Umělé oplodnění pro single ženy neprošlo. Mít dítě není základní právo, řekla Chalánková

Poslanci neschválili možnost podstoupit umělé oplodnění bez podpisu partnera. Proti návrhu se postavil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a ostře se proti němu vymezila i poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Mít dítě podle ní nepatří mezi základní lidská práva. "Ta paní se asi úplně zbláznila," reagovala pak na její výrok ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která dříve návrh podporovala.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Možnost uzákonění umělého oplodnění pro ženy bez partnerů vyvolala ve sněmovně bouřlivé diskuse a ostré výroky. Předtím než poslanci návrh smetli ze stolu, se proti němu ozval i ministr Miloslav Ludvík s tím, že jde o citlivé téma a přijetí podobných novinek by měla předcházet celospolečenská debata.

"Metody asistované reprodukce jsou postupy vycházející z neplodnosti ženy, respektive neplodného páru. A mělo by se vždy týkat neplodného páru, protože se domníváme, že stát by měl preferovat možnost úplných rodin," uvedl ministr a poukázal na to, že se mimo manželství v Česku rodí polovina dětí.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková se pak nechala slyšet, že "právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva". "Pokud by byl takový návrh přijat, postupně bychom souhlasili s tím, že člověk má právo na dítě, lidé mají právo na děti. Je to velmi nepříjemné, že to musím takto říci, ale takto se právo na dítě formulovat skutečně nedá. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva při veškeré citlivosti a nešťastné situaci těch párů, které se nemohou svého dítěte dočkat," řekla ve sněmovně Chalánková. A dodala, že dítě naopak na své rodiče právo má.

Proti výroku se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Ta paní se asi úplně zbláznila," řekla serveru iDnes.cz ministryně, která návrh svého spolustraníka podporovala a sama změnu prosazuje od nástupu do své funkce. Připomíná, že se rodí stále méně dětí a stát by měl pomoci každému, kdo se rozhodne dítě mít. Pro Aktuálně.cz už dříve řekla, že to považuje za pomoc ženám, které mají zdravotní problémy či vyšší věk, touží po dítěti, ale zrovna nemají partnera, který by otcovství podepsal. Nárůstu samoživitelek se neobává proto, že jde podle ní vždy o promyšlený a nelehký krok.

Lékaři z výboru byli pro

Návrh neprošel ani přesto, že jej ke schválení doporučil sněmovní zdravotnický výbor, kde zasedá mnoho lékařů. O umělé oplodnění budou moct nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž jej chtějí podstoupit.

Poslanec František Adámek (ČSSD), který návrh na změnu předložil, už dříve řekl, že současnou podmínku dostavit se na kliniku ve dvou považuje za pokryteckou. "Žena si může přivést jakéhokoliv muže, který prohlásí, že je její partner, a dá jí souhlas," popisuje Adámek. Pokud jeho návrh projde, ženy, které nejsou vdané, už souhlas muže nebudou potřebovat. K oplodnění by mohly využít sperma anonymního dárce.

O tom, že dnes ženy zákonnou podmínku obcházejí, mluví i zástupci klinik. Ty nemají možnost kontrolovat, zda je muž podepisující souhlas s oplodněním skutečně pacientčiným partnerem.

"Ženy si našly cestu k dítěti i za současného zákona, situace je ale vede k tomu, aby s sebou přivedly fiktivního partnera, který podepíše žádost. To je zcela zbytečné a nedůstojné a zjevně to jako restrikce ani nefunguje," popisuje Kateřina Veselá, majitelka a ředitelka brněnské kliniky Repromeda. Změna by podle ní pomohla nejen single ženám, ale i lesbickým párům.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy