Tři roky čekání. Vrchní soud rozhoduje, zda šéfúčetní Central Group obral stát o 200 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2016 12:14
Jeden z nejsledovanějších daňových úniků posledních let začäl v pátek projednávat Vrchní soud v Praze. Rozhoduje, zda potvrdí osm a půl roku vězení pro někdejšího finančního ředitele společnosti Central Group Aleše Novotného za krácení daní ve výši téměř 200 milionů korun. Novotný se hájí tím, že je jen oběť konkurenčního boje mezi jeho mateřskou firmou a skupinou Natland. Než přitom případ doputoval k vrchnímu soudu, trvalo to celé tři roky.
Aleš Novotný
Aleš Novotný | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tři roky a tři měsíce čekal bývalý finanční ředitel stavební společnosti Central Group Aleš Novotný na potvrzení, zda skončí na osm a půl roku ve vězení. Tak dlouho totiž trvalo Vrchnímu soudu v Praze, než nařídil odvolací jednání v jeho případu. Novotný spolu s dalšími třemi obviněnými podle prvoinstančního soudu okradli stát o 163 milionů korun na daních. A únik dalších 20 milionů korun připravovali. Proces začal dnes.

Verdikt, který čtveřici mužů posílá do vězení dohromady na 28 let, vynesla soudkyně Městského soudu v Praze Silvie Slepičková v červenci 2013. Jen samotné sepsání a rozeslání rozsudku jí ale trvalo takřka rok a půl. Ač je běžná lhůta na sepsání verdiktu dva měsíce, podle městského soudu to ale u tak složitého případu nebylo nepřiměřeně dlouho.

"Byl to velmi náročný případ, rozsudek má 650 stran a ještě velmi malým písmem, celý spis má desetitisíce stran," poukázala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. I s odvoláními pak dostal vrchní soud případ na stůl až loni v červnu. A ani podle jeho mluvčího Jana Fořta není 16 měsíců k přípravě jednání přehnaná doba.

"Odvolali se všichni čtyři obžalovaní i státní zástupce. Spis má 18 676 stran a odvolání jednoho z obžalovaných má 120 stran a tři doplňky," vypočítal Fořt. Problém je podle něj i v tom, že jde o složitou daňovou problematiku, na kterou se na vrchním soudě specializuje jediný senát.

Provize pět procent

Případ ale není zdaleka tak jednoznačný a je kolem něj velké množství otázek. Hlavní je ta, zda Novotného stíhání není důsledek ostrého konkurenčního boje.

Policie zatkla šéfúčetního Central Group v září 2010 a ten strávil plné tři roky ve vazbě. Policii i soudu usnadnil práci jeden z obviněných, bývalý majitel tiskáren H.Q.Print a Duosprint Luděk Jůza, který vše přiznal a poté s policií spolupracoval. Nakonec sám dostal šest a půl roku vězení.

Jůza si podle svého přiznání z peněz, které mu Novotný proplatil na falešné faktury, nechával zhruba pět procent a zbytek mu vracel zpět.

Novotný – nyní pracuje pro jednu zemědělskou společnost – se před jednáním odvolacího soudu o případu nechce bavit. Ale podle svého advokáta Libora Kapalína trvá na své nevině.

Konkurenční boj, ne podvod!

"Podstatou trestního stíhání mého klienta není zkrácení daně, ale spor mezi Central Group a skupinou Natland, když mezi nimi došlo k rozporu v hodnotě několika miliard korun," podtrhl Kapalín. A podle něj mělo vykonstruované obvinění přimět Novotného, aby "položil" svoji mateřskou firmu. A poukazuje i na to, že korunní svědek Jůza měl velmi blízké vazby na Natland. Právě Novotného odvolání má 120 stran a k tomu 1000 stran příloh.

Tím,  že šlo o vykonstruované obvinění, za kterým stála skupina Natland, se hájil Novotný již před prvoinstnačním soudem. Firma Natland podle něj uplatila policisty, kteří případ vyšetřují. A bránil se také tím, že podepisoval až stovky faktur denně, takže nebylo v jeho silách vše uhlídat – to prý měli jeho podřízení. Sám Natland takové obvinění opakovaně odmítl.

"Klient se ničeho nezákonného nedopustil. Plnění dodavatelů, která byla zařazena do nákladů společnosti Central Group, nebyla fiktivní, ale skutečná a někteří dodavatelé bez vědomí klienta krátili daň až na úrovni svých společností bez vědomí klienta a společnosti Central Group," dodal Kapalín.

Šetřila to inspekce

Přinejmenším zpočátku stála za Novotným i jeho tehdejší firma. Právě Central Group (byť ji podle žaloby podvodníci ošidili o miliardu korun) se už před dvěma lety pokusila postup vyšetřovatelů a dozorujícího státního zástupce znevěrohodnit. Firma podala na vyšetřovatele na vrchním státním zastupitelství stížnost, v níž upozorňovala, že důkazy proti Novotnému byly zřejmě vyrobeny účelově, s pomocí falešných důkazů. A za úplatu.

Na podnět Central Group opakovaně prošetřovala postup svých lidí v tomto případě Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádné chyby v práci vyšetřovatelů ale nenašla a podezření z úplatkářství smetla ze stolu.

Po dobu, co byl Novotný ve vazbě, podporoval šéf Central Group Dušan Kunovský finančně jeho rodinu. Nyní se již firma k případu nechce vracet. "Od zahájení této kauzy v roce 2010 uplynulo víc než šest let a Central Group je už nyní ve zcela jiné situaci. Řešíme dnes jiné záležitosti," uvedla mluvčí Marcela Fialková.

Nedostali nic, ještě dál platili

Firma byla podle ní jednoznačně poškozeným, ne viníkem. Firma podle ní kvůli kauze musela zaplatit ještě další desítky milionů.

"Hned v počátku jsme udělali forenzní audit a důkladně prověřili všechny faktury, policií označované jako sporné. Na základě auditu jsme část z nich dodanili částkou blížící se 90 milionům korun," uvedla Fialková. A zdůraznila, že to nebylo proto, že by byly falešné, ale pouze z opatrnosti, protože k těmto fakturám neměli dostatečné doklady.

Central Group se prý – jak radila soudkyně – pokusil i zpět vymoci neoprávněně vyplacené peníze. "Vymáhali jsme vzniklou škodu v rámci občanskoprávního řízení. Ale bezvýsledně, tyto firmy totiž skončily v likvidaci," dodala Fialková.

Odvolací proces je nařízen do konce příštího týdne. Rozsudek plánuje soudce Jiří Hnilica vynést v pátek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy