Učitelé mění životy žáků. Česko hledá nejlepšího pedagoga, musí být nadšenec

Domácí Domácí
26. 1. 2021 18:33
České národní kolo soutěže Global Teacher Prize hledá učitele, který se kromě kvalitní výuky může pochlubit individuálním přístupem k žákům, inovativní výukou a zapojením do mimoškolních aktivit a do odborné komunity. Ukazuje také, jak jeho laureáti z minulých ročníků dokázali změnit život svých žáků.
Podívejte se na video ceny Global ČR Teacher Prize 2021. Ukazuje, jak předešlí vítězové dokázali nadchnout své studenty. | Video: gtpcr.cz

Učitelé mění životy žáků. S takovým mottem startuje nový ročník ankety o nejlepšího českého učitele Global Teacher Prize Czech Republic. Na třech příbězích ukazuje, jak dokázali tři laureáti minulých ročníků ovlivnit život svých žáků.

Cílem národního kola mezinárodní ceny je ukázat na inspirativní české pedagogy a zvýšit prestiž učitelského povolání. Sleduje především kvalitu pedagogické práce, individuální přístup k žákům, inovativní výuku a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a do odborné komunity. Odborná porota také posoudí jejich práci na hodinách.

Pedagogy ze základních i středních škol může nominovat kdokoliv do 28. února 2021 na webu soutěže. Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 10. června v prostorách Senátu.

"Naším cíle je, aby cena pomohla nejen ve vytipování, podpoře a ocenění inspirativní učitelů. Doufáme, že takto získaný odborný kredit posílí jejich učitelskou pozici a sebevědomí," vysvětluje koordinátorka cen Hana Matoušů. 

Hrdiny letošního spotu soutěže jsou vítězové posledních dvou ročníků Václav Fiala a Tomáš Chrobák a loni stříbrná Štěpánka Baierlová a jejich žáci, s nimiž je pojí reální příběhy. Chemikář Václav Fiala získal pro svůj předmět malířku Helenu Čadovou, když jí ukázal, že míchání a ředění barev či konzervace obrazu není nic jiného než chemie a dokázal si ji získat na svou stranu.

Matikář Tomáš Chrobák zapojil třídního youtubera Štěpána Moryse, aby mu pomohl popularizovat matematiku Hejného metodou. Z dvaceti lidí, které dříve sledovali Štěpánovy videopokusy, rázem byly tisíce.

Štěpánka Baierlová zase dokázala nadchnout pro robotiku svou žačku na víceletém gymnáziu v Sušici Jitku Hodnou. Jitka přitom ze začátku patřila ke studentům, které informatika vůbec nezajímala. Nakonec se svou učitelkou úspěšně absolvovala nespočet soutěží a s roboty se podívaly i do Ameriky. Dnes Jitka studuje kybernetiku a robotiku na ČVUT a živí se jako vývojářka robotů.

"V loňském roce jsme pro finalisty poprvé uspořádali letní školu, kde měli možnost se lépe seznámit, inspirovat se navzájem a navázat spolupráci. To se nám osvědčilo, tak se už těšíme na letošní pokračování," dodává Hana Matoušů. Vítěz národního kola postoupí do mezinárodního klání Global Teacher Prize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy