". "Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy," řekl. "Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné," doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

Mezi dalšími řečníky byl choreograf Petr Zuska nebo herec Michal Suchánek. Potlesk sklidil také zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol. "Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme," uvedl.

V úvodu i závěru demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který nejprve přítomné vyzval k nenásilnému protestu. "My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité," uvedl. "Dvaadvacátého (ledna) končí nouzový stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost," řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Svolavatel demonstrace a předseda strany Svobodní Libor Vondráček řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to "otevření Česka", v krátkodobém to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, jichž se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog.

Organizátoři shromáždění uvádějí, že vláda současnou situaci nezlepšuje, ale zhoršuje. Tvrdí, že se dokážou účinněji chránit sami. Nechtějí nadále respektovat opatření, která podle nich nejenže nefungují, ale zapříčinila "pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti".

Několik lidí policisté zajistili

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků přibližně na 2000, po jejím ukončení svůj odhad zpřesnila na 2500 až 3000 lidí. "V průběhu shromáždění jsme neřešili žádné výrazné porušení veřejného pořádku," řekl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Svolavatele akce policie oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila pro přestupek, podle mluvčího neuposlechl výzvu.

Policisté pak zajistili i dva ze skupiny účastníků, kteří se po skončení demonstrace poprali u Stavovského divadla, a další čtyři kvůli tomu zajistili pro přestupkové jednání, uvedla policie po skončení shromáždění. Na demonstraci dohlíželo dvě stě policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Na místě byli také strážníci.

Premiér Babiš demonstraci odsoudil. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. "Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci," řekl v ČT. 

Janeček za iniciativu Chcípl PES večer napsal, že "hozenou rukavici" přijímají. "Dáme dohromady co nejvíce ochotných a schopných lidí nastoupit do nemocnic na výpomoc," napsal. Doplnil, že stačí jen říci, kam a jací lidé jsou potřeba. Do 12. ledna požaduje přidělení koordinátora ve věcech dobrovolníků v nemocnicích.

Babiš kritizoval také primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé samosprávy.

V Brně demonstrovali za dodržování práv

Několik desítek lidí v neděli demonstrovalo také v Brně. Organizátoři nesouhlasí s oklešťováním lidských práv pod jakoukoliv záminkou, včetně epidemie koronaviru. Při poklidné akci u Janáčkova divadla shromažďovali podpisy za vznik hnutí, které by prosazovalo dodržování základních práv i v různých krizích.

Podle organizátora Martina Ioan Košťála by vláda měla respektovat zásadu přiměřenosti. "Není to protest proti rouškám, proti vakcíně nebo proti něčemu, ale shromáždění lidí, kteří by se chtěli podílet na pozitivní věci," uvedl Košťál.

Současný svět se podle organizátorů shromáždění změnil v "hyperkorektní paranoidní vězení, kde si papaláši dělají, co chtějí, a lidé, kteří jsou přitom zdrojem veškeré moci i produktu ve státě, už nesmí ani dýchat." Společnost je podle nich nyní na vrcholu šikany a despocie, lze však doufat v lepší budoucnost.

Proti vládním koronavirovým opatřením se v neděli vymezilo také brněnské uskupení Slušní lidé. Jeho představitel, boxer Zdeněk Pernica, podal trestní oznámení na vládu a média pro údajné šíření poplašné zprávy a další možné trestné činy. Oznámení zpochybňuje závažnost covidové situace a důvodnost opatření.

V Česku se dosud nákaza covidem potvrdila u 830 tisíc lidí. Přes 13 tisíc lidí zemřelo, v nemocnicích je nyní téměř 7 tisíc lidí, některé už jsou na hraně své kapacity. V počtu zemřelých na počet obyvatel se Česko řadí k nejhorším zemím světa.

Hel: Čekají nás těžké tři měsíce, děje se nedeklarované promořování. Je to nemorální

Skutečný počet mrtvých je kolem 18 tisíc, je to příliš mnoho, toto číslo se bohužel zvýší. Přitom není důvod, proč by to v Česku mělo být tak špatné. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 58 minutami

Izraelská ochranka zastřelila na přechodu na Západním břehu ženu s nožem

Na přechodu na Západním břehu Jordánu byla v sobotu zastřelena mladá Palestinka, která zřejmě plánovala útok s nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prohlášení izraelské policie.

Podle policie 28letá žena dorazila na kontrolní stanoviště Kalandia severně od Jeruzaléma a s nožem v ruce se rozběhla ke strážcům. Ignorovala několik výzev k zastavení, ochranka ji proto zastřelila. Několik amatérských videí, která pořídili Palestinci na přechodu, ukazuje ženu ležící na zemi na izraelské straně přechodu. Podle izraelských médií byla žena údajně v minulosti už za útok nožem vězněna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy