Tragické prázdniny: Na silnicích zemřelo už 149 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2015 19:37
Obětí je o 17 víc než loni. V červenci při nehodách v Česku zahynulo 83 lidí a dalších 66 zatím v srpnu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích už 149 lidí. Obětí je o 17 víc než loni, kdy přišlo za prázdniny o život 132 lidí. Nejtragičtějším dnem prázdnin i celého roku zůstává 23. červenec, kdy při dopravních nehodách zemřelo deset lidí.

V červenci na silnicích v Česku zahynulo 83 lidí a dalších 66 zatím v srpnu. Ve druhém prázdninovém měsíci je dosud nejhorším dnem 14. srpen se sedmi oběťmi na životech.

Podle dopravní policie se na negativní bilanci mohlo projevit dlouhotrvající horké a slunečné počasí, které způsobilo únavu a nepozornost řidičů. O prázdninách se navíc na komunikacích pohybuje větší počet motocyklistů, cyklistů i chodců.

Zatím poslední smrtelná nehoda se stala v noci na dnešek na Žďársku, při níž zemřel řidič a pět dalších lidí se těžce zranilo.

Nápor na konci prázdnin

Policie se tradičně chystá na závěr prázdnin, kdy kvůli hromadnému návratu lidí domů posiluje hlídky na hlavních či nebezpečných komunikacích. "Každoročně zvyšujeme ke konci prázdnin dohled nad silnicemi. Nasazujeme jak příslušníky dopravní, tak pořádkové policie," řekl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Podle něj ale poslední víkend před koncem prázdnin nakonec výrazné komplikace nepřinesl. Přestože policie evidovala zvýšený provoz na hlavních tazích do Prahy, dlouhé kolony se na tuzemských silnicích netvořily. Výjimkou byl navečer opravovaný úsek mezi Brnem a Vyškovem, doplnil mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka. Řada lidí nejspíš v neděli silný provoz očekávala a vyrazila buď dříve, nebo naopak později, čímž se dopravní tok rozvolnil. Roli mohlo hrát i to, že děti půjdou do školy až v úterý, část řidičů se tak bude z dovolených vracet až po víkendu, dodal.

Kromě rozestavěného úseku D1 komplikovala během víkendu dopravu u moravské metropole řada dalších uzavírek, například R52 ve směru na Mikulov. "Situace byla extrémní v pátek. To jsme řešili i smrtelnou dopravní nehodu," uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. Dnešní situace tak ve srovnání s pátkem byla klidnější.

 

Právě se děje

Další zprávy