Zeman o Peroutkovi lhal, prezident má říkat pravdu, zdůvodnila soudkyně svůj verdikt

Radek Nohl Radek Nohl
5. 4. 2016 13:21
Soudkyně Kateřina Sedláková na jedenácti stránkách rozsudku vysvětlila, proč rozhodla, že se Kancelář prezidenta republiky musí omluvit za slova Miloše Zemana. Ten na adresu novináře Ferdinanda Peroutky pronesl, že v článku Hitler je gentleman prokázal své sympatie s nacismem. Jenže podle soudkyně nebyly výroky Zemana pravdivé. Sedláková zároveň uvedla, že se od prezidenta očekává, že bude podávat pravdivé a ověřené informace.
Vnučka novináře Peroutky a prezident Miloše Zeman.
Vnučka novináře Peroutky a prezident Miloše Zeman. | Foto: Koláž - Aktuálně.cz

Praha - Soudkyně Kateřina Sedláková se opřela do prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho slovům na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. V rozsudku, podle něhož se Kancelář prezidenta republiky má na webu Pražského hradu omluvit, uvádí, že Zemanovy výroky nebyly pravdivé.

"Od prezidenta republiky se přirozeně očekává, že bude podávat pravdivé a ověřené informace a že bude zachovávat respekt k právům jednotlivců," uvedla Sedláková v rozsudku, který zveřejnil server Neovlivní.cz. Jenže to se podle ní v případě Zemanových slov o novináři Peroutkovi nestalo.

"Na adresu zemřelého Ferdinanda Peroutky v prezidentově projevu a rovněž při tiskové konferenci zazněly výroky, které nebyly pravdivé či neměly pravdivý základ a které byly způsobilé vyvolat újmu na jeho osobnostních právech," dodala soudkyně s tím, že veřejnost vždy výrokům prezidenta přikládá větší váhu než informacím od jiných osob.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se na soud obrátila, protože Miloš Zeman o Peroutkovi tvrdil, že v článku Hitler je gentleman prokázal své sympatie s nacismem. U soudu uspěla, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však ihned po vynesení nepravomocného verdiktu řekl, že se odvolají a případ může skončit až u Ústavního soudu.

Nejsem senilní, článek jsem si nevymyslel

Prezident Zeman prohlásil před rokem na fóru k holocaustu Let My People Live!: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman',“ rozpoutal tím kauzu, kterou nakonec řeší česká justice.

Zeman k pátrání už před několika měsíci po článku přizval i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce slíbil odměnu 100 tisíc korun. Prezident se také v polovině loňského roku omluvil. Ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili. Zeman i po vyhlášení rozsudku zopakoval, že článek určitě viděl.

"Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil Zeman. Kaslová byla po vynesení rozsudku spokojená. Zároveň dodala, že je škoda, že se prezident není schopný omluvit.

Bylo by hezké, kdybych mohla žalovat přímo prezidenta a žádat omluvu po něm, ale to v Česku nejde, říká vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy