Zavřít hranice s Rakouskem před uprchlíky zvládneme za dvě hodiny, tvrdí policisté

Petr Koděra Petr Koděra
3. 12. 2015 14:26
Policisté, vojáci a celníci dokážou uzavřít českou hranici s Rakouskem, odkud může v budoucnu hrozit největší nápor nelegálních běženců, do dvou hodin. Taková situace by mohla nastat tehdy, pokud by Německo výrazně omezilo vstup do své země z Rakouska, hrozilo by, že uprchlíci budou hromadně hledat cestu na Západ přes Česko. Policie by do akce poslala celkem 860 ozbrojenců, kteří dostanou na starosti jasně vymezené území.
Policisté na hranicích s Rakouskem
Policisté na hranicích s Rakouskem | Foto: ČTK

Praha - Čeští policisté už mají přesný plán, jak spolu s vojáky a celníky uzavřít českou hranici s Rakouskem, odkud může v budoucnu hrozit největší nápor nelegálních běženců. V případě nutnosti se během dvou hodin zapojí do akce 860 ozbrojenců, kteří dostanou na starosti jasně vymezené území.

„Máme operační plán, podle kterého víme, kdo bude hlídat jakou silnici, kdo bude stát na jaké turistické stezce,“ řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na čtvrteční konferenci České asociace bezpečnostních manažerů, kde zástupci ministerstva vnitra, policie, armády, hasičů, vězeňských dozorců a soukromých bezpečnostních firem diskutovali o migraci a bezpečnosti Česka především s ohledem na nedávné teroristické útoky ve Francii.

Ozbrojené složky si ochranu jižní hranice koncem září vyzkoušely přímo v terénu. Po cvičení vznikla zpráva pro vládu, v níž je přesně popsaný postup uzavření rakouské hranice, která měří 464 kilometrů a je na ní dvacet přechodů. Teď stačí jediný pokyn Sobotkova kabinetu.

V jednu chvíli by sloužilo pět set policistů, tři stovky vojáků a šedesát celníků. To kdyby Němci výrazně omezili vstup do své země od rakouských sousedů a uprchlíci by hromadně hledali na Západ cesty přes jižní Čechy nebo Moravu.

Nic nás nepřekvapí

„Už dva měsíce držíme pohotovost. Každý ví, kam má ze své domovské základny přijet, kde se má pohybovat, a je poučen, jak a kdy může použít zbraň,“ řekl Petr Mikulenka, zástupce náčelníka generálního štábu.

Pochvaluje si přitom spolupráci s policií, která nyní na hranicích provádí jen namátkové kontroly. „Vše jsme odladili a dám hlavu na špalek, že jsme dobře připraveni a nemělo by nás nic překvapit,“ dodal Mikulenka.

Podotkl však, že pokud by armáda měla pomoci střežit hranici celého státu, kapacity by jí nestačily. „Při tomto katastrofickém a nejméně chtěném scénáři bychom pak nemohli plnit všechny mezinárodní závazky,“ řekl Mikulenka. Vojáci by tak například nemohli do zahraničních misí, kam je musíme posílat podle mezinárodních dohod.

Více o plánech na uzavření hranic čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy