Trestní oznámení na ministra. Na policii musí Svoboda

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 7. 2008 12:58
Ministr se soudí s charitami o dům za desítky milionů
Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz
Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Další z ministrů vlády čelí trestnímu oznámení. Na policii bude muset šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda.

Vyostřil se tak dlouhodobý spor o dědictví lukrativního domu v Praze mezi Svobodou a charitativními organizacemi.

Z pomluvy a křivého svědectví viní ministra manželé Kopečtí, které Svoboda před soudem obvinil, že výhrůžkami donutili Marii Kaprálkovou ke změně své poslední vůle, která byla původně napsána ve Svobodův prospěch. Svoboda tak přišel o činžovní dům v hodnotě několika desítek milionů korun. Získaly ho charitativní organizace.

Svoboda napadl závěť u pražského soudu, který právě spor projednává.

Rozhodnutí podat trestní oznámení zaznělo poprvé dnes na chodbě soudu, jen několik okamžiků poté, co ministr vypovídal.

"Poškodil pověst mých klientů u nás i jejich mezinárodní renomé," řekla právní zástupkyně manželů Helena Kubecová. Alois a Božena Kopečtí působili totiž v osmdesátých letech jako lékaři v Libyi. "Paní Kopecká také pečovala o nakažené tyfem při epidemii v Terezíně. To vše můžeme doložit. Nechápu, že někdo může kvůli penězům něco takového o těchto lidech říci," dodala advokátka na adresu Svobody.

Ten si ovšem za svými výroky stojí. "Není pravda, že mi jde o peníze. Já dům protistraně přeju, pokud tady vyhraje. Chci ale, aby byla naplněna skutečná vůle paní Kaprálkové," řekl.

Podle něj je zarážející i to, že Kopečtí ostatky své přítelkyně čtyři roky po její smrti stále nepohřbili. Manželé to vysvětlují tak, že hrobka je součástí závěti a nemohou s ní nakládat, dokud se dědictví nevyřeší.

O co ve sporu jde?

Ministr Svoboda se u Obvodního soudu pro Prahu 6 žalobou domáhá zmíněného domu, který mu na začátku devadesátých let odkázala rodinná přítelkyně Svobodových Marie Kaprálková. Měla to být odměna za to, že jí právník Svoboda pomohl, aby v restituci získala tři domy. Ty dnes mají hodnotu desítek, možná i stovek milionů korun.

Kaprálková ale v roce 2004 sepsala závěť novou, ve které na Svobodu pamatovala jen s milionem na vkladní knížce. Nemovitosti odkázala charitativním organizacím - Domovu Svaté Rodiny a Jedličkovu ústavu.

Pokud by ministr soud prohrál, Kopečtí si tím finančně příliš nepomohou, na rozdíl od nadací. Marie Kaprálková jim totiž nedlouho před svou smrtí prodala dům na pražské Hanspaulce za tři sta tisíc korun. Ten Kopeckým bude patřit bez ohledu na výsledek sporu.

Tato kupní smlouva byla podepsána ve stejný den jako závěť - podle Svobody v době, kdy už nebyla Kaprálková duševně zdravá, čehož měli údajně Kopečtí využít.

Ti zase tvrdí, že mysl Kaprálkové byla naprosto v pořádku. "Pan Svoboda se jí prostě přestal líbit. Změnila na něj názor," řekl Alois Kopecký. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy