Místopředseda soukromníků krátil daně s pašeráky cigaret. Soud mu neuvěřil, že vyvážel fotbalisty

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 6. 2016 12:02
Místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek je jedním z hlasitých kritiků elektronické evidence tržeb (EET), která má omezit daňové úniky. Sám přitom krátil daně a soud jej poslal na tři roky podmíněně do vězení. Navíc to je už šestý Baránkův pravomocný rozsudek. Baránkovi spolustraníci o jeho prohřešku nevěděli. Například pro bývalého pražského primátora Jana Koukala, který má v senátních volbách kandidovat s podporou soukromníků, je místopředsedův trest překážkou. "Nechci předstoupit před voliče s tím, že jsem podporován stranou, kde ve vedení je takový problém," řekl.
Rudolf Baránek (vpravo) spolu s předsedou Strany soukromníků Petrem Bajerem
Rudolf Baránek (vpravo) spolu s předsedou Strany soukromníků Petrem Bajerem | Foto: ČTK

Praha - Heslem svého volebního lídra Ivo Valenty, že "každý správný chlap má mít nějaký škraloup", se zřejmě řídí i další představitelé Strany soukromníků České republiky. Senátor a majitel hazardní společnosti Synot škraloupem mínil své pravomocné odsouzení za korupci ve fotbale. Teď ovšem vyšlo najevo, že pravomocný trest dostal i druhý muž strany - první místopředseda Rudolf Baránek.

Baránkovi Vrchní soud v Praze před necelými dvěma měsíci potvrdil tříletý podmíněný trest vězení, pro změnu za daňový podvod. Byl členem skupiny, která do Česka pašovala falešné cigarety a prodávala je zde bez daně. Stát přišel o 5,2 milionu korun, o další více než dva miliony pak skupina připravila výrobce cigaret Marlboro, firmu Philip Morris.

Rudolf Baránek

Rudolf Baránek (*1950) hned po revoluci zakládal Sdružení podnikatelů ČR a také Stranu podnikatelů, živnostníků a rolníků, které do roku 1996 i řídil. Současně také vlastnil fotbalový klub Tatran Poštorná, který v roce 2004 zkrachoval. Nejvíce se "proslavil" poté, co v roce 1996 zakázal Romům vstup do svého hotelu Terezka v Břeclavi. Do počátku června 2016 byl místopředsedou Strany soukromníků ČR; rezignoval poté, co deník Aktuálně.cz upozornil, že mu soud v dubnu 2016 potvrdil tříletou podmínku za krácení daní. Byl to již jeho šestý trest.

Nejde přitom o první Baránkův trest. V rejstříku má i s tímto již celkem šest záznamů - kromě jiného opět krácení daní, zkreslování hospodaření či porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Paradoxní přitom je, že jedním z hlavních Baránkových témat je boj proti elektronické evidenci tržeb (EET), která má omezit daňové úniky - především takové, na jakých se podílel on sám. "Ty věci nemůžete spojovat," reaguje Baránek s tím, že je do případu pašovaných cigaret zapleten omylem. Policie i soud prý pouze špatně vyhodnotily odposlechy, které na něj byly nasazeny.

Tady je kriminalizován už každý

Byť verdikt padl již před rokem - a v polovině dubna jej potvrdil vrchní soud - Baránek o něm své kolegy ve straně neinformoval. Pouze předsedovi strany Petru Bajerovi to oznámil v úterý večer poté, co se o případ začaly zajímat Aktuálně.cz a Hospodářské noviny. "Je to pro mě nová informace. Dozvěděl jsem se to od něj včera, zvažujeme, jak budeme postupovat," řekl Bajer.

Emotivní reakci pak vyvolal dotaz, zda je pro stranu dobré, že už druhý člověk z jejího vedení byl pravomocně odsouzen. "V tomto státě je kriminalizován skoro každý, kdo se samostatně projevuje a podniká," rozčílil se Bajer.

Může-li být Ivo Valenta i se škraloupem z korupční aféry senátorem, proč by Ivan Horník nemohl dělat ředitele ve Slavii? Mohl. Jen se lidem bude obtížněji sugerovat příběh o zázraku, co všechny smrtihlavy proměnil v kouzelné motýly plné dobra a lásky.

Luděk Mádl

Sám Baránek je přitom nejviditelnějším představitelem strany a minulý týden například slavnostně představoval kandidáty soukromníků do podzimních senátních voleb. Mezi nimi má být například bývalý pražský primátor Jan Koukal, hudebník Felix Slováček či předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda.

"Sám nyní podnikám, mám rodinnou firmu a vnímám ty každodenní trable a omezení, které podnikatelé mají. Tak jsem jim chtěl pomoci, aby za ně někdo mluvil," vysvětlil spojenectví se soukromníky Koukal. Poté, co se dozvěděl o Baránkově odsouzení, ale od jejich podpory couvá.

"Nechci předstoupit před voliče s tím, že jsem podporován stranou, kde ve vedení je takový problém," řekl na adresu Baránka. "Přestože jsme spolu často komunikovali, neřekl mi, že má takový problém," dodal. K Valentovi je už ale smířlivější. "Byl jsem deset let pryč a ten jeho prohřešek neznám. Navíc není přímo členem strany," dodal.

Danda, který je současně místopředsedou soukromníků, přijal informace o Baránkově odsouzení rozpačitě. Připouští, že dva pravomocně odsouzení lidé ve vedení strany soukromníkům moc neprospívají. "Ale co mohu dělat?" krčí rameny s tím, že musí držet stranickou disciplínu.

Kolik se vejde fotbalistů do auta?

Policie na Baránka narazila na přelomu let 2009 a 2010, kdy v rámci jiného vyšetřování odposlouchávala jeho známého. A odposlechy poté rozšířila i na Baránka a několik dalších lidí.

Po zhruba dvou měsících pak vše vyvrcholilo zatýkáním, při němž policie zadržela pět lidí včetně Baránka a zabavila kamion s dvěma miliony cigaret značky Marlboro.

Jako hlavní důkaz byly u soudu odposlechy, kde se skupina o obchodu domlouvala - ovšem cigarety v nich označovala pojmem fotbalisti. Sám Baránek tvrdí, že se skutečně o fotbalisty jednalo. V minulosti prý zprostředkoval pobyt českého fotbalisty Jana Hubky v Saigonu, a tak se na něj obrátil Vietnamec přezdívaný Ivan a chtěl dodat další. "Proběhlo velké množství telefonátů, kde jsme se o tom bavili," říká Baránek.

Soud ale jeho argumentaci, že šlo o skutečné fotbalisty a domlouval jejich "vývoz" do Vietnamu, neuvěřil. Podle něj byl Baránek zprostředkovatel mezi dovozci cigaret a vietnamským obchodníkem, pro kterého byly určeny. A sám se některých schůzek účastnil. Soud poukázal také na hovory, kdy Baránek sám požadoval "pár ukázek fotbalistů" či s jedním z obžalovaných řešil, zda se všichni "fotbalisti" vejdou do auta.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy