Uhlíková daň zdraží v domácnosti topení uhlím i plynem

Pavel Baroch
8. 2. 2012 6:30
Brusel chystá směrnici, česká vláda shání miliardy. Češi zaplatí stokoruny navíc
Také uhlí zatíží uhlíková daň.
Také uhlí zatíží uhlíková daň. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Statisícům domácností, které mají vlastní kotel na uhlí či plyn, v následujících letech topení a vaření znatelně podraží.

Evropská komise se sídlem v Bruselu chystá novou energetickou směrnici, která počítá se zavedením uhlíkové daně na fosilní paliva včetně zmiňovaného uhlí a plynu nebo třeba topného oleje. Unie tak chce diferencovaně zpoplatnit paliva od neekologických až po méně škodlivá vůči životnímu prostředí.

České rodiny by pak odhadem mohly kvůli dani zaplatit o desítky až stovky korun měsíčně navíc - podle ekologického dopadu paliva.

Česká vláda už daň chystá

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič uvedl, že na propočty je ještě brzy, protože nová evropská směrnice není hotová, a není tedy jasné, kolik by se mělo platit za vypouštění oxidu uhličitého, který se spalováním fosilních paliv uvolňuje.

"Odhaduju, že teď na jaře spatří světlo světa aktuální verze směrnice," řekl Aktuálně.cz Minčič.

Česká vláda přitom už loni na podzim zadala úřadu Miroslava Kalouska, aby ve spolupráci s ministerstvy průmyslu a životního prostředí připravil letos návrh na zavedení uhlíkové daně - zatím pouze na topné oleje a pevná paliva, tedy nikoli na plyn.

Foto: Aktuálně.cz

Vláda shání miliardy do rozpočtu

Zadání se ovšem může změnit, což připustil i náměstek Minčič, podle něhož by nemělo smysl připravovat třeba na jeden rok vlastní verzi uhlíkové daně, když v Bruselu vznikají celoevropská pravidla.

"Je rozumné vědět, jak bude nová směrnice vypadat," poznamenal Minčič. Dodal, že rozhodující debaty se zástupci ostatních resortů o podobě návrhu na zavedení uhlíkové daně teprve přijdou.

Nečasova vláda však nechce se zavedením daně příliš otálet, protože díky ní může do státní poklady získat pět, možná i sedm miliard korun. Aktuální úvahy hovoří o tom, že by měla začít platit od roku 2014.

Otázkou je, jestli se uhlíková daň bude vztahovat pouze na uhlí a topné oleje, anebo rovnou i na plyn.

Foto: Ludvík Hradilek

Teplárny chtějí daně pro rodiny

Na zavedení daně na uhlí a plyn pro domácnosti tlačí i vlivné Teplárenské sdružení v čele s bývalým předsedou ODS a expremiérem Mirkem Topolánkem.

Organizace sdružuje velké teplárny v zemi, které se cítí oproti individuálnímu a lokálnímu vytápění poškozeny. Zatímco teplárny už nyní platí ekologickou a emisní daň a od roku 2013 si budou muset kupovat i část povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, malé sídlištní kotelny a domácnosti jsou od těchto poplatků zatím osvobozeny.

Prezident Teplárenského sdružení Topolánek připomněl, že na centrální vytápění jsou připojeny bezmála čtyři miliony lidí v Česku. "Když jsou postihováni jedni, musí být i druzí," řekl Topolánek.

Foto: Ludvík Hradilek

Chalupa uznává nerovnováhu

Tento nerovnovážný stav uznává i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"Zatímco systémy centrálního zásobování teplem jsou zatíženy poplatky a množstvím regulace, domácnosti a lokální zdroje tepla jsou od jakýchkoli daní oproštěny. A to i přesto, že používají stejné palivo - uhlí, plyn, biomasu," sdělil Aktuálně.cz Chalupa.

Dodal, že o výši sazby za tunu oxidu uhličitého se teprve bude diskutovat. Podle Teplárenského sdružení by jen zrušením daňového zvýhodnění plynu pro domácnosti a domovní kotelny získala státní pokladna navíc miliardu korun.

Od 82 do 216 korun navíc

Teplárenské sdružení už si ovšem vlastní modelový propočet udělalo. Vychází z toho, že by jedna emisní povolenka (tuna oxidu uhličitého) stála 10 euro a kurz by byl 25 korun. Do svého výpočtu započetla i plánované zvýšení DPH.

Foto: Reuters

V takovém případě by rodinný dům, který topí a ohřívá vodu v kotli na uhlí, zaplatil v průměru o 216 korun více. Rodinný dům, který používá k topení, ohřívání vody a vaření plyn, by zaplatil o 107 korun navíc.

Pokud by se ovšem zároveň zrušilo osvobození od ekologické daně pro domácnosti, cena by ještě poskočila o dalších 56 korun.

Jedna domácnost v bytovém domě, který má vlastní lokální plynovou kotelnu, by po zavedení uhlíkové daně a zrušení osvobození od ekologické daně zaplatila navíc 82 korun měsíčně.

Slováci daňové zvýhodnění z části zrušili

Plynárenské sdružení uvedlo, že zdanění zemního plynu pro domácnosti patří v Česku dlouhodobě k nejnižším v Evropě, v prvním pololetí loňského roku bylo o téměř třetinu nižší než průměr Evropské unie.

Od ledna letošního roku zrušilo Slovensko daňové zvýhodnění na lokální plynové kotelny. Od ekologické daně jsou osvobozeny pouze domácí plynové kotle a plyn určený k vaření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy