reklama
 
 

Okamura odtajnil, komu SPD poslala miliony. Peníze dostala firma spojená s agenturou SANEP

31. 1. 2018 17:00
SPD zaplatilo 7,4 milionu korun za mediální poradenství a analytickou činnost firmě Play Net. Příjemce peněz oznámil ve středu šéf hnutí Tomio Okamura, ještě v úterý jej přitom zveřejnit odmítal.

Praha - Hnutí SPD Tomia Okamury ve středu zveřejnilo název firmy, které zaplatilo téměř 7,4 milionu korun za poradenství a předvolební průzkumy. Peníze dostala společnost Play Net vlastněná podnikatelem a majitelem výzkumné agentury SANEP Janem Fulínem. Její jméno přitom ještě v úterý hnutí odmítalo zveřejnit.

Začala další hnusná kampaň proti SPD. Novinářská žumpa z Babišovy MF DNES a Idnes rozjela v médiích pomluvu, že prý tajíme, jaké firmě SPD zaplatila v rámci volební kampaně 2 904 000 Kč a 4 477 000 Kč. A zaplacení novináři hned začali schválně spekulovat, jestli náhodou Okamura netuneluje stranu, což mi nikdy ani v minulosti nebylo prokázáno. A jaká je tedy pravda? Nic samozřejmě netajíme, jak se sami můžete přesvědčit na našem TRANSPARENTNÍM volebním účtu zde: https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2701212152 Obě tyto platby šly mediální agentuře PLAY NET a.s., která pro hnutí zajišťovala analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů. S touto agenturou nemám osobně nic společného. Jsou to služby, které si zajišťuje každá velká politická strana, a výsledky voleb ukázaly, že naše kampaň proběhla výborně. Navíc, naše kampaň stála o mnoho desítek milionů méně, než investovaly jiné politické strany s mnohem horším volebním výsledkem. Například Gazdíkovo a Farského hnutí STAN investovalo do kampaně přes 50 milionů korun a jejich volební výsledek byl pouze 5%. Takže naše náklady na kampaň nejsou v žádném případě přemrštěné. Další pomluvu, kterou začali šířit další mediální podvodníci, konkrétně Seznam zprávy, je, že prý „Okamurovci vybrali z účtu všechny peníze, a zbyla nula“. Je to lež jako věž, sami se přímo přesvědčte. Náš tajemník po skončení voleb do Sněmovny převedl zbylé peníze z kampaně, konkrétně 630 444 Kč, z TRANSPARENTNÍHO volebního účtu (viz. odkaz výše) na náš běžný TRANSPARENTNÍ účet, kde máme 37 milionů korun, podívejte se zde: https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2900839572 Pak ovšem tajemník zjistil, že peníze převedl dříve, než povoluje zákon, takže peníze opět převedl zpět na volební účet. Jelikož jsou oba účty TRANSPARENTNÍ, tak se na všechny transakce můžete kdykoliv ihned celoročně podívat a máte důkaz, že máme pravdu a vše je v pořádku. Žádné peníze nikam nezmizely. Novináři Seznam zpráv všechno ví a schválně lžou a špiní nás. Horší na tom všem je, že novináři obelhávají své čtenáře. Nemá smysl sledovat takové podvodníky. FAKE NEWS jak správně říká americký prezident Donald Trump. A o co tady vlastně jde? Hospodaření hnutí SPD je zcela transparentní, máme TRANPARENTNÍ účty a naše účty můžete kdykoliv celoročně online sledovat. Po úspěchu prezidenta Zemana ale začala další tvrdá špinavá mediální kampaň proti SPD, jelikož na prezidenta nyní nemůžou. Odpor tzv. „pražské kavárny“ a podobných sluníčkářů bude nabývat na síle. Ale my v SPD to nevzdáme a budeme za náš vlastenecký program ze všech sil bojovat. Přeji hezký den

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 31. Leden 2018

Členem představenstva firmy Play Net je také Radomír Pekárek, šéfredaktor "alternativního" serveru prvnizpravy.cz.

PR dražší než ANO

Hnutí SPD za "mediální zastoupení a poradenství v oblasti PR" firmě zaplatilo přibližně 2,9 milionu a za "analytickou činnost" téměř 4,5 milionu korun. Jde o vyšší částky, než jaké vykázaly některé zavedené strany. Například vítězné hnutí ANO Andreje Babiše podle údajů zveřejněných na stránkách Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran dalo za PR služby přibližně dva miliony korun.

Podle účetních závěrek přitom měla firma Play Net v minulých letech pouze statisícové obraty. V roce 2016 to bylo 503 tisíc korun, o rok dříve 579 tisíc. Účetnictví za rok 2017 firma ještě nezveřejnila. 

Ještě v úterý nechtělo SPD novinářům jméno firmy sdělit. Ve středu to nakonec na svém facebookovém účtu udělal předseda hnutí Tomio Okamura

"Nic samozřejmě netajíme, jak se sami můžete přesvědčit na našem transparentním volebním účtu. Obě tyto platby šly mediální agentuře Play Net a.s., která pro hnutí zajišťovala analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů," napsal Okamura na Facebook.

Jenže na transparentním účtu původně příjemce peněz uveden nebyl a hnutí jej na dotazy Aktuálně.cz odmítalo uvést. "Nebudu sdělovat jména firem. Je to na vyžádání kontrolního úřadu, kterému jsme připraveni smlouvy poskytnout," odpovídala ještě v úterý na dotaz Aktuálně.cz tisková mluvčí SPD Michaela Dolenská. Název firmy se u odchozích částek objevil až ve středu.

Chyba tajemníka

Úřad pro kontrolu stran bude finanční transakce hnutí analyzovat. Jak upozornil server Seznam Zprávy, hnutí SPD také hrozí až půlmilionová pokuta za to, že na volebním účtu hnutí zůstal nulový zůstatek, přestože to zákon nedovoluje.

"Náš tajemník po skončení voleb do sněmovny převedl zbylé peníze z kampaně, konkrétně 630 444 Kč, z transparentního volebního účtu na náš běžný transparentní účet, kde máme 37 milionů korun… Pak ovšem tajemník zjistil, že peníze převedl dříve, než povoluje zákon, takže peníze opět převedl zpět na volební účet," napsal k tomu Okamura.

Připomíná události z první poloviny roku 2015, kdy Tomio Okamura čelil podezření z vytunelování svého hnutí Úsvit přímé demokracie. Podezřelé smlouvy a náklady spojené s jeho osobou tehdy způsobily ve straně krizi, která skončila jeho vyloučením a přejmenováním na Úsvit - Národní koalice. Okamura byl nařčen z vytunelování hnutí, účetnictvím se zabývala pražská hospodářská kriminálka. 

Z peněz strany tehdy současný místopředseda Poslanecké sněmovny ČR uhradil například PR služby za 5 milionů, přes 600 tisíc za propagaci svého facebookového profilu nebo 130 tisíc za druhého sněmovního asistenta. 

autoři: Jan Menšík, Tomáš Klézl | 31. 1. 2018 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama