Poslanci odmítli odškodnění za následky povinného očkování

ČTK ČTK
26. 4. 2017 13:33
Rodiče dětí poškozených povinným očkováním zatím nebudou mít zákonný nárok na odškodnění. Rozhodli o tom poslanci. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík slíbil úpravu předložit až po říjnových volbách. Poslanci rovněž rozhodli o tom, že umělé oplodnění ani nadále nebudou smět podstoupit nesezdané ženy.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním zatím nezískají zákonný nárok na odškodnění od státu. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) slíbil takovou úpravu předložit až po říjnových sněmovních volbách. Sněmovna o tom rozhodla v rámci novely o specifických zdravotních službách, která má mimo jiné zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků.

Uzákonit nárok na odškodnění "za újmu nikoli zanedbatelnou" v souvislosti s povinným očkováním chtěl poslanec TOP 09 a STAN Jan Farský. Argumentoval tím, že ministerstvo takovouto úpravu slíbilo předložit už předloni. Odškodnění za tuto újmu by mělo být podle Farského stanoveno podle zákona o odpovědnosti státu za nesprávný úřední postup a za použití občanského zákoníku. Ministr to odmítl s tím, že "očkování nelze považovat za nesprávný úřední postup".

Ministerstvo přislíbilo uzákonit zodpovědnost státu za poškození zdraví dětí povinným očkováním, jež nezpůsobí chyba lékaře či vadná vakcína. Příslib souvisel s doporučením Nejvyššího soudu na základě případu dívky, která po očkování proti TBC měla těžký zánět kyčelního kloubu. Podle poslance se za poslední léta objevilo 1100 podobných případů.

Poslanci s Ludvíkovým souhlasem naopak na další Farského návrh prodloužili v návaznosti na zdravotní prohlídky z jednoho na dva roky platnost lékařského posudku o zdravotní způsobilosti dítěte, který je potřebný například pro školy v přírodě, letní tábory nebo lyžařské výcviky. Dolní komora naopak odmítla zrušení povinnosti rodičů potvrzovat bezinfekčnost svého potomka před odjezdem na takovéto akce.

Neúspěšné byly poslanecké návrhy, aby umělé oplodnění od anonymního dárce mohly ze zákona podstoupit kromě manželek také nesezdané ženy bez souhlasu partnera. "Je to otázka velmi etická, která potřebuje dlouhodobou diskusi, není to na poslanecký pozměňovací návrh," komentoval to Ludvík. Poukázal ale na to, že mimo manželství se v ČR rodí polovina dětí. O umělé oplodnění budou moci nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž chtějí tuto službu podstoupit.

Zpřísněny nebyly ani podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství nebo snížení hraničního věku ženy na 45 let. Do novely se nedostala ani úprava, která by zakázala donošení dítěte náhradní matkou s výjimkou blízkých příbuzných. Sněmovna pouze upravila v souvislosti s léčbou neplodnosti možnost transplantace dělohy od žijící dárkyně, a to i mezi příbuznými ženami.

Vládní novela, kterou nyní projedná Senát, sníží hranici věku pacienta, u něhož bude možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci, z 25 na 21 let. Do novely se na návrh předsedy zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly (ANO) dostalo zpřísnění kontrol kvality pitné vody ve vodovodech.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 49 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy