Topolánka zatím chceme, nemáme jiného, zní z ODS

Kateřina Eliášová
19. 11. 2009 23:50
Šéfové krajských buněk ODS nejmenovali ani jednoho možného nástupce předsedy
Premiér Mirek Topolánek donesl prezidentu Václavu Klausovi demisi vlády
Premiér Mirek Topolánek donesl prezidentu Václavu Klausovi demisi vlády | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čas předsedy ODS Mirka Topolánka se po roce opět nachýlil. Mohl by padnout už v únoru na mimořádném volebním kongresu. Nebo po volbách, pokud je prohraje. Nebo za rok na řádném volebním kongresu.

Jedenáct ze čtrnácti krajských šéfů ODS se pro Aktuálně.cz zabývalo otázkou, jestli měnit nejdéle sloužícího předsedu ze všech parlamentních politických stran. Nikdo z nich neřekl jasné NE.

Ale zároveň jen ústecký šéf Jan Kubata natvrdo řekl: "Pokud ODS prohraje volby, měl by Mirek Topolánek dát svoji funkci okamžitě k dispozici."

A jde ještě dál, přepřáhl by už v únoru. "ODS by měla svolat legitimně volební kongres ještě před řádnými volbami a Mirek Topolánek by si měl říci kongresu ODS o důvěru jako případný volební 'lídr' už tuto sobotu," uvedl Kubata.

Jen dvě (stará) jména

Jinak to v ODS vypadá podobně jako loni, kdy Topolánek prohrál jako předseda krajské volby. Tehdy sice měl i protikandidáta Pavla Béma, ale nakonec se strana ke změně neodhodlala.

Tentokrát se jméno nového šéfa ani nerýsuje. Z jedenácti krajských šéfů jenom jediný vyslovil konkrétní jméno možného nástupce.

Šéf pardubické ODS Daniel Petruška si vzpomněl na dvě jména: europoslance Jana Zahradila a šéfa Senátu Přemysla Sobotku. Zahradil však dal loni najevo, že v čele ODS stát nechce, a Sobotka to nyní odmítl okamžitě.

"V této chvíli nevidím žádnou dostatečně vyprofilovanou osobnost, která navíc musí mít i dobrý politický program," řekl Aktuálně.cz. "Máme celý rok na hledání eventuálního nového vedení," dává navíc najevo, že se změnou na nejvyšším místě by nespěchal.

Ztraceni v přívalu slov

Jinak se tipy z regionů na nového předsedu ztratily v přívalu slov.

Osobnosti tu jsou, říkají sice krajští lídři, ale jedním dechem vymyslí mnoho důvodů, proč se ke konkrétnímu jménu nedokáží dostat.

"Topolánkova nástupce zatím nevidím," uvedl například starosta Uherského Hradiště a šéf zlínské ODS Libor Karásek.

"Lidi s potenciálem budoucích lídrů ve třicetitisícové základně ODS máme, a pokud si budeme říkat, že ne, pak si sami sobě budeme lhát," zní pak od ústeckého primátora Jana Kubaty. Ale ani největší přítel změny jméno nevysloví.

Proč vlastně Topolánek?

Důvody, proč udržet Topolánka, nejsou mezi stranickými regionálními lídry příliš silné. Odpovědí si lze přeložit tak, že pro předsedu hraje spíš shoda náhod než to, že by někoho oslovovaly jeho budoucí vize, nebo že by za tím stála víra v Topolánkovy schopnosti.

Nikdo z jedenácti politiků nic takového nezmínil.

Důvody, proč udržet Topolánka, tkví - alespoň podle odpovědí - zejména v načasování politické sezony. Příští rok jsou hned troje volby a výměna vedení by stranu mohla spíš rozložit než ji stmelit, myslí si regionální šéfové.

"Situace v ODS teď v podstatě neumožňuje (kromě současných špiček ODS) se nějak výrazně bez velkého politického rizika k těmto ambicím přihlásit," uvedl někdejší hejtman Vysočiny a donedávna krajský šéf Miloš Vystrčil.

Jeho nástupce, europoslanec Ivo Strejček, je vůči Topolánkovi méně smířlivý, sám ale rovněž nevolá po změně. "Hlasování o důvěře Topolánkovi? Chybí mi, co by bylo dál. Je to jako plácnutí do vody," uvedl po svém nedávném zvolení.

Foto: Ludvík Hradilek

Ach to Sarajevo

A když to nejsou volby jako důvod nepřepřahat, je tu ještě temný bod stranické historie.

"Současná atmosféra ve straně, bohužel, není nakloněna tomu, aby někdo své ambice veřejně deklaroval, aniž by na něm neulpěla kritika sarajevského atentátu," připomíná šéf jihočeské ODS Martin Kuba událost starou dvanáct let.

Tehdy část strany v čele s Ivanem Pilipem a Janem Rumlem vystoupila s kritikou vedení v okamžiku, kdy ODS zmítaly problémy s neprůhledným financováním a kdy byl Václav Klaus mimo republiku na zahraniční návštěvě Sarajeva. Výsledkem bylo, že se ODS rozštěpila.

Prohra znamená pád. Opravdu?

Pokud dění v ODS půjde podle toho, co říkají krajští lídři před kongresem, bude Topolánek v čele strany jistě do sněmovních voleb.

"Volby samozřejmě nechceme prohrát, pokud by se tak ale stalo, musí Mirek Topolánek i ostatní členové vedení ODS odstoupit, tak jak je to v demokratických stranách normální," naznačuje už citovaný Přemysl Sobotka, že pak by se o změně mohlo uvažovat.

Pardubický šéf Petruška však takový závan větru poněkud mírní. "Topolánkova stěžejní role bude v parlamentních volbách, ale budou na podzim ještě další dvoje volby," připomíná.

Mimochodem - právě muž s tímto názorem byl z krajských lídrů jediný, kdo řekl jména konkrétních Topolánkových nástupců. I to možná naznačuje, jak vážně je myslel.

 

Právě se děje

Další zprávy