Okamurovo SPD převedlo nezákonně peníze z transparentního účtu na oficiální. Zaplatí pokutu 30 tisíc

ČTK ČTK
22. 2. 2018 19:55
Peníze musí zůstat na účtu 180 dnů po vyhlášení výsledku voleb, což bude až ke konci dubna. Hnutí peníze na účet vrátilo, hrozila mu pokuta až půl milionu.
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura.
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura. | Foto: Reuters

Brno - Hnutí SPD Tomia Okamury dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 45 tisíc korun za protiprávní transakci na volebním účtu, napsal server iRozhlas.cz. SPD na konci ledna předčasně převedlo z volebního účtu přes 600 tisíc  korun, což je nezákonné jednání. Peníze musí zůstat na účtu 180 dnů po vyhlášení výsledku voleb, což bude až ke konci dubna. Hnutí peníze na účet vrátilo. Hrozila mu pokuta až půl milionu.

Úřad rozhodl o pokutě příkazem a SPD proti němu záměrně nepodalo odpor, takže pokuta začala platit. V opačném případě by se věc dostala do správního řízení. "Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisíc, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet," řekl serveru člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček.

Mluvčí SPD Michaela Dolenská uvedla, že hnutí sankci respektuje. "SPD v tomto případě pochybila a uznala svoji chybu. Proto se proti pokutě úřadu neodvolala," oznámila mluvčí. Dodala, že pokutu hnutí uhradí v zákonné lhůtě 30 dní od nabytí právní moci rozhodnutí.

Server iDnes také uvedl, že vedení hnutí SPD už v úterý zrušilo brněnskou buňku organizace, jejíž členové měli dlouhodobě špatné vztahy. Zhruba stovka členů buňky přešla přímo pod jihomoravskou krajskou organizaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy