Tři roky čekání. Vrchní soud rozhoduje, zda šéfúčetní Central Group obral stát o 200 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2016 12:14
Jeden z nejsledovanějších daňových úniků posledních let začäl v pátek projednávat Vrchní soud v Praze. Rozhoduje, zda potvrdí osm a půl roku vězení pro někdejšího finančního ředitele společnosti Central Group Aleše Novotného za krácení daní ve výši téměř 200 milionů korun. Novotný se hájí tím, že je jen oběť konkurenčního boje mezi jeho mateřskou firmou a skupinou Natland. Než přitom případ doputoval k vrchnímu soudu, trvalo to celé tři roky.
Aleš Novotný
Aleš Novotný | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tři roky a tři měsíce čekal bývalý finanční ředitel stavební společnosti Central Group Aleš Novotný na potvrzení, zda skončí na osm a půl roku ve vězení. Tak dlouho totiž trvalo Vrchnímu soudu v Praze, než nařídil odvolací jednání v jeho případu. Novotný spolu s dalšími třemi obviněnými podle prvoinstančního soudu okradli stát o 163 milionů korun na daních. A únik dalších 20 milionů korun připravovali. Proces začal dnes.

Verdikt, který čtveřici mužů posílá do vězení dohromady na 28 let, vynesla soudkyně Městského soudu v Praze Silvie Slepičková v červenci 2013. Jen samotné sepsání a rozeslání rozsudku jí ale trvalo takřka rok a půl. Ač je běžná lhůta na sepsání verdiktu dva měsíce, podle městského soudu to ale u tak složitého případu nebylo nepřiměřeně dlouho.

"Byl to velmi náročný případ, rozsudek má 650 stran a ještě velmi malým písmem, celý spis má desetitisíce stran," poukázala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. I s odvoláními pak dostal vrchní soud případ na stůl až loni v červnu. A ani podle jeho mluvčího Jana Fořta není 16 měsíců k přípravě jednání přehnaná doba.

"Odvolali se všichni čtyři obžalovaní i státní zástupce. Spis má 18 676 stran a odvolání jednoho z obžalovaných má 120 stran a tři doplňky," vypočítal Fořt. Problém je podle něj i v tom, že jde o složitou daňovou problematiku, na kterou se na vrchním soudě specializuje jediný senát.

Provize pět procent

Případ ale není zdaleka tak jednoznačný a je kolem něj velké množství otázek. Hlavní je ta, zda Novotného stíhání není důsledek ostrého konkurenčního boje.

Policie zatkla šéfúčetního Central Group v září 2010 a ten strávil plné tři roky ve vazbě. Policii i soudu usnadnil práci jeden z obviněných, bývalý majitel tiskáren H.Q.Print a Duosprint Luděk Jůza, který vše přiznal a poté s policií spolupracoval. Nakonec sám dostal šest a půl roku vězení.

Jůza si podle svého přiznání z peněz, které mu Novotný proplatil na falešné faktury, nechával zhruba pět procent a zbytek mu vracel zpět.

Novotný – nyní pracuje pro jednu zemědělskou společnost – se před jednáním odvolacího soudu o případu nechce bavit. Ale podle svého advokáta Libora Kapalína trvá na své nevině.

Konkurenční boj, ne podvod!

"Podstatou trestního stíhání mého klienta není zkrácení daně, ale spor mezi Central Group a skupinou Natland, když mezi nimi došlo k rozporu v hodnotě několika miliard korun," podtrhl Kapalín. A podle něj mělo vykonstruované obvinění přimět Novotného, aby "položil" svoji mateřskou firmu. A poukazuje i na to, že korunní svědek Jůza měl velmi blízké vazby na Natland. Právě Novotného odvolání má 120 stran a k tomu 1000 stran příloh.

Tím,  že šlo o vykonstruované obvinění, za kterým stála skupina Natland, se hájil Novotný již před prvoinstnačním soudem. Firma Natland podle něj uplatila policisty, kteří případ vyšetřují. A bránil se také tím, že podepisoval až stovky faktur denně, takže nebylo v jeho silách vše uhlídat – to prý měli jeho podřízení. Sám Natland takové obvinění opakovaně odmítl.

"Klient se ničeho nezákonného nedopustil. Plnění dodavatelů, která byla zařazena do nákladů společnosti Central Group, nebyla fiktivní, ale skutečná a někteří dodavatelé bez vědomí klienta krátili daň až na úrovni svých společností bez vědomí klienta a společnosti Central Group," dodal Kapalín.

Šetřila to inspekce

Přinejmenším zpočátku stála za Novotným i jeho tehdejší firma. Právě Central Group (byť ji podle žaloby podvodníci ošidili o miliardu korun) se už před dvěma lety pokusila postup vyšetřovatelů a dozorujícího státního zástupce znevěrohodnit. Firma podala na vyšetřovatele na vrchním státním zastupitelství stížnost, v níž upozorňovala, že důkazy proti Novotnému byly zřejmě vyrobeny účelově, s pomocí falešných důkazů. A za úplatu.

Na podnět Central Group opakovaně prošetřovala postup svých lidí v tomto případě Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádné chyby v práci vyšetřovatelů ale nenašla a podezření z úplatkářství smetla ze stolu.

Po dobu, co byl Novotný ve vazbě, podporoval šéf Central Group Dušan Kunovský finančně jeho rodinu. Nyní se již firma k případu nechce vracet. "Od zahájení této kauzy v roce 2010 uplynulo víc než šest let a Central Group je už nyní ve zcela jiné situaci. Řešíme dnes jiné záležitosti," uvedla mluvčí Marcela Fialková.

Nedostali nic, ještě dál platili

Firma byla podle ní jednoznačně poškozeným, ne viníkem. Firma podle ní kvůli kauze musela zaplatit ještě další desítky milionů.

"Hned v počátku jsme udělali forenzní audit a důkladně prověřili všechny faktury, policií označované jako sporné. Na základě auditu jsme část z nich dodanili částkou blížící se 90 milionům korun," uvedla Fialková. A zdůraznila, že to nebylo proto, že by byly falešné, ale pouze z opatrnosti, protože k těmto fakturám neměli dostatečné doklady.

Central Group se prý – jak radila soudkyně – pokusil i zpět vymoci neoprávněně vyplacené peníze. "Vymáhali jsme vzniklou škodu v rámci občanskoprávního řízení. Ale bezvýsledně, tyto firmy totiž skončily v likvidaci," dodala Fialková.

Odvolací proces je nařízen do konce příštího týdne. Rozsudek plánuje soudce Jiří Hnilica vynést v pátek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy