Spory na Ukrajině nevyřeší policie z Ruska, chce velvyslance

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2014 18:20
Tuzemská policie zvažuje variantu, že bude mít svého přidělence jak v Moskvě, tak nově i v Kyjevě.
Policie zvažuje kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině, že tu zřídí post policejního přidělence.
Policie zvažuje kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině, že tu zřídí post policejního přidělence. | Foto: Reuters

Praha - Vyhrocená situace na Ukrajině přinutila vedení tuzemského policejního prezidia k debatě o vzniku nového postu v této zemi.

Jednalo by se o křeslo policejního přidělence, kterého již má Česká republika například v Polsku, na Slovensku nebo v Rusku.

Doposud situaci na Ukrajině řešil velvyslanec policie z Moskvy. Poté, co se ale vztahy mezi těmito zeměmi začaly vyhrocovat, rozhodlo se vedení prezidia tento stav řešit.  

"Zvažujeme zřízení styčného důstojníka pro Ukrajinu, protože do současné doby jsme se snažili tuto zemi zabezpečit našim styčným důstojníkem v Rusku. Kvůli politickému klimatu, které v současné době je, není možné, aby jedna osoba zvládala dvě země, které jsou v tuto chvíli v jakési kolizi," řekl Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, který je pověřen řízením policie.

Ministerstvo posiluje svůj úřad

Zda bude mít Česko svého policejního zástupce na Ukrajině, je nyní na dohodě prezidia s ministerstvem zahraničí. A to nechce v současné době průběh jednání příliš komentovat.

"Obecně mohu říci, že posilujeme náš zahraniční úřad v Kyjevě kvůli vyhrocené situaci v zemi," uvedla mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Tuzemská policie však kromě zřízení tohoto postu podle Tuhého zvažuje možnost, že na Ukrajinu vyšle další své zástupce. Mělo by se jednat o policisty, kteří by tam pomáhali. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy